Katalog

Dorota Majka, 2012-03-05
Trzciana

Matematyka, Konspekty

Mnożenie liczb dziesiętnych - rozwiązywanie zadań tekstowych

- n +

Algorytm pisemnego mnożenia liczb dziesiętnych – rozwiązywanie zadań tekstowych

Lekcja w klasie VI – 26.11.2009r.

Cele lekcji:

Uczeń potrafi:

mnożyć liczby dziesiętne
biegle wykonywać obliczenia rachunkowe
rozwiązywać zadania tekstowe
stosować kolejność wykonywania działań w obliczeniach
koncentrować uwagę na wykonywaniu pracy w szybkim tempie
współdziałać w zespole

Metody pracy:

ćwiczeniowa
metoda konkursu

Formy pracy:

praca z całą klasą
praca w grupach

Środki i materiały dydaktyczne:

kartoniki z liczbami dziesiętnymi
karty pracy dla każdego ucznia
kartoniki z punktami do bieżącej oceny pracy uczniów

Przebieg lekcji.

I FAZA WPROWADZAJĄCA

1. Sprawdzenie pracy domowej.
2. Sprawy organizacyjne, podział na grupy.
3. Podanie tematu i celu lekcji.
4. Przypomnienie wiadomości, kilka przykładów na mnożenie liczb dziesiętnych (praca z całą klasą)
- Jak dodajemy ułamki dziesiętne? Jak odejmujemy?
- Jak najłatwiej pomnożyć ułamek dziesiętny przez 10, 100, 1000, ... ?
- Ile to jest 0,7 x 100 ; 2,05 x 10 , itp.
- Jaka jest kolejność wykonywania działań?

II FAZA REALIZACJI

1. Dzielimy klasę na grupy w drodze losowania, wykorzystując kartki
z przygotowanymi nazwami liczb:
0,018
0,009
25,03
0,04
0,3
50,005

2. Przygotowujemy (dla klasy 27-osobowej) kartki zawierające słownie zapisane liczby. Uczniowie losują po jednej kartce. Grupę tworzą osoby, które wylosowały nazwę tej samej liczby.
3. Każda grupa wybiera lidera i sekretarza.
4. Rozdajemy poszczególnym grupom zadanie nr 1 (załącznik nr 1) i prosimy
o jego rozwiązanie.
5. Jedna z grup odczytuje otrzymane wyniki, pozostałe grupy sprawdzają.
6. Za każdą prawidłową nazwę ssaka grupa wystawia sobie 2 punkty.
7. Grupa, która pierwsza dobrze wykonała zadanie, otrzymuje dodatkowy punkt.
8. Rozdajemy grupom zadania 1 - 5 (załącznik nr 2), prosimy o ich wykonanie
i przedstawienie rozwiązania na papierze formatu A4, np. ilustracja, opis. Kartki z rozwiązanymi zadaniami przymocowujemy do tablicy.
9. Poszczególne grupy omawiają rozwiązania swoich zadań (każda grupa inne zadanie).
10. Za każde dobrze wykonane zadanie grupa otrzymuje określoną ilość punktów podaną przy zadaniu.
11. Podsumowujemy pracę grup.

III PODSUMOWANIE LEKCJI

W trakcie zajęć uczniowie otrzymują kartoniki z punktami za poprawne rozwiązanie poszczególnych zadań. Pod koniec lekcji zliczają zebrane punkty. Suma punktów
w grupie decyduje o miejscu grupy.

IV ZADANIE DOMOWE

Podręcznik str. 109 SSS („Sprawdź sam siebie”)

Załącznik 1

Wykonaj działania, uporządkuj wyniki od największego do najmniejszego
i odszyfruj nazwę dwóch ssaków.
Y 7,36 . 5,14 U 12,42 + 9,2 . 10 – 11,04

Y 0,0025 . 1000 A 4,61 – 1,6

S 9,84 : 10 P 100 . (119,4 – 29,37)

G 6,5 . 4 - 16,8 M 9,8 + 4,32

R 3,6 . 2,1 + 3 . 0,4

T 45,1 - 1,6 . 2,5


Załącznik 2 – zadania tekstowe

1. Do stołówki szkolnej przywieziono 100 butelek soku owocowego po 0,25 litra
w butelce. Ile litrów soku przywieziono do stołówki? (2 pkt.)

2. Martyna kupiła 2,1kg jabłek, 1,2kg mandarynek, 2,5kg bananów. Czy banknot
o wartości 20zł wystarczy Martynie na zakupy? (3 pkt.)

Cennik:
jabłka 1,40zł
gruszki 4,20zł
pomarańcze 3,50zł
mandarynki 4,20zł
banany 4,40zł

3. Drogę 75,2 km zastęp harcerzy postanowił przebyć w ciągu trzech dni. Pierwszego dnia harcerze przebyli 0,38 całej drogi, drugiego dnia przebyli 0,23 całej drogi,
a trzeciego dnia resztę drogi. Ile km harcerze przebyli trzeciego dnia? (5 pkt.)

4. Zeszyt kosztuje 0,65 zł, a długopis 0,90 zł. Magda kupiła 12 zeszytów
i 2 długopisy. Ile reszty otrzyma z 10 zł ? (4 pkt.)

5.* (dodatkowe) Kilogram których rodzynek jest droższy i o ile? 60 dag za 3,90 zł czy 40 dag za 2,80 zł? (3 pkt.)

Wyświetleń: 3209


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.