Awans Informacje Forum Dla nauczyciela Dla ucznia Korepetycje Sklep
  [ Zaloguj się ]   [ Załóż konto ]
  Najczęściej szukane
Konspekty
Programy nauczania
Plany rozwoju zawodowego
Scenariusze
Sprawdziany i testy
  Media
Przegląd Prasy
Patronat
Medialny
Po godzinach
  Slowka.pl
Słówka na email
Język angielski
Język niemiecki
Język francuski
Język włoski
Język hiszpański
Język norweski
Język japoński
Język rosyjski
Gramatyka
Rozmówki













Magdalena Luźniakowska, 2012-02-07
Zgierz

Język niemiecki, Scenariusze

Scenariusz zajęć z języka niemieckiego "Check dein Wissen zum Thema Gesundheit"

- n +

SCENARIUSZ ZAJĘĆ

Zajęcia: Lekcja języka niemieckiego

Klasa: IV TE (grupa dziewcząt)

Data: 07.11.2011 r.

Czas realizacji: 1 jednostka lekcyjna

Nauczyciel: Magdalena Luźniakowska

Temat lekcji:

„Check dein Wissen zum Thema Gesundheit – wir beschreiben ein Foto und begründen unsere Meinungen.”
(„Sprawdź swoją wiedzę na temat zdrowia – opisujemy ilustrację oraz wyrażamy własne opinie.”)

Cele główne:

1.znajomość prostych struktur leksykalno-gramatycznych, umożliwiających formułowanie wypowiedzi poprawnych pod względem fonetycznym, morfosyntaktycznym i leksykalnym w zakresie tematu: “Zdrowie” (Standard 1, pkt. 1 k);
2. kształcenie umiejętności tworzenia tekstu w postaci krótkiej wypowiedzi ustnej, uwzględniającej:
- opisywanie ludzi, przedmiotów, miejsce, zjawisk, czynności;
- relacjonowanie wydarzeń;
- przedstawianie i uzasadnianie własnych opinii;
- poprawne stosowanie środków leksykalno-gramatycznych, adekwatnie do ich funkcji;
(Standard III, pkt.1a, 1b, 1c, 1d)


Cele operacyjne:

1.uczeń utrwala proste struktury leksykalno-gramatyczne, umożliwiające formułowanie wypowiedzi poprawnych pod względem fonetycznym, morfosyntaktycznym i leksykalnym w zakresie tematu: “Zdrowie”;
2.uczeń utrwala zwroty dotyczące opisywania ilustracji;
3.uczeń kształtuje umiejętność poprawnego opisywania ilustracji;
4.uczeń utrwala zwroty służące do wyrażania i uzasadniania własnej opinii;
5.uczeń potrafi samodzielnie sformułować własną opinię i ją uzasadnić;
6.uczeń relacjonuje wydarzenia z przeszłości, stosując w swojej wypowiedzi formy czasu przeszłego;
7.uczeń ćwiczy szybkość mówienia, uwzględniając w swoich wypowiedziach określony na wykonanie zadania limit czasu;
8.uczeń kształtuje umiejętność wypowiadania się pełnymi zdaniami, budowania wypowiedzi wieloaspektowych.

Zarówno cele główne, jak i cele operacyjne są zgodne z rekomendacjami do pracy, które zostały sformułowane w wyniku analizy zewnętrznego egzaminu ustnego z języka niemieckiego w sesji wiosennej 2011.

Metody pracy:
podająca: elementy pogadanki, objaśnienia, opis ilustracji;
problemowo-aktywizująca: wyrażanie i uzasadnianie opinii na wskazany temat;
eksponująca: demonstracja materiału ilustrującego;
programowa: w oparciu o treści podstawy programowej oraz standardy egzaminacyjne.

Formy pracy:
praca w plenum,
praca w parach,
praca indywidualna

Środki dydaktyczne:
“Repetytorium maturalne – język niemiecki. Poziom podstawowy. Direkt.”, wydawnictwo LektorKlett,
ilustracja,
karty pracy: “Opis ilustracji”, “Wyrażanie i uzasadnianie opinii”.


Przebieg zajęć:

I. FAZA WSTĘPNA

Celem tej fazy jest poinformowanie uczniów o głównych celach lekcji, powiązanie ich z ustnym egzaminem maturalnym oraz odwołanie się do uprzedniej wiedzy uczniów.

1. Powitanie.
2. Sprawdzenie listy obecności.
3. Zebranie pracy domowej – uczniowie mieli do napisania prosty list formalny do jednego z niemieckich czasopism, które prowadzi rubrykę poświęconą zdrowiu. Zadanie polegało na dokładnym wykonaniu polecenia z zachowaniem określonej formy oraz obowiązującego na maturze limitu słów. Po sprawdzeniu nauczyciel oceni listy według kryteriów egzaminacyjnych oraz indywidualnie omówi je z uczniami.
4. Przedstawienie uczniom celów zajęć, w tym odwołanie się do nowej formuły egzaminu maturalnego z języka obcego.
5. Zapisanie tematu lekcji.
6. Rozgrzewka językowa: ma na celu zachęcenie uczniów do aktywnego komunikowania się w języku obcym (w przypadku nowego egzaminu ustnego z języka obcego, rozmowa wstępna ma umożliwić zdającemu oswojenie się z sytuacją egzaminacyjną). Nauczyciel kieruje więc do wszystkich uczniów w klasie pytania rozgrzewkowe z kręgu tematycznego “Zdrowie”; do odpowiedzi zgłaszają się chętni uczniowie; za każdą poprawnie sformułowaną odpowiedź można otrzymać “plusa”.

Przykładowe pytania rozgrzewkowe (nauczyciel celowo nie zapisuje pytań na tablicy, gdyż nie znajdują się one także w zestawie dla zdającego):

► Wann fühlen Sie sich am besten?
► Was machen Sie, wenn Sie Kopfschmerzen / Bauchschmerzen / Schnupfen und Husten ... haben?
► Wann sind Sie am häüfigsten krank?
► Was machen Sie, wenn Sie krank im Bett liegen?
► Was machen Sie für Ihre Gesundheit?
► Ernähren Sie sich gesund? Geben Sie Beispiele an!

Liczba pytań będzie zależeć od stopnia przygotowania uczniów do lekcji, a przede wszystkim od tempa mówienia. Należy także przypomnieć uczniom, że jeśli będą udzielać krótkich, zdawkowych odpowiedzi, to egzaminujący / nauczyciel może poprosić o doprecyzowanie lub rozwinięcie odpowiedzi.


II. FAZA WŁAŚCIWA

Celem tej fazy jest powtórzenie i utrwalenie wiadomości z kręgu tematycznego “Zdrowie”, wyćwiczenie umiejętności poprawnego opisywania ilustracji, wyrażania i uzasadniania opinii na temat zagadnienia zasygnalizowanego na ilustracji oraz poprowadzenia rozmowy w przychodni lekarskiej według wskazanych w poleceniu wskazówek (“chmurek”).

Zadanie 1:

1. Uczniowie wykonują w parach ćwiczenie 2 str. 132 z repetytorium maturalnego, które polega na opisaniu ilustracji. Nauczyciel zwraca uczniom uwagę na pytania pomocnicze (ćwiczenie 2 do zestawu str. 133), które pomogą im w poprawnym sformułowaniu wypowiedzi, np.:

Wen sehen Sie auf dem Bild?
Wie viele Personen sind auf dem Foto?
Wie alt sind sie?
Wie sehen sie aus?
Wie sind sie gekleidet?
Wo sind die Personen?
Was machen sie?
Warum machen sie das?

Uczniowie powinni także korzystać z karty pracy “Opis ilustracji”, którą otrzymali od nauczyciela w klasie III.

2. Chętni uczniowie przedstawiają na forum klasy opis ilustracji. Za każdy opis uczniowie otrzymują “plusy” za aktywność.
3. Zadaniem uczniów słuchających jest stwierdzenie, czy dana grupa dokonała opisu ilustracji w sposób wyczerpujący (= wystarczający na zaliczenie opisu w maksymalnym stopniu, tzn. odniósł się i rozwinął).
4. Uczniowie wraz z nauczycielem wymieniają się uwagami, uzupełniają ewentualnie opisy, dokonują oceny stopnia realizacji zadania zadania.

Zadanie 2:

1. Uczniowie zamykają podręczniki. Nauczyciel zadaje trzy pytania, które tematycznie nawiązują do wcześniej opisywanej ilustracji. Po raz kolejny nauczyciel nie zapisuje pytań na tablicy tak, aby uczniowie starali się zrozumieć je poprawnie (pytania do ilustracji na egzaminie ustnym znajdują się wyłącznie w zestawie dla egzaminatora):

► Ungesund leben? Wie verstehen Sie das? Geben Sie Beispiele an!
►Wie erholen Sie sich am besten?
► Was haben Sie bis jetzt gemacht, um fit und gesund zu sein? Erzählen Sie davon.

Uczniowie powinni ewentualnie korzystać z karty pracy “Wyrażanie i uzasadnianie opinii”, którą otrzymali od nauczyciela w klasie III.

2. Nauczyciel przypomina (ewentualnie zapisuje w celu utrwalenia) tylko te pytania, które może zadać zdający podczas egzaminu, np. dotyczące powtórzenia pytania lub przeformułowania:

► Könnten Sie das noch einmal wiederholen?
► Entschuldigung, aber ich verstehe nicht. Könnten Sie das vielleicht anders sagen?

3. Uczniowie mają 1 minutę czasu na zastanowienie się i udzielenie odpowiedzi (w trakcie egzaminu właściwego zdający odpowiadają od razu, spontanicznie, nie mają możliwości dokonywania jakichkolwiek notatek – dlatego tak ważne jest, aby na lekcjach ćwiczyć i kontrolować także czas wypowiadania się).
4. Do odpowiedzi zgłaszają się chętni uczniowie. Za udzielenie odpowiedzi uczniowie otrzymują “plusy” za aktywność. Pozostali – podobnie, jak w poprzednim ćwiczeniu – starają się stwierdzić, czy dana osoba w pełni zrealizowała zadanie (tzn. odniósł się, rozwinął).
5. Uczniowie wraz z nauczycielem wymieniają się uwagami, uzupełniają ewentualnie wypowiedzi, prezentują własne propozycje, dokonują oceny stopnia realizacji zadania.


FAZA PODSUMOWUJĄCA

Celem tej fazy jest ewaluacja zajęć, stwierdzenie stopnia realizacji postawionych celów oraz dokonanie oceny zaangażowania uczniów w czasie zajęć.

1. Nauczyciel przypomina uczniom zakres tematyczny, który będzie obowiązywać na sprawdzianie; zapoznaje krótko z formą sprawdzianu oraz rodzajami zadań. Pracą domową jest przygotowanie się do w/w formy sprawdzającej z zakresu kręgu tematycznego “Zdrowie”.
2. Nauczyciel przypomina główny cel lekcji i wspólnie z uczniami dokonuje oceny stopnia jego realizacji.
3. Nauczyciel dokonuje oceny zaangażowania i aktywności uczniów na zajęciach na podstawie zebranych “plusów”.
Zgłoś błąd    Wyświetleń: 175
 
   Komentarze
Jeszcze nie ma żadnych komentarzy, Twój może być pierwszy!

Dodaj komentarz
  Barometr
1 2 3 4 5 6  
Oceń artukuł!



Ilość głosów: 0
  Publikacje

Nowe zasady publikacji
Szukaj autora i tytuł
Ostatnio dodane materiały
Ranking publikacji 
Najczęściej zadawane pytania
Zobacz jak wygląda zaświadczenie o publikacji Twoich materiałów
  Twoje konto
Zaloguj się
Załóż konto
Zapomniałem hasła
  Forum
Nauczyciel - awans zawodowy
Matura
Korepetycje
Ogłoszenia - kupię, sprzedam, oddam


O Profesorze - Napisz do Nas - Reklama - Polityka prywatności - Najczęściej zadawane pytania - Zgłoś błąd

2000-2012