Marzena Rotman, 2012-02-02 Wrocław Zajęcia przedszkolne, Scenariusze
Zajęcia otwarte z rodzicami – Wielkanoc
Scenariusz spotkania otwartego z rodzicami
„WIELKANOCNE SPOTKANIE – JAJEK MALOWANIE”
13.04.2011
Prowadzący: Marzena Rotman
Uczestnicy: Dzieci i rodzice z gr I
1. CELE OGÓLNE:
- Budzenie zainteresowania tradycjami i zwyczajami związanymi z Wielkanocą.
- Integracja środowiska rodzinnego dzieci i rodziców z przedszkolnym.
- Możliwość prezentacji zachowania i umiejętności dziecka na tle grupy przedszkolnej.
2. CELE SZCZEGÓŁOWE:
-Poznanie różnych sposobów wykonania pisanki oraz innych ozdób wielkanocnych, działania na wielorakim materiale.
-Doskonalenie sprawności manualnych.
-Utrwalanie nazw kolorów.
-Doskonalenie koordynacji wzrokowo-słuchowo-ruchowej.
-Ćwiczenie analizy i syntezy wzrokowej.
-Rozwijanie logicznego myślenia.
3. FORMY: grupowa, zespołowa i indywidualna
4. METODY: pokazowa, praktycznego działania
5. ŚRODKI DYDAKTYCZNE: karteczki z imionami, piłka, instrumenty wykonane przez dzieci, koszulki z namalowanymi wiosennymi owadami, rekwizyty do przedstawienia, pocięte sylwety pisanek oraz zestaw sylwet pisanek w różnych kolorach, tekst zagadek, wydmuszki, ozdoby styropianowe, bibuła, makaron, ryż, mak, kukurydza prażona, ryż dmuchany, farby, pędzle, klej, masa solna, wykałaczki.
6. PRZEBIEG SPOTKANIA:
- Prezentacja umiejętności dzieci (związanych z Przeglądem Piosenki Wiosennej oraz Konkursem Ekologicznym i Pasowaniem na Strażników Przyrody).
- Przyklejenie karteczek z imieniem każdemu uczestnikowi spotkania.
- Powitanie zabawą integracyjną pt. „Zgadnij, kto Cię woła?”.
- „Szukaj brakującej połówki” – zabawa wraz z udziałem rodziców; Ćwiczenie spostrzegawczości wzrokowej oraz analizy i syntezy wzrokowej. Spośród porozcinanych sylwet kolorowych jajek z różnymi wzorami, należy odnaleźć jak największą ilość pasujących do siebie jaj.
- „Pisanka” – zabawa integracyjna wraz z rodzicami oraz kształcąca koordynację wzrokowo-słuchowo-ruchową. (Osoba w środku koła rzuca piłką do dziecka lub rodzica i podaje jego imię. Na hasło PISANKA, osoba do której jest skierowana piłka, łapie ją, a pozostali głośno wołają imię tej osoby, która złapała piłkę).
- „Znamy kolory” – zagadki- zabawa kształcąca logiczne myślenie oraz utrwalająca nazwy kolorów; każde dziecko otrzymuje sylwetę pisanki w jednym kolorze (czerwony, żółty, zielony, niebieski), po odgadnięciu zagadki dzieci wstają i tworzą koła w wybranym kolorze.
o TEN KOLOR MA SŁOŃCE I NIEKTÓRE KWIATY NA ŁĄCE.
o TAKI KOLOR MA WODA, NIEBO I OCZY – ALE NIE U KAŻDEGO.
o W TYM KOLORZE JEST TRAWA, LIŚCIE I MECH I SAŁATA TEŻ TAKA JEST.
o TEN KOLOR MAJĄ WIŚNIE, TRUSKAWKI I MAKI A I SAMOCHÓD STRAŻACKI JEST TAKI.
- „Ułóż rytm” – dzieci układają pisanki według określonego rytmu i kontynuują go dalej (wg kolorów).
- „Masażyk relaksacyjny (dzieci wykonują go rodzicom, rodzice dzieciom):
Stary niedźwiedź mocno śpi i o wiośnie śni:
Śniła mu się pisaneczka, ta co cała jest w kropeczkach. (uderzenia paluszkami- kropki)
Była też w paseczki. (rysujemy paseczki)
I w wesołe krateczki. (rysujemy krateczkę)
Ta w malutkie ślimaczki. (rysujemy ślimaczki)
I żółciutkie kurczaczki. (rysujemy kurczaczki- kółko, kółko, nóżki, dzióbek)
Cii… wiosna, wiosna ach to ty! (całymi dłońmi)
- Część praktyczna: Wspólne wykonanie ozdób wielkanocnych.
- Podziękowanie za udział w zajęciach oraz posprzątanie miejsc pracy.
|