Olga Karczmarek, 2012-01-26 Krasnystaw Zawodowe, Konspekty
Konspekt lekcji przysposobienia do pracy "Prezent dla babci i dziadka"
KONSPEKT LEKCJI PRZYSPOSOBIENIA DO PRACY „PREZENT DLA BABCI I DZIADKA”
AUTOR: Olga Karczmarek
TEMAT LEKCJI : Prezent dla babci i dziadka- wykonywanie ozdobnych ramek na zdjęcia
PRZEDMIOT : Przysposobienie do pracy
UCZESTNICY : kl. III PDP – uczniowie upośledzeni umysłowo w stopniu umiarkowanym i znacznym
CZAS TRWANIA: 3 x 45 min.
CELE :
- uczeń określa datę Dnia Babci i Dziadka
- uczeń przygotowuje samodzielnie lub z pomocą nauczyciela miejsce pracy
- uczeń wykonuje ramkę na zdjęcia według instrukcji słownej lub obrazkowej
- uczeń posługuje się bezpiecznie narzędziami technicznymi
- uczeń układa rozsypankę wyrazową
- uczeń rozwija pozytywne więzi z rodziną
- uczeń utrzymuje ład i porządek w miejscu pracy
cele rewalidacyjne:
- uczeń doskonali spostrzegawczość i koordynację wzrokowo- ruchową
- uczeń rozwija wyobraźnię i myślenie abstrakcyjne
- uczeń bogaci słownictwo
- uczeń doskonali sprawności manualne
METODY :
- słowne; oglądowe; praktyczne ; metody aktywizujące : ewaluacyjne ( kosz i walizeczka)
FORMA : zbiorowa jednolita , zróżnicowana
ŚRODKI DYDAKTYCZNE :
- wizytówki w kształcie kartki pocztowej , kartki z kalendarza z luką do uzupełnienia, etykiety z datami 21 i 22 styczeń, ramki na zdjęcia wykonane różnymi technikami, plansza z ilustracją dziadków z lukami do uzupełnienia , etykiety z wyrazami „troska”, „miłość”, „opieka”, „bezpieczeństwo”, kosz z jabłkami, plansze przedstawiające „kosz” i „walizeczkę”, etykiety z wyrażeniami „okazuję szacunek”, „pomagam dziadkom”, „jestem grzeczny”, „kłócę się z dziadkami”, „jestem niegrzeczny” , puzzle wyrazowa , magnetofon , nagranie podkładu muzycznego, tektura , nożyce , nożyk introligatorski, papier ozdobny ,makaron „gwiazdki”, czerwony filc, klej „Vikol”, lakier bezbarwny, pomoce szkolne zgromadzone w klasie
TOK ZAJĘĆ :
1. Zajęcia wstępne
- zabawa integrująca klasę „Wykonaj wizytówkę” – uczniowie wyszukują ukryte w klasie wizytówki w kształcie karty pocztowej i wpisują na nich swe imiona lub rysują swoją podobiznę
- zabawa muzyczno - ruchowa na powitanie „ Podaj dłonie”
- „ Ogniwa łańcucha” – działanie uświadamiające uczniom , że klasa tworzy wspólnotę podobną do rodziny
2. Określanie daty Dnia Babci i Dziadka – uzupełnianie kartki z kalendarza etykietami z datą 21 i 22 styczeń
3. Pokaz ramek na zdjęcia wykonanych z różnych materiałów( drewno, masy plastyczne, włóczka, skóra, materiały przyrodnicze). Uczniowie wybierają te , które można wręczyć z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka
4. Tworzenie łańcucha skojarzeń do słowa „ dziadkowie” – uzupełnianie planszy z ilustracją przedstawiającą postacie babci i dziadka, etykietami wyrazowymi „opieka”, „bezpieczeństwo”, „troska”, „miłość”
5. Puzzle zdaniowe – układanie hasła na podstawie „ łańcucha skojarzeń” ( Babcia i dziadek zapewniają nam opiekę, bezpieczeństwo, troskę i miłość )
6. Kosz życzeń – dokańczanie zdań typu „Życzę moim dziadkom...” wyrazami wylosowanymi z kosza z jabłkami : „zdrowia”, „miłości”, „szczęścia”, „pomyślności”, „radości”
Przerwa śródlekcyjna – zabawa ruchowa „Zamieć śnieżna” : działanie kształcące umiejętność koncentracji i spostrzegawczości , reagowania na polecenia
7. Wykonywanie ramek upamiętniających Dzień Babci i Dziadka według instrukcji
- przygotowanie miejsca pracy- dobieranie narzędzi i materiałów
- wybieranie kształtu ramki i odwzorowywanie od szablonu na tekturze
- wyklejanie ramki makaronem w kształcie gwiazdek
- wycinanie i naklejanie elementów ozdobnych z czerwonego filcu
- malowanie farbami i lakierowanie
8. Zajęcia końcowe
- podsumowanie zajęć : „Co zabiorę ze sobą w przyszłość ?”- określanie jak powinniśmy zachowywać się w stosunku do dziadków. Uzupełnianie rysunku „kosza” i „walizeczki” wyrażeniami pozytywnymi i negatywnymi : „okazuję szacunek”, „pomagam dziadkom”, „jestem grzeczny”, „kłócę się z dziadkami”, „jestem niegrzeczny”
- ocena pracy oraz zachowania uczniów
- porządkowanie miejsc pracy
Olga Karczmarek
|