Katalog

Katarzyna Czajka, 2012-04-02
Biała Podlaska

Język angielski, Konspekty

Scenariusz lekcji języka angielskiego w kl.5 szkoły podstawowej CHRISTMAS TIME

- n +

Temat: Christmas time.

Cele ogólne zgodne z podstawą programową:

- rozwijanie w uczniach postawy ciekawości, otwartości i tolerancji wobec innych kultur

- stopniowe przygotowanie uczniów do samodzielności w procesie uczenia się języka obcego

Program nauczania języka angielskiego w klasach IV-VI szkoły podstawowej ( DKW-4014-43�0) autorstwa E. Lewandowskiej i B.Maciszewskiej

Cele szczegółowe:
Uczeń
 podaje poznane słownictwo związane z nazwą CHRISTMAS w formie mapy wyrazowej
 potrafi właściwie przeczytać tekst w języku angielskim
 buduje poprawne zdania o prezentach świątecznych
 wskazuje różnice w sposobie spędzania Świąt Bożego Narodzenia w Polsce i Wielkiej Brytanii
 potrafi odszukać a słowniku dwujęzycznym znaczenie potrzebnych wyrazów
 prawidłowo uzupełnia tekst kolędy SILENT NIGHT
 właściwie, samodzielnie dokańcza podane zdania

Metody pracy:
- komunikacyjna (porozumiewanie się i rozumienie poleceń)
- audiolingwalna (wielokrotne powtarzanie, zapamiętywanie i utrwalanie materiału)
- czynnościowa (posługiwanie się słownikami, śpiewanie kolędy)

Sprawności językowe:
mówienie, pisanie, czytanie, słuchanie

Formy pracy:
- indywidualna
- zbiorowa

Środki dydaktyczne:
- kserokopie tekstu o Świętach i ćwiczenia związanego z kolędą Silent Night
- zeszyt
- obrazki przedstawiające rzeczy, które mogłyby być prezentami świątecznymi
- duża skarpeta imitująca świąteczną lub pudełko na obrazki z otworem do losowania
- odtwarzacz CD i płyta
- tablica
- słowniki angielsko-polskie

Ogniwa zajęć:

I. Część organizacyjna
1.Powitanie, sprawdzenie listy obecności.

II. Część wstępna ( wprowadzenie do tematu)
1. Budowanie mapy wyrazowej, której treścią są skojarzenia uczniów związane ze słowem CHRISTMAS.
2. Losowanie obrazków ze skarpety lub pudełka. Uczniowie na podstawie wylosowanego obrazka odpowiadają na pytanie What’s in your Christmas Stocking? – na początku pytanie zadaje nauczyciel, potem uczniowie kolegom.

III. Część właściwa zajęć

3. Zapisanie tematu lekcji, daty i godziny w języku angielskim na tablicy, przerysowanie mapy wyrazowej.
4. Rozdanie kserokopii i materiałów lekcyjnych.
5. Nauczyciel prosi o ciche przeczytanie tekstu na temat Świąt Bożego Narodzenia w Polsce i w Wielkiej Brytanii i podkreślenie nieznanych wyrazów. Następnie słowa te są zapisywane na tablicy.
6. Dyżurni rozdają słowniki, uczniowie odszukują znaczenie podanych słów i zapisują je w zeszycie (prawdopodobnie będą to wyrazy wafer, carol, poppy seed cake,eve, turkey)
7. Uczniowie głośno czytają tekst, następnie podając różnice pomiędzy sposobem spędzania świąt w Polsce i Wielkiej Brytanii umieszczając je w tabeli pod tekstem.
8. Nauczyciel rozdaje kartki z tekstem kolędy Silent Night, w krórym niektóre słowa zostały przeniesione poniżej tekstu w dowolnym porządku. Prowadzący krótko wyjaśnia ich znaczenie posługując się tam gdzie jest to możliwe podobieństwami do tekstu polskiego i poleca uzupełnienie tekstu podczas słuchania nagrania. Po wykonanym i sprawdzonym zadaniu klasa wspólnie śpiewa popularną kolędę.

IV. Część końcowa (podsumowująca)
9. Prowadzący poleca zamknięcie zeszytów i odłożenie na bok wszystkich pomocy. Na tablicy nauczyciel pisze zdania
We decorate…………………………………for Christmas.
Christmas Eve is on the…………………………..and Christmas day is on the………….
Polish Christmas meal is………………………………………………………..but
British people eat…………………………………………………………………………..
i prosi chętnych uczniów o uzupełnienie ich. Potem klasa przepisuje je jako notatkę podsumowującą zajęcia.
10. Na koniec następuje ocena pracy uczniów na zajęciach: ocena ustna i pisemna – wystawienie ocen.

Zasady nauczania widoczne w czasie lekcji:
 zasada aktywizowania ucznia – uczniów do aktywnego uczestnictwa w zajęciach motywuje możliwość pisania wyrazów na tablicy, losowania obrazków, użycia słowników)
 Zasada natychmiastowej oceny ucznia i korekty popełnianych błędów
 Zasada poglądowości – w trakcie zajęć prezentowane są przedmioty kojarzące się uczniom z prezentowanymi treściami
 Zasada przystępności (stopniowania trudności)– lekcja zaczyna się od przypomnienia znanych uczniom słów, następnie uczniowie ćwiczą nowe nazwy i zwroty by pod koniec zajęć przejść do samodzielnego uzupełniania zdań
 Zasada utrwalenia wiedzy – zastosowane ćwiczenia służyły utrwalaniu materiału poprzez powtórzenia wprowadzonych słów i wyrażeń w różnych sytuacjach
 Zasada wiązania teorii z praktyką – uczniowie mają okazję użyć poznanych wiadomości jako imitacji sytuacji z życia codziennego , zaśpiewać kolędę oraz odpowiadać na pytania zadawane zwykle podczas rozmów z ludźmi What’s in your Christmas shocking? How do you celebrate Christmas?




Tekst na temat różnic pomiędzy Bożym Narodzeniem w Polsce i w Wielkiej Brytanii pochodzi z podręcznika FRIENDS 2 autorstwa C. Skinner i M. Boguckiej str. 97





Silent Night
Silent night Holy night
All is 1.......... all is bright
'Round yon virgin Mother and Child
Holy infant so 2........... and mild
Sleep in heavenly peace
Sleep in 3............. peace

Silent night, holy night,
Shepherds 4............. at the sight.
Glories 5.................. from heaven afar,
Heav'nly hosts sing Alleluia;
Christ the 6............... is born;
Christ the Savior is born.

Silent night, holy night,
Son of 7........... , love's pure light.
Radiant 8................ from Thy holy face,
With the 9................ of redeeming grace,
Jesus, Lord, at Thy 10..............;
Jesus, Lord, at Thy birth.

heavenly dawn stream God quake calm tender Savior beams birth
Wyświetleń: 2759


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.