Katalog

Ewa Sitek, 2012-05-14
Rybnik

Przyroda, Konspekty

Scenariusz lekcji - "Co to jest dźwięk?"

- n +

kl. 6 czas: 45 minut

Temat: Co to jest dźwięk?

HASŁO PROGRAMOWE: Kontynenty i oceany.
ZAKRES TREŚCI: Źródła dźwięku, fala dźwiękowa, echo, budowa i działanie ucha.

CELE LEKCJI:
Uczeń:
- wyjaśnia, co jest źródłem dźwięku
- wymienia kilka źródeł dźwięku
- wyjaśnia, w jaki sposób rozchodzi się dźwięk
- wskazuje ośrodki, w których rozchodzi się dźwięk
- wyjaśnia, gdzie nie rozchodzi się dźwięk i dlaczego
- wyjaśnia, dlaczego w różnych ośrodkach dźwięk rozchodzi się z różną prędkością
- opisuje budowę i działanie ucha ludzkiego
- zaznacza elementy budowy ucha na rysunku


METODY: pogadanka, doświadczenia, opowiadanie
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: podręcznik, gitara, głośnik, makaron, pudełka, gumki recepturki,linijka, kamerton, model ucha ludzkiego, rysunek ucha - kserokopie dla dzieci (do opisu), mapa świata

Przebieg lekcji:
1.) Sprawy organizacyjno – porządkowe
2.) Kontrola wiadomości: - odpytanie 1 ucznia z mapy świata
3.) Cel lekcji

Nawiązanie do tematu lekcji:

Na lekcjach przyrody począwszy od klasy czwartej mówiliśmy o różnych zjawiskach zachodzących w przyrodzie, które jako istoty żywe rejestrujemy za pomocą …………
Pytanie do uczniów:
- kto wymieni zmysły człowieka?
Zmysły są naszym łącznikiem ze światem.
W klasie szóstej niedawno omawialiśmy zjawiska świetlne, które rejestrowane są przez nasze …………….
Pytanie do uczniów:
Kto przypomni, dlaczego widzimy otaczający nas świat?

Na dzisiejszej lekcji zastanowimy się, dlaczego słyszymy dźwięki?
Temat lekcji brzmi: Co to jest dźwięk?

4.) Temat lekcji – zapisanie tematu lekcji na tablicy i w zeszycie.


5.) DOŚWIADCZENIA:
Aby dowiedzieć się, co to jest dźwięk i dlaczego słyszymy postaramy się odpowiedzieć na
3 kluczowe pytania oraz powiedzieć kilka słów o działaniu ludzkiego ucha (co będzie zresztą tematem waszej pracy domowej).
W celu znalezienia odpowiedzi na pytania, wykonamy kilka doświadczeń.
A oto nasze pytania:

I. Co jest źródłem dźwięku?

Doświadczenia:
• z gumką recepturką i pudełkiem
• z gitarą
• z linijką
• z wydawaniem głosu
• z kamertonem

Wniosek: uczniowie zapisują odpowiedź na pytanie I w zeszycie, sprawdzają
z tablicą.

II. Jak rozchodzi się dźwięk?

Doświadczenia: omówienie sposobu docierania dźwięku
• z głośnikiem i ryżem do naszego ucha oraz sposobu jego działania
• z wodą – na modelu ucha ludzkiego

Wniosek: uczniowie zapisują odpowiedź na pytanie II w zeszycie, sprawdzają
z tablicą

III. Gdzie rozchodzi się dźwięk, a gdzie nie i dlaczego?

Pogadanka

Wniosek: uczniowie zapisują odpowiedź na pytanie III w zeszycie, sprawdzają
z tablicą

Notatka: 3 wnioski z doświadczeń zapisane przez uczniów w zeszycie.


1. Źródłem dźwięku są drgania obiektów.
2. Dźwięk rozchodzi się w postaci fali dźwiękowej.
3. Dźwięk rozchodzi się w różnych ośrodkach: powietrzu (v = 340 m/s), wodzie, stali,
a nie rozchodzi się w próżni, ponieważ nie ma tam cząsteczek, które mogłyby przenosić drgania.


6.) Podsumowanie lekcji:
Przypomnienie najważniejszych informacji z lekcji.
Odpowiedź na pytanie, dlaczego słyszymy.
Zadanie domowe:
1.) Przeczytaj tekst o dźwięku z podręcznika
2.) Na podstawie rysunku w podręczniku opisz otrzymany rysunek ucha.
Wyświetleń: 1671


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.