Katarzyna Skolimowska, 2012-02-06 Bielsko-Biała Język polski, Konspekty
STYLIZACJA BIBLIJNA, ISTOTY ANIELSKIE I PIERWIASTKI ZŁA W IDEALNYM PRAWIEKU OLGI TOKARCZUK.
Konspekt z zajęć języka polskiego dla klasy I Technikum
TEMAT: STYLIZACJA BIBLIJNA,
ISTOTY ANIELSKIE I PIERWIASTKI ZŁA
W IDEALNYM PRAWIEKU OLGI TOKARCZUK.
CEL GŁÓWNY:
* Rozważania nad biblijną inspiracją w „Prawieku...” Olgi Tokarczuk – zawartą w stylu oraz organizacją świata przedstawionego.
CELE OPERACYJNE:
Uczeń:
* przypomina mityczny porządek świata panujący w Prawieku,
* wskazuje cechy stylizacji biblijnej,
* charakteryzuje istoty anielskie występujące w powieści,
* dostrzega pierwiastki zła w idealnym świecie Olgi Tokarczuk,
* samodzielnie konstruuje wypowiedź pisemną, która ma na celu rozwiązanie postawionego
problemu.
FORMY PRACY:
* indywidualna,
* zbiorowa.
METODY:
* burza mózgów,
* problemowa,
* pogadanka,
* analiza tekstu literackiego.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
* tekst literacki – Prawiek i inne czasy Olgi Tokarczuk,
* plakat – mapa Prawieku,
* „jajka – niespodzianki” z poleceniami dla uczniów,
* kartki do uzupełnienia plakatu – pierwiastki zła w Prawieku,
* podręcznik do języka polskiego – „Przeszłość to dziś” – kl. I, cz. I,
* piosenka SDM „Zielony dom”.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Sprawy organizacyjne:
· sprawdzenie obecności,
· jeden z uczniów przypomni co trzeba było przygotować na dzisiejszą lekcję.
2. Wskazanie ucznia, który podsumuje wczorajszą lekcję i na podstawie plakatu przedstawiającego mapkę Prawieku wytłumaczy na czym polega zjawisko mityzacji rzeczywistości.
Wcześniej nauczyciel (czyta fragment tekstu) wraz z innym uczniem (wskazuje poszczególne elementy na plakacie) opisze krainę Prawieku.
3. „Jajka – niespodzianki” – pięciu uczniów otrzymuje polecenia, które będą musieli
wykonać podczas zajęć. Mają kilka minut czasu na przygotowanie zagadnień.
4. Nauczyciel wybiera ucznia, który przypomni jakie cechy ma styl biblijny.
Uczniowie wspólnie z prowadzącym odszukują ich w „Prawieku...” Olgi Tokarczuk.
5. Podanie 1. cz. tematu lekcji – STYLIZACJA BIBLIJNA
6. Wspólne skonstruowanie 1. cz. notatki:
STYLIZACJA BIBLIJNA W „PRAWIEKU....”
- charakterystyczne zwroty, które przedstawiają biblijny opis stwarzania świata,
- porządek Edenu,
- aniołowie,
- Zły (człowiek),
- patos - wzniosłość wypowiedzi,
- przejrzysta konstrukcja fabuły,
- rezygnacja ze szczegółowych detali dotyczących opisów na rzecz wprowadzenia
ogólnej problematyki zwłaszcza moralnej,
- nieokreśloność czasu i miejsca zdarzenia (charakter uniwersalny opowieści).
7. Jedną z cech biblijnej stylizacji – niezwykli bohaterowie –
2. cz. tematu lekcji - ISTOTY ANIELSKIE.
Co o nich wiemy? – za pomocą burzy mózgów uczniowie zbierają jak najwięcej informacji na temat aniołów w Prawieku.
Anioły jest zmienny –
jak wszystkie rzeczy (!) stworzone
przez Boga.
Wydarzenia są dla niego
czymś w rodzaju snu.
Anioł wie więcej niż człowiek,
ale nie wszystko.
Nie myśli logicznie-
całą wiedzę ma w sobie.
Inaczej postrzegają rzeczywistość-
nie przez fizyczne formy,
ale ich znaczenie.
Jedyny instynkt –
instynkt współczucia.
8. Czym jest zło? Pogadanka z uczniami –
z wykorzystaniem notatek jakie należało sporządzić w ramach zadania domowego.
Czy w idealnym świecie Prawieku istnieje zło?
[ZŁO – JAKO ZAKAZANA GRANICA POZNANIA; taka granica została wytyczna w ogrodzie Eden, takich granic strzegą aniołowie Prawieku].
9. 3. cz. tematu lekcji - I PIERWIASTKI ZŁA
W IDEALNYM PRAWIEKU OLGI TOKARCZUK
10. Rozwiązanie zagadek z „jajek-niespodzianek” (wskazani uczniowie podają odnalezione
w tekście źródłowym informacje; nauczyciel umieszcza na plakacie kolejne elementy w celu uzupełnienia mapy Prawieku):
· Najgroźniejsza istota w Prawieku.
[Zły Człowiek]
· Niebezpieczeństwo północnej granicy Prawieku.
[Droga jest groźna, rodzi niepokój podróży.]
· Niebezpieczeństwo południowej granicy Prawieku.
[Miasteczko jest groźne, ponieważ rodzi pragnienie posiadania i bycia posiadanym.]
· Niebezpieczeństwo wschodniej granicy Prawieku.
[Niebezpieczeństwo głupoty, która rodzi z chęci mędrkowania.]
· Niebezpieczeństwo zachodniej granicy Prawieku.
[Niebezpieczeństwo popadnięcia w pychę].
11. WNIOSEK – Zło to również grzech – przekroczenie pewnych ustalonych zasad –
Przykazań, zaleceń - tak jak to miało miejsce w Edenie.
12. ZŁO – wokół Prawieku – zrozumiałe, bo tyko Centrum Świata jest idealny, doskonały,
wieś Prawiek funkcjonuje tutaj jako ARKADIA.
ZŁO – w Prawieku - dlaczego?
[Ponieważ * świat Olgi jest stylizowany na świat biblijny i zarazem ten prawdziwy –
człowiek nie zna przestrzeni bez pierwiastka zła,
* w przestrzeni doskonałej musi być wszystko, tylko dobro i zło tworzy
mityczną Pełnię (oczywiście w odpowiednich proporcjach),
* zło jest koniecznym elementem mityzacji rzeczywistości,
* Boży bilans w ziemskim świecie. [– tekst źródłowy str. 12]
13. KUCHENNA SZUFLADA jako pars pro toto - część całości –
W tej szufladzie było wszystko. Cały świat!
Analiza rzeczy zamieszczonych w szufladzie[tekst źródłowy str. 65; wnioski.
14. Dlaczego ludzie mityzują rzeczywistość?
Skąd taka tendencja we współczesnej literaturze? (podr. "Przeszłość to dziś" str. 88-89)
15. Wysłuchanie piosenki Starego Dobrego Małżeństwa pt. „Zielony dom” – w tym czasie uczniowie zastanawiają się,
w jaki sposób dokonujemy mityzacji rzeczywistości.
W JAKI SPOSÓB DOKONUJEMY MITYZACJI RZECZYWISTOŚCI?
16. WNIOSKI: * mityzujemy, idealizujemy czasy przeszłe – dzieciństwo,
* przedmioty – ważny element wspomnień, mityzacji,
* świat w perspektywie wspomnień i tego co było – zawsze jest
piękniejszy,
* przywoływanie tego, co znane i wspólne– kawałek piosenki „Ta ostatnia
niedziela”, stary zegarek,
* odwoływanie się do wspólnych doświadczeń – np. miłości,
* wciąż stałe elementy: dom, rzeka.
17. Uczniowie samodzielnie konstruują wypowiedź,
w której wyjaśniają na czym polega
proces mityzacji rzeczywistości jakiej my dokonujemy niemalże na co dzień.
18. Wskazani uczniowie podsumowują lekcję.
19. Aktywni uczniowie zostają nagrodzeni plusami lub oceną – adekwatnie do wkładu pracy.
20. ZADANIE DOMOWE
W siedmiu zdaniach (min.) napisz co determinuje nasze życiowe wybory.
Czy sami kreujemy swoją przyszłość?
Inspiracją niech będzie rozdział „Prawieku...” pt. „Czas Pawła Boskiego”.
|