Katalog

Agata Olsińska, 2012-03-15
Puławy

Przyroda, Konspekty

Konspekt Poznajemy składniki pogody

- n +

Agata Olsińska
nauczyciel przyrody

Dział: Przed wyprawą w teren
Temat: Poznajemy składniki pogody.

Cele :
- uczeń podaje definicję pogody i ją rozumie
- uczeń wymienia składniki pogody
- uczeń rozróżnia przyrządy meteorologiczne
- uczeń rozróżnia jednostki , w których mierzymy dany składnik
- uczeń prawidłowo potrafi odczytać temperaturę

Uczniowie wchodząc do sali losują karteczkę z numerkiem, co przyporządkowuje ich do danej grupy ( 5 grup)
Uczniowie zasiadają w odpowiednich grupach, wyjmują książki, zeszyty itp.
(3 min)


faza wstępna
(nakierowanie uczniów na temat)
Czy dzisiaj jest pogoda, czy nie ?

prawidłowa odpowiedź : - pogoda jest zawsze !!! , może być ładna , brzydka, słoneczna , deszczowa itp.

Zapisanie tematu na tablicy (uczniowie do zeszytu)

Temat: Poznajemy składniki pogody. ( zapisać na bocznej tablicy)
Wywieszenie i odczytanie celów lekcji na szarym papierze ( uczniowie zapisują do zeszytu) - 5 min

(w tym czasie gdy uczniowie przepisują cele )
sprawy organizacyjne:
-sprawdzenie obecności
-zapisanie tematu w dzienniku






faza realizacyjna
Co to jest pogoda ?

Zadanie dla uczniów
W tym celu uczniowie otrzymują rozsypankę (w kopertach) i układają definicję pogody

POGODA JEST TO STAN ATMOSFERY
W DANYM MIEJSCU I CZASIE

Zapisują definicję do zeszytu ( 5min)

Pogadanka : co to znaczy , że w danym miejscu i czasie ? ( na +)


Praca z tekstem ( jedna osoba na + wymieni korzystając z tekstu wszystkie składniki pogody (przynajmniej 5 składników)
- temperatura
- wilgotność powietrza
- opady
- ciśnienie atmosferyczne ( co to jest na +) – poprzednia lekcja
- kierunek i siła wiatru ( co jest wiatr ? na + ) – poprzednia lekcja
- zachmurzenie

nauczyciel przyczepia magnesami nazwy składników w rzędzie na tablicy

Zadanie dla uczniów w grupach
Każda grupa pracując z tekstem ma za zadanie podać nazwę przyrządu meteorologicznego, którym mierzy się dany składnik, dopasować rysunek tego przyrządu i podać jednostkę , w jakiej podaje się wartość danego składnika.
(czas 5 min)

Polecenia do pracy w grupach :

grupa I
- Podajcie nazwę przyrządu, którym mierzymy temperaturę - zapisać nazwę na kartce jak największymi literami
- 1 osoba z grupy podchodzi do stolika z pomocami i wybiera rysunek tego przyrządu
- Podajcie wszystkie możliwe jednostki, w jakich podajemy temperaturę - zapisać na kartce jak największymi literami

skorzystajcie z podręcznika i tekstu xero(czas 5 min)
grupa II
- Podajcie nazwę przyrządu , którym mierzymy ciśnienie atmosferyczne - zapisać na kartce jak największymi literami
- 1 osoba z grupy podchodzi do stolika z pomocami i wybiera rysunek tego przyrządu
- Podajcie wszystkie możliwe jednostki , w jakich podajemy ciśnienie atmosferyczne - zapisać na kartce jak największymi literami

skorzystajcie z podręcznika i tekstu xero(czas 5 min)

grupa III
- Podajcie nazwę przyrządu , którym mierzymy opady - zapisać na kartce jak największymi literami
- 1 osoba z grupy podchodzi do stolika z pomocami i wybiera rysunek tego przyrządu
- Podajcie jednostkę, w jakiej podajemy opady - zapisać na kartce jak największymi literami

skorzystajcie z podręcznika i tekstu xero(czas 5 min)

grupa IV
- Podajcie nazwę przyrządu , którym mierzymy wilgotność powietrza - zapisać na kartce jak największymi literami
- 1 osoba z grupy podchodzi do stolika z pomocami i wybiera rysunek tego przyrządu
- Podajcie jednostkę, w jakiej podajemy wilgotność powietrza - zapisać na kartce jak największymi literami

skorzystajcie z podręcznika i tekstu xero(czas 5 min)

grupa V
- Podajcie nazwę przyrządu , którym mierzymy kierunek i prędkość wiatru – zapiać na kartce jak największymi literami
- 1 osoba z grupy podchodzi do stolika z pomocami i wybiera rysunek tego przyrządu
- Podajcie jednostkę, w jakiej podajemy prędkość wiatru – zapisać na kartce jak największymi literami

skorzystajcie z podręcznika i tekstu xero(czas 5 min)


Po wyznaczonym czasie, podchodzi 1 osoba z grupy do tablicy i przedstawia pracę grupy
Po wykonaniu zadania jedna osoba z grupy podchodzi do tablicy i przyczepia w odpowiednim miejscu kartkę z nazwą przyrządu, kartkę z jednostką i rysunek przyrządu ( 10 min)

Po sprawdzeniu poprawności zadania uczniowie zapisują notatkę do tabeli i wklejają do zeszytu
Składnik Przyrząd meteoro- jednostka
pogody logiczny


Tempe- termometr Co,K,F
ratura

Ciśnienie barometr hPa
atmosfer-
ryczne

Opady deszczomierz mm

Kierunek i wiatromierz km/h lub m/s
prędkość
wiatru

Wilgotność higrometr %

Zachmurzenie/
nasłonecznienie heliograf brak



reprezentacja (grupa uczniów z kółka , która była na wycieczce ) przestawi czym mierzymy topień zachmurzenia (10 min)
HELIOGRAF

Zadanie dla uczniów w grupach ( w tym czasie ściągam kartki z tablicy)
Każda z grup otrzymuje po 2 kartki z narysowanymi termometrami
Zadaniem grup jest odpowiednie zamalowanie słupka rtęci tak aby termometr wskazywał podaną w zadaniu temperaturę

- następie wybrany uczeń z grupy prezentuje wyniki pracy ( 7 min)
- nauczyciel mówi czy dobrze czy źle


faza podsumowująca
co to jest pogoda i składniki pogody ( na +)
przyrządy , jednostki ( na +) (2 min)
- uczniowie otrzymują rozsypankę – dopasowują rysunek przyrządu do nazwy przyrządu ( niekoniecznie)
praca domowa ( 2 min)
1.Wklej do zeszytu karteczki
a) odczytaj wskazania termometru
b) podpisz przyrządy

Pomoce:
-karteczki przydzielające do grupy
-kartki z numerem grupy na stolik
-szary papier z wypisanymi celami
-markery
-xero A4 – przyrządy
-koperty- przyrządy meteorologiczne dopasowywanie ilustracji do nazwy przyrządu
-tabele dla uczniów x25
-tekst xero dla uczniów x5
- rozsypanka –definicja pogody x5
- nazwy 6 składników pogody na A4
- kartki z termometrami
- instrukcje dla grup
- czyste kartki
- magnesy
- karteczki do prac domowej

metody pracy :
- pogadanka
- praca w grupach
- praca z tekstem
- praca indywidualna
Wyświetleń: 3040


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.