AWANS INFORMACJE FORUM Dla nauczyciela Dla ucznia LOGOWANIE


Katalog

Agata Olsińska, 2012-03-19
Puławy

Przyroda, Konspekty

Budowa warstwowa lasu

- n +



Temat: Budowa warstwowa lasu.


cele : - Uczeń wymienia warstwy roślinne w lesie
- uczeń podaje przykłady roślin tworzących poszczególne warstwy
- uczeń omawia wpływ poszczególnych warstw lasu na wilgotność , nasłonecznienie i siłę
wiatru w lesie
- uzasadnia dlaczego rośliny runa leśnego kwitną wczesną wiosną
- wyjaśnia znaczenie lasu dla środowiska i człowieka
- omawia sposoby ochrony lasów w Polsce


Metody i formy pracy :
- słowna , pogadanka
- praca z podręcznikiem i tekstem xero
- oglądowa , obserwacja i wybór ilustracji
- oparta na działalności praktycznej uczniów w grupie
- wizualne – film „Ochrona lasów w Polsce”


Środki dydaktyczne :
- materiały xero
- podręcznik
- zeszyt ćwiczeń
- karty pracy
- szary papier
- markery, kleje, nożyczki
- tekst xero
- film na dvd


faza wstępna : (10 min.)
(zaraz po wejściu do klasy podział na grupy – koleżeńskie)

czynności organizacyjne :
- zapisanie tematu w dzienniku , sprawdzenie obecności


uczniowie przypominają znaczenie lasu dla człowieka i środowiska
N - zadaje pytanie :
Jakie rośliny możemy spotkać w lesie ?
U - wymieniają różne przykłady roślin : dąb, paproć, mech , jarzębina itp.
N - Wymienione rośliny tworzą warstwy , dzisiaj na lekcji poznamy te warstwy oraz rośliny i zwierzęta w nich żyjące




Faza realizacyjna:

Uczniowie zapisują temat do zeszytu
Uczniowie zapisują cele lekcji do zeszytu (cele wywieszone na papierze ) (5 min.)
Nauczyciel wyjaśnia uczniom co mają wykonać pracując w grupie) (5 min.)

Nauczyciel przydziela zadania do pracy w grupach
(wywiesza zasady pracy w grupach)
pracujemy w ciszy
wszyscy w grupie są aktywni
odpowiada 1 osoba , wcześniej wybrana przez grupę
słuchamy innych grup
pomagamy sobie nawzajem


Każda z grup zajmuje się inną warstwa lasu :

1 – wysokie drzewa (korony drzew)
2 – krzewy (podszyt)
3 – runo
4 – ściółka

Uczniowie dostają instrukcję do pracy w grupie:
I – Stwórzcie plakat przedstawiający rośliny i zwierzęta charakterystyczne dla tej warstwy.
Wykorzystajcie wiadomości z : podręcznika str. 200-204 , tekstu xero oraz ilustracje wybranych roślin i zwierząt.

II – Określcie na plakacie warunki panujące w tej warstwie : nasłonecznienie , wilgotność , siłę wiatru (w porównaniu z innymi warstwami)

III – w ocenie pracy będzie brane pod uwagę : poprawność wykonania , estetyka pracy

IV – czas ok. (15 min.)


Prezentacja prac w grupach – liderzy , przedstawiciele z poszczególnych grup
Ocena pracy grup ( 10 min)

Film „Ochrona lasów w Polsce”

Faza podsumowująca

Uczniowie dostają karty pracy i uzupełniają ją – wklejają do zeszytu
wspólne sprawdzenie karty pracy ( 5 min)








Warstwa lasu
ROŚLINY
ZWIERZĘTA
nasłonecznienie
siła wiatru
wilgotność
Wysokie drzewa
(korony drzew)







Podszyt
(warstwa krzewów i małych drzew)






Runo












Ściółka












Uzupełniając wilgotność , nasłonecznienie i siłę wiatru użyjcie znaków :
+ małe + + średnie + + + duże


Polecenia do grup

I – Stwórzcie plakat przedstawiający rośliny i zwierzęta charakterystyczne dla tej warstwy.
Wykorzystajcie wiadomości podręcznika ,tekstu xero oraz ilustracje wybranych roślin i zwierząt.

II – Określcie na plakacie warunki panujące w tej warstwie : nasłonecznienie , wilgotność , siłę wiatru (w porównaniu z innymi warstwami)

III – w ocenie pracy będzie brane pod uwagę : poprawność wykonania , estetyka pracy

IV – czas ok. (15 min.)


Zgłoś błąd    Wyświetleń: 3042


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.


BAROMETR


1 2 3 4 5 6  
Oceń artukuł!



Ilość głosów: 0

Serwis internetowy, z którego korzystasz, używa plików cookies. Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, poprawy jakości świadczonych usług w tym dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do Twoich indywidualnych potrzeb). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do Internetu oraz w Polityce prywatności plików cookies.
Dowiedz się więcej.