Katalog

Aneta Podlaska, 2012-05-07
Radom

Matematyka, Scenariusze

Punkty w układzie współrzędnych

- n +

Aneta Podlaska

Scenariusz zajęć lekcyjnych z matematyki w klasie VI

PUNKTY W UKŁADZIE WSPÓŁRZĘDNYCH


Cele operacyjne:
Uczeń:
- zna pojęcie układu współrzędnych,
- zna numery poszczególnych ćwiartek
- potrafi narysować układ współrzędnych
- potrafi odczytać współrzędne punktów
- potrafi zaznaczyć w układzie punkty o danych współrzędnych
- potrafi wskazać, do której ćwiartki układu należy punkt, gdy dane są jego współrzędne
- potrafi wyznaczyć współrzędne czwartego wierzchołka czworokąta, mając trzy dane
- potrafi narysować osie układu współrzędnych, mając zaznaczony punkt o danych współrzędnych
- rozwija właściwą pracę w grupie,
- wyrabia umiejętności stosowania zdobytych wiadomości w życiu codziennym

Typ lekcji: ( jest to druga lekcja dotycząca tego tematu) –powtórzeniowa

Metody:
- sprawdzająca,
- ćwiczeniowa,
- pogadanka,
- stoliki zadaniowe

Formy pracy:
- praca indywidualna zbiorowo- jednolita,
- praca grupowa – jednolita (grupy 2,3-osobowe)
- praca zbiorowa,
- praca indywidualna – praca domowa

Pomoce:
- karty z zadaniami pracy w grupach,
- podręcznik i zbiór zadań
- nalepki motywacyjne GWO „Zachętki i motywce” (załącznik nr 5)

Literatura:
Zbiór zadań z arytmetyki z szkoły podstawowej – Małgorzata Świst, Barbara Zielińska
Podręcznik - Matematyka z plusem – dla klasy szóstej. Praca zbiorowa pod redakcją Małgorzaty Dobrowolskiej.
Zbiór zadań - Matematyka z plusem – dla klasy szóstej. Praca zbiorowa pod redakcją Małgorzaty Dobrowolskiej.


PRZEBIEG ZAJĘĆ

I. Czynności wstępne.

Sprawdzenie listy obecności
Sprawdzenie pracy domowej (jakościowe)
Zapoznanie uczniów z celami lekcji
Przypomnienie wiadomości o układzie współrzędnych:
- Co to jest układ współrzędnych?
- Kto był twórcą układu współrzędnych?
- W jaki sposób oznaczamy układ współrzędnych?
Wskazany uczeń rysuje układ współrzędnych na tablicy, dokonuje oznaczeń
- Czym charakteryzują się poszczególne ćwiartki układu?
Uczniowie wskazują jakie znaki maja punkty w poszczególnych ćwiartkach


Podanie i zapisanie tematu lekcji.: Punkty w układzie współrzędnych - ćwiczenia


II. Lekcja właściwa

Ćwiczenie -
Uczniowie ćwiczenie wykonują w parach. Zadaniem jest rozszyfrowanie hasła ukrytego w jednej z ćwiartek układu współrzędnych. Dwie pierwsze pary otrzymują nalepki motywacyjne


Rozwiązywanie zadań z podręcznika

Zadanie 2 s. 194 – uczniowie kolejno podchodzą do tablicy i na narysowanym układzie współrzędnych zaznaczają punkty

Zadanie 3 s. 194 - uczniowie kolejno podchodzą do tablicy i zapisują poprawne współrzędne
a) przystanek autobusowy – (0,-3)
b) wieża obserwacyjna – (4,-1)
c) leśniczówka – (-4,3)
d) wyspa na jeziorze – (4,2)
e) obóz – (0,5; -0,5) (-0,5; 0,5) (-0,5; 0,5) (0,5; 0,5)

Zadanie 6 s. 195 – uczniowie samodzielnie rozwiązują zadanie w zeszycie. Trzy pierwsze osoby otrzymują nalepki. Wskazana osoba podaje odpowiedź i wyjaśnia rozwiązanie przy pomocy nauczyciela.

III. Podsumowanie:

Zadanie zaszyfrowane
Uczniowie pracują w parach. Nauczyciel rozdaje karty z układem współrzędnych. Zadaniem uczniów jest zaznaczenie punktów w układzie współrzędnych. Wykonana poprawnie praca jest nagradzana nalepkami. Po odgadnięciu hasła uczniowie odpowiadają z czym jest ono związane.
Zaznacz punkty w podanej kolejności w układzie współrzędnych.

*) (-7,-3) (-7,4) (-5,4) (-4,2) (-3,4) (-1,4) (-1,-3) (-2,5; -3) (-2,5; 2)
(-4; -0,5) (-,5; 2) (-5,5; -3)
**) (0,0) (0; 1,5) (2; 1,5) (2; 3,5) (3,5; 3,5) (3,5; 1,5) (5,5; 1,5) (5,5; 0)
(3,5; 0) (3,5; -2) (2,-2) (2,0)



 Uczniowie odpowiadają na pytanie: „W jaki sposób możemy wykorzystać odczytywanie punktów w układzie współrzędnych w życiu codziennym?

 Nauczyciel, biorąc pod uwagę ilość nalepek, ocenia aktywnych na lekcji uczniów


IV. Zadanie i omówienie pracy domowej
Podręcznik: zadanie nr 7 s.195 (załącznik nr 2) – zadanie analogiczne do zadania nr.6 s.195
Zbiór zadań: zad. (załącznik nr 4) – zadanie analogiczne do zadania nr
Zadanie dla chętnych – nauczyciel rozdaje zadanie dodatkowe



V. Ewaluacja uczniowie wypełniają ankietę ewaluacyjną



Wyświetleń: 1795


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.