Elżbieta Matusiak, 2012-01-25 Sanniki Pedagogika, Konspekty
POMIESZCZENIA I SPRZĘTY W MOIM DOMU
KONSPEKT ZAJĘĆ W INTERNACIE
PRZEPROWADZONY METODĄ OŚRODKÓW PRACY.
TEMAT: POMIESZCZENIA I SPRZĘTY W MOIM DOMU.
CELE ZAJĘĆ:
POZNAWCZE:
• zapoznanie z różnymi rodzajami domów: dom parterowy, dom piętrowy, dom wielorodzinny,
• zapoznanie z pomieszczeniami, które znajdują się w każdym domu,
• poznanie sprzętów i urządzeń znajdujących się w poszczególnych pomieszczeniach,
• bogacenie czynnego i biernego słownictwa dziewczynek,
• utrwalanie znajomości figur geometrycznych,
• utrwalanie kolorów,
KSZTAŁCĄCE:
• rozwijanie zdolności komunikacji poprzez wypowiadanie się swobodne i ukierunkowane na adekwatne tematy,
• doskonalenie umiejętności liczenia w zakresie 10,
• odgadywanie zagadek czytanych przez wychowawcę,
• wydłużanie czasu skupienia uwagi,
• nauka przyporządkowywania odpowiednich sprzętów i urządzeń do pomieszczeń w domu,
• kształtowanie nawyku bezpiecznego użytkowania z domowych sprzętów i urządzeń,
WYCHOWAWCZE:
• wdrażanie do ładu i porządku podczas zajęć oraz zgodnej współpracy w grupie,
• wdrażanie do używania form grzecznościowych we wzajemnych relacjach,
• rozwijanie kultury słowa i zachowania,
• wdrażanie do przestrzegania zasad bhp.
REWALIDACYJNE:
• rozwijanie umiejętności percepcyjnych,
• dynamizowanie pamięci, koncentracji uwagi i rozwijanie logicznego myślenia,
• pobudzanie wyobraźni dziecka,
• ćwiczenie koordynacji wzrokowo – ruchowej,
• ćwiczenie małej i dużej motoryki,
• kształtowanie spostrzegawczości.
METODY :
• Słowne: pogadanka, rozmowa kierowana, opowiadanie wychowawcy,
• Oglądowe: pokaz i obserwacja.
• Czynne: zadania stawiane do wykonania, zabawa, zajęcia plastyczno - techniczne
FORMY :
• Zajęcia pozalekcyjne w internacie,
• Zajęcia zbiorowe zindywidualizowane
POMOCE DYDAKTYCZNE: plątanina wyrazowa z nazwą dnia, kartoniki ponumerowane od 1 do 7 z nazwą miesiąca, figury geometryczne wycięte z kolorowego bloku do ułożenia kompozycji rytmicznej przy ustalaniu roku, obrazki z symbolami pogody, ilustracje przedstawiające różne pory roku, płatki śniegu do ułożenia nazwy pory roku, puzzle przedstawiające obrazek domu, puzzle z tematem zajęć, ilustracje różnych rodzajów domów, ilustracje pomieszczeń znajdujących się w domu, kartoniki ze sprzętami i przedmiotami znajdującymi się w domu, nagrane odgłosy które możemy usłyszeć w domu, teksty zagadek, artykuły spożywcze do rozpoznawania smaku, artykuły kosmetyczne i spożywcze do rozpoznawania zapachu, akcesoria i przedmioty domowego użytku, wycięte z kolorowego papieru elementy domu, klej, gotowe karty pracy do wykorzystania w czasie ekspresji.
PRZEBIEG ZAJĘĆ.
I. ZAJĘCIA WSTĘPNE
1.Powitanie dzieci i zajęcie miejsc w świetlicy.
2.Ćwiczenia kalendarzowe.
• Ustalenia daty dnia dzisiejszego poprzez ustalenia dnia tygodnia, miesiąca i roku
- ustalenia dnia tygodnia ( odczytanie słowa z plątaninki wyrazowej – CZWARTEK )
- ustalenie miesiąca poprzez ułożenie kartoników od 1 do 7,
- zapisanie roku poprzez ułożenie kolejno podawanych przez wychowawcę nazw figur geometrycznych: czerwone koło, zielony trójkąt, niebieski prostokąt, żółty kwadrat.
• Ustalenie pory roku:
- obserwacja pogody za oknem: luźne wypowiedzi dziewczynek na temat tego co widzą za oknem( obrazki z symbolami pogody),
- zebranie wypowiedzi przez wychowawcę i podsumowanie jako cech charakterystycznych panującej pory roku,
- pokazanie obrazków prezentujących pogodę i krajobrazy z różnych pór roku, prośba o wybór tych, które są związane z zimą,
- ułożenie napisu zima z płatków śniegu ułożonych w kolejności od największego do najmniejszego.
II. UŚWIADOMIENIE TEMATU ZAJĘĆ I BUDZENIE POŻĄDANEGO ZAINTERESOWANIA.
Dziewczynki dostają do ułożenia puzzle przedstawiające obrazek domu oraz puzzle z tematem dzisiejszych zajęć. Następnie wychowawca odczytuje temat zajęć, który brzmi: Pomieszczenia i sprzęty w moim domu.
III. PRACA POZNAWCZA
1.Obserwacja i ćwiczenia słownikowe:
• Oglądanie ilustracji przedstawiających różne rodzaje domów: dom parterowy, dom piętrowy, dom wielorodzinny,
• Oglądanie domów przeznaczonych do zabawy, przyniesionych na zajęcia,
• Oglądanie ilustracji przedstawiających poszczególne pomieszczenia w domu i wyliczanie ich nazw,
• Omawianie poszczególnych pomieszczeń w domu oraz sprzętów w nich się znajdujących.
2. Kojarzenie :
• Dopasowywanie konkretu do obrazka - dziewczynki po kolei losują kartonik przedstawiający różne przedmioty i sprzęty znajdujące się w domu nazywają je i dopasowują do pomieszczenia w którym się on znajduje.
3. Odgadywanie odgłosów, które można usłyszeć w domu:
• Wychowawca włącza nagrane odgłosy a dziewczynki zgadują z czym one im się kojarzą.
4. Zabawa dydaktyczna: dziewczynki po kolei wyciągają z koszyka różne akcesoria i przedmioty, które można spotkać w domu. Rozpoznają je po dotyku, oglądają, próbują prawidłowo nazwać i określić przeznaczenie.
5. Rozwiązywanie zagadek:
Otwierasz drzwi jak do mieszkania,
lecz mieszkają w niej ubrania.
(szafa)
Cztery nogi, jeden blat,
gdyby nie on, gdzie byś jadł?
(stół)
W swojej nazwie kryje zwierzę,
mama myje w nim talerze.
(zlew)
Gdy go odkręcę, umyję ręce.
(kran)
Jeżdżę sobie po dywanie,
kiedy w domu jest sprzątanie.
(odkurzacz)
Stoi w domu skrzynka,
która jasno świeci,
to w niej oglądają
śliczne bajki dzieci.
(telewizor)
Śpiewa, mówi i gra,
każdy je w domu ma.
(radio)
Postawiona w kąt
chętnie łyka prąd.
A jak wody nabierze,
to bieliznę wypierze.
(pralka)
Przedmiot niezbędny,
chociaż nieduży,
do prasownia bielizny służy.
(żelazko)
Czasem taki mądry bywa,
że kiedy w nim woda kipi,
gwiżdże, jak lokomotywa.
(czajnik)
Zawsze ma poduszkę,
kołdrę, prześcieradło,
ale samo nigdy
do snu się nie kładło.
(łóżko)
6. Zabawa - zgadnij jaki to smak lub zapach?
• Dziewczynki po kolei z zawiązanymi oczami smakują i odgadują różne smaki.
• Dziewczynki po kolei z zawiązanymi oczami wąchają i odgadują różne zapachy
IV. EKSPRESJA
1.Uładanie domku z wyciętych gotowych elementów i przyklejanie na kartkach.
2. Kolorowanie rysunku domu według podanego wzoru.
3. Sprawdzenie i ocena prac - dziewczynki oceniają prace które im się najbardziej podobają.
4.Stworzenie gazetki z wykonanych prac.
V. ZAJĘCIA KOŃCOWE
1. Podsumowanie nowych wiadomości.
2. Ocena pracy dziewczynek na zajęciach. Podkreślenie zachowania. Pochwała za estetyczne prace, aktywny udział w zajęciach.
3. Porządkowanie miejsca pracy.
4. Przejście do kolejnego etapu zajęć popołudniowych.
|