Katalog

Izabela Płotka, 2012-03-29
Plewiska

Biologia, Konspekty

Konspekt lekcji biologii dla klasy I LO: "Choroby układu krążenia i ich profilaktyka"

- n +

KONSPEKT LEKCJI BIOLOGII

mgr Izabela Płotka

1. Temat: Choroby układu krążenia i ich profilaktyka.
2. Zakres treści:

- Choroby układu krążenia: nadciśnienie tętnicze,
miażdżyca, nerwica serca, zawał serca, choroba wieńcowa,
żylaki.
- Przyczyny i skutki chorób układu krążenia.
- Możliwości zapobiegania powstawaniu tych chorób.
- Pomiar tętna i ciśnienia krwi.

3. Strategia: problemowa

4. Cel ogólny lekcji: poznanie przyczyn i zasad
profilaktyki chorób układu krążenia.

5. Cele lekcji:
a) w zakresie wiadomości uczeń potrafi:

- wymienić najczęstsze choroby układu krążenia
- podać przyczyny i skutki chorób układu krążenia
- wymienić sposoby zapobiegania tego typu chorobom
- wyjaśnić pojęcia: tętno, ciśnienie krwi
- podać prawidłowe wartości ciśnienia skurczowego i
rozkurczowego

b) w zakresie umiejętności uczeń potrafi:

- ocenić wpływ stylu życia na funkcjonowanie układu
krążenia
- wykonać pomiar ciśnienia krwi i tętna
- uzasadnić zależność miedzy szybkością tętna, a
wysiłkiem fizycznym
- wyjaśnić związek między miażdżycą, chorobą
nadciśnieniową i zawałem serca

6. Metody i techniki pracy: praktyczna – eksperyment,
mapa mentalna, pogadanka.

7. Pomoce dydaktyczne: aparat do mierzenia ciśnienia,
arkusze papieru, pisaki, magnesy.

8. Tok lekcji:
- powtórzenie wiadomości z poprzedniej lekcji na temat budowy i funkcji serca,
- podział klasy na grupy; każda grupa otrzymuje zadanie do wykonania, arkusz papieru, pisaki (zadaniem każdej grupy jest zapoznanie się ze specyfiką określonej choroby układu krążenia, sporządzenie mapy mentalnej, w której będą uwzględnione przyczyny i skutki takiej choroby, ponadto członkowie grupy zastanawiają się i wypisują zasady profilaktyki chorób układu krążenia),
- wybrani uczniowie prezentują choroby układu krążenia; pozostali członkowie grup uzupełniają wiadomości,
- nauczyciel poprawia wypowiedzi uczniów i następnie dokonuje oceny pracy grupy, w porozumieniu z resztą lasy,
- nauczyciel stawia problem: „wpływ ruchu na szybkość tętna”,
- uczniowie stawiają hipotezę i wykonują eksperyment: mierzą tętno przed wykonaniem ćwiczenia i po jego wykonaniu (np. 30 przysiadów),
- uczniowie zapisują dane i wyciągają wnioski,
- nauczyciel mierzy ciśnienie krwi kilku uczniom i porównuje je z normą,
- ewaluacja; seria krótkich pytań na temat profilaktyki chorób układu krążenia,
- zadanie domowe: wypowiedz się pisemnie w zeszycie na temat: „Wpływ stylu żucia na funkcjonowanie układu krążenia”.
Wyświetleń: 2377


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.