Katalog

Bożena Dziąbor, 2012-02-24
Częstochowa

Język niemiecki, Konspekty

Konspekt lekcji j.niemieckiego: Perfekt, Imperfekt – Wiederholung. / Czasy Perfekt i Imperfekt – powtórzenie. (wykorzystanie na lekcji metody aktywizującej STATIONENUNTERRICHT)

- n +

Scenariusz lekcji

Imię i nazwisko nauczyciela prowadzącego lekcję: mgr Bożena Dziąbor

Klasa: II LO

Temat: Perfekt, Imperfekt – Wiederholung. / Czasy Perfekt i Imperfekt – powtórzenie. (wykorzystanie na lekcji metody aktywizującej STATIONENUNTERRICHT)

Cele operacyjne:
uczeń potrafi wymienić trzy formy czasownika
uczeń potrafi łączyć czasowniki z odpowiednimi czasownikami posiłkowymi w czasie Perfekt
uczeń potrafi tworzyć formy czasu przeszłego dla czasowników regularnych, nieregularnych, rozdzielnie i nierozdzielnie złożonych oraz zakończonych na -ieren
uczeń potrafi tworzyć zdania w czasach przeszłych

Materiał leksykalny: nazwy czynności i formy spędzania czasu wolnego i wakacji
Zagadnienia gramatyczne: czasy przeszłe Perfekt i Imperfekt
Pomoce dydaktyczne: losy z czasownikami, brystol ze zdaniami i tekstem, gra domino przygotowana z papieru w kopertach, kartki z zadaniami, podręcznik, płyta CD
Formy pracy na lekcji: plenum, praca indywidualna, praca w grupach

PRZEBIEG ZAJĘĆ: 
I. Faza wstępna:
- Powitanie, sprawdzenie obecności, zapisanie na tablicy daty i tematu zajęć

II. Faza prezentacji:
- prezentacja tematu powtórzeniowego
- nauczyciel wyjaśnia zasady przeprowadzenia lekcji (wyjaśnia metodę Stationenunterricht – grupy uczniów będą prowadziły ze sobą rywalizację w trakcie rozwiązywania różnych zadań)
- klasa zostaje podzielona na grupy poprzez losowanie karteczek z numerkami grup
- na tablicy nauczyciel zapisuje w formie tabeli ilość grup i przewidywanych zadań/stacji oraz punktację za rozwiązane zadania (grupa, która najszybciej prawidłowo wykona zadania, otrzymuje dodatkowy punkt)

III. Faza ćwiczeniowo-utrwalająca:

- Stacja 1: uczniowie w grupach losują po jednej karteczce, na której znajduje się czasownik w języku polskim; uczeń ma za zadanie przetłumaczyć czasownik na j.niemiecki i podać do niego formy czasów przeszłych oraz połączenie z czasownikami haben i sein
- Stacja 2: na wywieszonym brystolu znajdują się zdania, które uczniowie muszą uzupełnić o brakujące formy czasu przeszłego
- Stacja 3: nauczyciel rozdaje uczniom koperty, w których znajduje się domino – uczniowie muszą dopasować zdania do obrazków
- Stacja 4: uczniowie otrzymują od nauczyciela kartki z zadaniem, które polega na ułożeniu zdań z rozsypanki w czasie przeszłym
- Stacja 5: nauczyciel rozdaje uczniom kartki, na których uczniowie w trakcie słuchania płyty zaznaczają, jak wypowiadające się osoby spędziły wakacje (w razie potrzeby nagranie odsłuchane zostaje dwa razy)
- Stacja 6: na wywieszonym brystolu znajduje się list, który uczniowie muszą uzupełnić o formy czasu przeszłego (zadanie obejmuje wszystkie rodzaje czasowników)

IV. Faza podsumowująca:
Nauczyciel podlicza punkty uzyskane przez poszczególne grupy i wystawia oceny

V. Praca domowa:
Przegotowanie się do sprawdzianu z form czasów przeszłych.

Wyświetleń: 2932


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.