Katalog

Joanna Błaut, 2012-04-10
Gdynia

Fizyka, Artykuły

ROZWÓJ KOMPETENCJI KLUCZOWYCH UCZNIÓW

- n +

W dniach 29-30 marca 2012 r. w Szczecinie w sali konferencyjnej Hotelu Novotel, przy ul. 3-go Maja, zostały zorganizowane Konferencje w ramach projektów: „AS KOMPETENCJI” oraz „Z FIZYKĄ, MATEMATYKĄ I PRZEDSIĘBIORCZOŚCIĄ ZDOBYWAMY ŚWIAT !!!”. Projekty realizowane są przez Uniwersytet Szczeciński w partnerstwie z COMBIDATA Poland Sp. z o. o. na obszarze województw: lubuskiego, wielkopolskiego oraz zachodniopomorskiego.
Celem konferencji było zaprezentowanie przedstawicielom organów prowadzących, dyrektorom szkół oraz nauczycielom, narzędzi dydaktycznych i sposobów pracy z uczniami w ramach zajęć pozalekcyjnych w zakresie rozwijania ich umiejętności w obszarze matematyki, fizyki i przedsiębiorczości. Zostały zaprezentowane doświadczenia z realizacji projektu, które mogą posłużyć jako wskazówki do przyszłej pracy i organizacji działań w oświacie na rzecz rozwoju uczniów
z wykorzystaniem nowoczesnych metod i narzędzi ICT.
Konferencję otworzyła Pani Agnieszka Lipiec-Szeszko, Zastępca Dyrektora Pionu Szkoleń Dedykowanych dla Kluczowych Sektorów z firmy COMBIDATA Poland Sp. z o.o.
przedstawiając Partnerów realizujących projekt oraz cele i rezultaty projektu. Zostały również omówione rozwiązania edukacyjne pracy z uczniami na rzecz rozwijania kompetencji kluczowych w zakresie fizyki, matematyki i przedsiębiorczości, określając jaką wiedzę, umiejętności
i postawy powinien mieć każdy obywatel UE. Scharakteryzowano zalety oraz etapy pracy metody projektu, podkreślając współpracę uczelni ze szkołami, jak również wykorzystanie narzędzi ICT i portalu edukacyjnego projektu.
Na przykładzie prezentacji pt. Wiedza bez granic, dr hab. Prof. Jacek Styszyński, Prodziekan Wydziału Matematyczno-Fizycznego Uniwersytetu Szczecińskiego, podkreślił, że najlepszą inwestycją państwa w rozwój, jest wspomaganie studiów technicznych i studiów z dziedziny nauk ścisłych.
Prof. J. Styszyński, przedstawił uczestnikom konferencji działania na rzecz rozwoju uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, m.in. Akademia Młodych na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarządzania, wystawę edukacyjną Eureka oraz Naukowe Festiwale organizowane przez Wydział Matematyczno – Fizyczny Uniwersytetu Szczecińskiego. Natomiast dr Bożena Mikłaszewicz, z Instytutu Fizyki z Uniwersytetu Szczecińskiego, przedstawiła prace Uczniowskich Grup Projektowych i ich wpływ na rozwój kwalifikacji uczniów w dziedzinie wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych. Dr B. Mikłaszewicz, przekonywała, że Fizyka może być ciekawa, a Matematyka niezwykła. Dr Tomasz Jędrzejczak z Wydziału Matematyczno – Fizycznego Uniwersytetu Szczecińskiego, podkreślił, że najlepsze efekty w osiągnięciu wiedzy, przynosi uczenie się przez rozwiązywanie problemów oraz doświadczenia i ich analizę. Po krótkiej przerwie kawowej, przedstawiono oceny projektów Uczniowskich Grup Projektowych i ich nagradzanie jako czynnik motywujący uczniów.
Wyświetleń: 923


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.