Halina Andrzejczak, 2012-01-25 Witonia Lekcja wychowawcza, Konspekty
Konspekt zajęć z wykorzystaniem filmu z pakietu „Filmoteki Szkolnej”
Konspekt zajęć z wykorzystaniem filmu z pakietu „Filmoteki Szkolnej”.
Temat: Relacje między światem wirtualnym a realnym w filmie „Exit” Grzegorza Koncewicza.
Czas: 1 godzina lekcyjna
Metody pracy: pokaz filmowy, dyskusja, praca w grupach, praca ze słownikiem.
Cele :
Po zajęciach uczeń:
• potrafi wyjaśnić czym są mass-media, fikcja, świat wirtualny, świat realny.
• umie odróżnić fikcję od rzeczywistości w przekazach medialnych,
• rozumie jakie korzyści i zagrożenia niosą media,
• świadomie będzie korzystał z technologii komunikacyjnych,
• uświadomi rolę mediów we współczesnym świecie i ich wpływ na nasze życie.
Środki dydaktyczne:
• film „Exit” w reż. G. Koncewicza dostępny w pakiecie „Filmoteka Szkolna” (10 min.)
• Słownik języka polskiego, oprac. Elżbieta Sobol, PWN, Warszawa 2006.
• arkusze papieru, flamastry
Przebieg lekcji :
1. Omówienie tematu zajęć.
2. Wyjaśnienie przy pomocy słownika pojęć: mass-media, fikcja, świat wirtualny, realny?
3. Projekcja filmu „Exit”.
4. Przeprowadzenie dyskusji po obejrzeniu filmu. Uczniowie powinni wypowiedzieć się jak odczytali film. Dyskusja toczy się wokół następujących zagadnień:
- jakie światy zostały ukazane w filmie?
- który z nich jest bardziej przyjazny dla głównego bohatera?
- jakie mogą być przyczyny tego, że bohater ucieka w świat wirtualny?
- czy w przekazach medialnych łatwo jest odróżnić fikcję od rzeczywistości?
- czy współczesna technologia może być zagrożeniem dla człowieka? Jaki wpływ ma na nasze życie?
- jak można zinterpretować tytuł filmu?
5. Podział klasy na 2 grupy. Jedna z nich ma zastanowić się, jakie korzyści dają nam współczesne media, a druga jakie niosą zagrożenia. Następnie każdy uczeń zapisuje swoją propozycję na brystolu.
6. Omówienie wypowiedzi uczniów.
7. Podsumowanie zajęć. Uczniowie kolejno odpowiadają na pytanie:
Czego szukam w Internecie?
Halina Andrzejczak
|