Katalog

Iwona Kowalczuk, 2012-05-04
Białystok

Zajęcia przedszkolne, Scenariusze

Scenariusz zajęć z rozwoju pojęć matematycznych

- n +

SCENARIUSZ ZAJĘCIA
Z ROZWOJU POJĘĆ MATEMATYCZNYCH


Grupa: 5-6 latki
Prowadząca : Iwona Kowalczuk

Temat: „Wiosenne rachunki”- zabawy matematyczne.

Cele ogólne:
•rozpoznawanie i nazywanie roślin i zwierząt zamieszkujących łąki;
•kształcenie umiejętności dodawania w zakresie 10 z zastosowaniem cyfr i znaków matematycznych;
•rozwijanie umiejętności matematycznych zgodnie z indywidualnym potencjałem i możliwościami ;
•rozwijanie umiejętności udzielania odpowiedzi na zadane pytanie nauczyciela;
•uświadomienie potrzeby znajomości pojęć matematycznych w codziennych sytuacjach życiowych;
•kształtowanie poczucia własnej wartości przez prawidłowe wykonywanie powierzonych zadań;


Cele szczegółowe:
•rozpoznaje i nazywa rośliny i zwierzęta zamieszkujące łąki;
•dodaje w zakresie 10 z zastosowaniem cyfr i znaków matematycznych;
•zna swoje możliwości i prawidłowo wykonuje powierzone zadanie;
•potrafi udzielić odpowiedzi na pytanie nauczyciela;
•wie, że znajomość pojęć matematycznych jest potrzebna w życiu codziennym;
•nabiera pewności siebie przez prawidłowe wykonanie powierzonych zadań;

Metody:
•czynna
•słowna
•oglądowa

Formy:
•indywidualna
•zespołowa
•grupowa


Pomoce dydaktyczne:
•emblematy dla każdego dziecka,
•obrazki: kwiaty, bocian, biedronka, motyl, staw, działania,
•obrazki, napisy,
•cyfry, znaki +- =,
•liczmany: motylki, kwiatki, karty pracy,
• CD z muzyką do zabaw;



PRZEBIEG:


I CZĘŚĆ WSTĘPNA
1•Wysłuchanie wiersza pt „Łąka” I. Salach;

Łąka tylu ma mieszkańców
Zwierząt, roślin kolorowych
Tu motylek, a tam pszczółka,
Tutaj kwiatek-O! Różowy!

Z kopca wyszedł krecik
Obok niego idzie mrówka,
Na rumianku w krasnej sukni
Przycupnęła Boża Krówka

Nad tą łąką kolorową
Bal wydały dziś motyle,
Zapraszają wszystkie dzieci
Więc zatańczmy z nimi chwilę.

2•Rozmowa nt. treści wiersza, mieszkańców łąki, wyglądu łąki, roślin i kwiatów na łące, wyjaśnienie trudnych słów z wiersza(Boża Krówka, krasna suknia), wyjaśnianie przez dzieci, dlaczego nie wolno niszczyć i zabijać małych zwierzątek i owadów(np. mrówki, pająki)

3•Zaproszenie dzieci do „Tańca motyli”- dzieci otrzymują kolorowe apaszki i tańczą do utworu J. S. Bacha – II Suita orkiestrowa h – moll, cz. Badinerie.

II CZĘŚĆ GŁÓWNA
1•Porządkowanie kartoników z liczbami od najmniejszej do największej.

2•Odwrócenie kartoników z liczbami i odczytanie wyrazów: wiosna na łące

3•„Wiosna na łące”- układanie dużej ilustracji łąki z wyciętych sylwet. Dzieci wraz z N. komponują wiosenny obrazek . Na każdej postaci napisane jest działanie matematyczne. Prawidłowe rozwiązanie pozwoli dzieciom na właściwe umieszczenie postaci na łące;
- bocian z działaniem 5+5 ma znaleźć się w stawie z cyfrą 10
- żabka 5+2 na trawie oznaczonej cyfrą 7
- motyl z działaniem 3+2 ma siedzieć na kwiatku z cyfrą 5
- biedronka wg. ilości kropek na skrzydełku np. 6 na kwiatku z cyfra 6.

4•„Znajdź swój znak”- zabawa orientacyjno – porządkowa przy muzyce. Na sali rozmieszczone są obrazki: czerwony i żółty tulipan, biała i różowa stokrotka. Dzieci maja emblematy z takimi samymi znakami. Spacerują przy muzyce. Na przerwę w muzyce każde dziecko szuka swojego znaczka w sali i ustawia się pod nim. Po zabawie dzieci siadają w czterech grupach zgodnie ze znaczkami.

5•Każda grupa otrzymuje swoją kopertę. Dopasowanie zapisów działań matematycznych do podpisów obrazków(liczenie samogłosek i spółgłosek w wyrazach): mak, motyl, bocian, stokrotka.
– Który zapis matematyczny pasuje do napisu: mak a który do napisu motyl, bocian, stokrotka?
1gr.2gr. -napisy z zaznaczonymi kolorem czerwonym samogłoski
3gr.- napisy bez zaznaczonych samogłosek
4gr.- układają samodzielnie działania do napisów
Omówienie wykonania zadania.
– Ile liter jest w wyrazie stokrotka?
– Ile jest samogłosek w wyrazie mak, motyl, bocian, stokrotka?
– Dlaczego do wyrazu stokrotka pasuje zapis: 3+6=9?
– Dlaczego do wyrazu bocian pasuje zapis: 3+3=6?
– Dlaczego do wyrazu mak pasuje zapis: 1+2=3?
– Dlaczego do wyrazu motyl pasuje zapis: 2+3=5

Nauczyciel zwraca uwagę na wykonanie pracy w każdym zespole.

6•Rozwiązywanie prostych zadań z treścią:
-Nad łąką fruwało 7 motyli niebieskich i 3 motyle żółte. Ile wszystkich motyli
było nad łąką?
-Na łące rosło 5 niezapominajek i 3 maki. Ile kwiatów rosło na łące?
-W prawej ręce mam 5 palców i w lewej ręce mam 5 palców. Ile mam
wszystkich palców razem?
Dzieci po usłyszeniu każdego zadania układają liczmany zgodnie z ilością elementów podanych w zadaniu, np. odliczają motyli dokładają do nich 1 motyl, przeliczają, ustalając w ten sposób wynik dodawania

•7„Razcwietajut” - zabawa taneczna przy muzyce.

8•Praca indywidualna przy stolikach.
1poziom- policz i otocz właściwą cyfrę pętlą
2poziom- policz i narysuj odpowiednią ilość płatków na kwiatku
3poziom- policz wyniki działań i połącz z odpowiednią liczbą

III CZĘŚĆ KOŃCOWA
•Podsumowanie zajęć.
- Co robiliśmy na dzisiejszych zajęciach?
- Do ilu liczyliśmy?
- W jakich sytuacjach potrzebna nam jest umiejętność liczenia?
Na zakończenie nauczyciel podsumowuje pracę w zespołach- prawidłowe wykonanie zadania i wręcza nagrody dzieciom.


Wyświetleń: 4237


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.