AWANS INFORMACJE FORUM Dla nauczyciela Dla ucznia LOGOWANIE


Katalog

Magdalena Bukowska-Kaczmarczyk, 2012-05-07
chorzów

Biologia, Konspekty

Komórkowa budowa organizmów - konspekt na hospitacje w czasie ewaluacji zewnętrznej

- n +

TEMAT: KOMÓRKOWA BUDOWA ORGANIZMÓW (W.II.1;2;3)
Hasło programowe: Biologia – nauka o życiu

Zakres treści: Komórkowa budowa organizmów; organella komórkowe i ich funkcje; porównanie budowy komórki roślinnej, zwierzęcej bakteryjnej i grzybowej

Cel główny: wykazanie zróżnicowania budowy komórek
Cele szczegółowe:
Wiadomości:
A-uczeń:
 Wymienia typy komórek
 Wymienia organelle komórkowe
 Podaje funkcje organelli
B- uczeń:
 Określa , czym jest komórka
Umiejętności:
C- uczeń:
 Porównuje budowę poznanych komórek
 Wykonuje schematyczne rysunki komórek
 Odróżnia rodzaje komórek
D- Uczeń
 Analizuje różnice pomiędzy poszczególnymi typami komórek
Postawy:
 Umiejętność pracy w grupie
 kultura dyskusji


Elementy podstawy programowej:
II. Budowa i funkcjonowanie komórki. Uczeń:
1) dokonuje obserwacji mikroskopowych komórki i rozpoznaje (pod mikroskopem, na schemacie, na zdjęciu lub po opisie) podstawowe elementy budowy komórki (błona komórkowa, cytoplazma, jądro, chloroplast, mitochondrium, wakuola, ściana komórkowa);
2) przedstawia podstawowe funkcje poszczególnych elementów komórki;
3) porównuje budowę komórki bakterii, roślin i zwierząt, wskazując cechy umożliwiające ich rozróżnienie.









Metody: Obserwacja mikroskopowa, pokaz, aktywny opis porównujący, dyskusja, wykład
Formy pracy: praca w grupie, indywidualna
Środki dydaktyczne: podręcznik, plansza dydaktyczna, preparaty mikroskopowe, karty pracy, pokazowy
Przebieg lekcji:
Faza wprowadzająca:
 czynności organizacyjne
 kartkówka z dziedzin biologicznych (5 pojęć na grupę, pytanie odpowiedz)
 wspólne przypomnienie wiadomości dotyczących komórek
 zwrócenie uwagi na różnorodność kształtu i wielkości komórek (P. str 13)
 Sformułowanie definicji komórki (p. str 13)
Faza realizacyjna:
 Poinformowanie uczniów, że komórki wszystkich organizmów oprócz cech wspólnych maja również cechy charakterystyczne tylko dla siebie. Na tej podstawie wyróżnienie komórek: jądrowych i bezjądrowych, roślinnych, zwierzęcych i bakteryjnych oraz grzybowych
 Omówienie budowy poszczególnych organelli i ich funkcji
 Podział organelli na żywe i martwe oraz wyjaśnienie zasady podziału
 Wspólne wyjaśnienie dlaczego nie może istnieć komórka bez błony komórkowej(pokaz) i jądra
 Korzystając z podręcznika (str. 16) uczniowie określają do której z poznanych komórek podobna jest komórka grzybowa oraz uzasadniają swoje zdanie.
 Wyjaśnienie uczniom, ze pod mikroskopem widać jedynie kształt, ścianę , jądro i chloroplasty
Ponieważ pozostałe struktury są za małe
 Rozdanie uczniom kart pracy i omówienie zadania (praca z podręcznikiem). Poproszenie o dokonywanie obserwacji preparatów
 Obserwacja mikroskopowa komórki roślinnej i zwierzęcej. Prośba o wskazanie na którym stanowisku znajdują sie preparaty tkanek roślinnych, a na którym zwierzęcych
 Podanie wniosków dotyczących rozmieszczenia preparatów przez uczniów. Wskazanie prawidłowej odpowiedzi przez nauczyciela
 Zaprezentowanie wyników pracy swoich grup
Faza podsumowująca:
 Nauczyciel prosi o podanie różnic i podobieństw w budowie poznanych komórek
 Podsumowanie lekcji
Zgłoś błąd    Wyświetleń: 3161


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.


BAROMETR


1 2 3 4 5 6  
Oceń artukuł!



Ilość głosów: 0

Serwis internetowy, z którego korzystasz, używa plików cookies. Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, poprawy jakości świadczonych usług w tym dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do Twoich indywidualnych potrzeb). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do Internetu oraz w Polityce prywatności plików cookies.
Dowiedz się więcej.