Katalog

Olga Karczmarek, 2012-02-27
Krasnystaw

Joanna Brześcińska
Uroczystości, Scenariusze

Walentynki klasowe - pierwsza miłosć, przyjażń, sympatia.

- n +

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASIE PRZYSPOSABIAJĄCEJ DO PRACY



PRZEDMIOT: przysposobienie do pracy
TEMAT :Walentynki klasowe – pierwsza miłość, przyjaźń, sympatia.
PROWADZĄCY : Olga Karczmarek, Joanna Brześcińska
UCZESTNICY : kl. I-III, II PDP – uczniowie upośledzeni umysłowo w stopniu umiarkowanym i znacznym
CZAS ZAJĘĆ: 4x 45 min.

CELE :
- uczeń zna zwyczaje związane z Walentynkami
- uczeń podaje datę Walentynek
- uczeń wykonuje wyszukuje wizytówkę ze swoimi danymi
- uczeń układa rozsypankę wyrazową
- uczeń wykonuje kartkę okolicznościową walentynkową
- uczeń przestrzega zasad bhp na zajęciach
- uczeń wykonuje kruche ciasteczka
- uczeń dekoruje przygotowane ciasto
- uczeń nakrywa stół i właściwie rozkłada sztućce
- uczeń rozwija więzi koleżeńskie w klasie
- uczeń utrzymuje ład i porządek w miejscu pracy
- uczeń organizuje stanowisko pracy

Cele rewalidacyjne:

- uczeń doskonali spostrzegawczość i koordynację wzrokowo- ruchową
- uczeń rozwija myślenie słowno- logiczne i uwagę

METODY :
- słowne: pogadanka ; oglądowe : pokaz ; praktyczne :ćwiczebna , zadań wytwórczych ; metody aktywizujące : interakcje słowne(konstruowanie piosenki)

FORMA : zbiorowa jednolita , zróżnicowana; zespołowa

ŚRODKI DYDAKTYCZNE :
- wizytówki w kształcie serca z podstawowymi danymi uczniów, kartka z kalendarza zawierająca luki do uzupełnienia , kartki walentynkowe, szablon w kształcie serca, rozsypanka wyrazowa , kolorowe kartony ,papier kolorowy, wstążki, dziurkacz, brokat, złota folia, narzędzia i sprzęty AGD do przygotowania ciasta kruchego, produkty spożywcze, obrusy, świeczniki w kształcie serca, serwetniki, zastawa stołowa, sztućce, magnetofon, podkład muzyczny, pomoce szkolne zgromadzone w klasie







PRZEBIEG ZAJĘĆ :

1. Zajęcia wstępne
- zabawa integrująca klasę „Znajdź wizytówkę” – uczniowie wyszukują ukryte w klasie wizytówki w kształcie serca ze swoimi podstawowymi danymi
- podanie tematu i celu zajęć
2. Kartka z kalendarza- uzupełnianie w zespołach brakujących elementów w dacie 14.02.2012.
3. Pogadanka na temat tradycji dnia św. Walentego oraz przyjaźni i miłości w życiu młodego człowieka.
4. Serce przyjaźni- ćwiczenie rozwijające pozytywne relacje w grupie rówieśniczej. Na dużym szablonie w kształcie serca, uczniowie układają i zapisują samodzielnie lub z pomocą nauczyciela, miłą dedykację dla kolegi. Serce zawieszamy w centralnym miejscu w klasie i przez następne dni każdy może dopisać coś nowego.

PRZERWA ŚRÓDLEKCYJNA
„Kto ma to co ja?”- zabawa pozwalająca lepiej poznać członków grupy. Uczniowie wyszukują kolegów o podobnym kolorze oczu, włosów, wzroście, cechach charakteru itp.

5. „ Dobry duszek”- działanie mające uświadomić uczniom pozytywne emocje związane z pamięcią o bliskich osobach. Kultywowanie zwyczajów związanych z dniem 14 lutego- obdarowywania tych , których lubimy i kochamy kartkami walentynkowymi
Siedząc w kręgu zamykamy oczy i wyobrażamy sobie co czuje osoba obdarowana kartką walentynkową. Pomysły omawiamy na forum klasy , zapisujemy w formie graficznej .
6. Pokaz kartek walentynkowych i omówienie techniki „cardmaking” jaką zostały wykonane.
7. Wykonywanie kartek okolicznościowych : wycinanie i wytłaczanie kolorowych kartonów według instrukcji słownej , naklejanie wybranych elementów dekoracyjnych , zdobienie złotą folią, wstążką atłasową i brokatem.
8. Układanie rozsypanki wyrazowej – życzenia w formie walentynkowych wierszy , wklejanie na kartki wykonane przez uczniów , podpisywanie życzeń.
9. Konstruowanie piosenki o przyjaźni
- wybieranie podkładu muzycznego np. melodia „Panie Janie”
- układanie wspólnie krótkiego tekstu piosenki
„ Jak przyjemnie i wesoło
Kiedy krąg przyjaciół w koło
Do jednej klasy chodzimy
Wszyscy bardzo się lubimy”
10. Wykonywanie ciasteczek w kształcie serduszek: przygotowanie ciasta kruchego, wycinanie foremkami kształtu serca , pieczenie ciastek, dekorowanie czerwonym lukrem.
11. Wspólny posiłek przy stole udekorowanym walentynkowymi motywami.
12. Zabawy ruchowe przy muzyce.
13. Zajęcia końcowe
- podsumowanie zajęć
- wspólne porządkowanie miejsc pracy
- ocena pracy oraz zachowania uczniów
- pożegnanie w przyjaźni.

Olga Karczmarek, Joanna Brześcińska
Wyświetleń: 2025


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.