Wirginia Rejniak, 2012-01-24 Piotrków Trybunalski Język niemiecki, Konspekty
Scenariusz lekcji języka niemieckiego w klasie III gimnazjum. Meine Musikwelt.
Scenariusz lekcji języka niemieckiego
Temat: Meine Musikwelt- Mój świat muzyki. Upodobania muzyczne.
Cele: 1. Aktywizowanie wiadomości na temat muzyki, zbieranie słownictwa.
2. Doskonalenie umiejętności przeprowadzania wywiadów.
3. Poprawne budowanie wypowiedzi ustnych przy udzielaniu odpowiedzi i opisywaniu
upodobań.
4. Rozwijanie umiejętności rozumienia ze słuchu podczas porządkowania informacji z
tekstu odsłuchowego.
5. Poznanie trybu przypuszczającego czasowników sein( wäre) i haben(hätte).
Metoda: komunikatywna
Materiał leksykalny: rodzaje muzyki, świat muzyki
Materiał gramatyczny: tryb przypuszczający czasowników sein i haben
Pomoce dydaktyczne: podręcznik i książka ćwiczeń Team Deutsch 3, sprzęt audio, laptop, rzutnik
Formy pracy: plenum, praca w parach, praca indywidualna
Przebieg lekcji
Wprowadzenie do lekcji
Zadanie 1. Uczniowie oglądają fragmenty występów niemieckich zespołów Wir sind Helden, Juli i Silbermond, następnie odpowiadają na pytanie nauczyciela Worüber werden wir heute sprechen?
Wir werden über Musik sprechen.
Utrwalają znane słownictwo dotyczące muzyki.
Zadanie 2. Nauczyciel omawia zadanie do wykonania. Uczniowie najpierw przyporządkowują w części a zdjęcia do rodzajów muzyki. Nauczyciel zadaje pytania Was ist Nummer 1?
Uczniowie odpowiadają Nummer 1 ist Techno. …
W części b uczniowie słuchając fragmentów utworów, przyporządkowują je do zdjęć.
Nauczyciel sprawdza poprawność wykonanego zadania. Uczniowie mogą podać inne znane rodzaje muzyki np. Orchestermusik, Kammermusik, Klaviermusik, Oper.
Część główna lekcji
Zadanie 3. Uczniowie czytają pytania, które będą wykorzystane w wywiadzie i wyjaśniają ich znaczenie wspólnie z nauczycielem. Następnie chętny uczeń udziela odpowiedzi na te pytania.
1. Wann und wo hörst du Musik?
Ich höre Musik am Abend zu Hause.
2. Spielst du ein Musikinstrument?
Ja, ich spiele Gitarre.
…
Zadanie 4. Nauczyciel omawia ćwiczenie rozumienia ze słuchu. W części a uczniowie słuchają wywiadów i uzupełniają asocjogramy na temat kiedy i gdzie młodzież słucha muzyki.
den ganzen Tag zu Hause
Wann? Wo?
am Abend im Cafe
Nauczyciel sprawdza poprawność wykonanego zadania.
Zadanie 5. Uczniowie słuchają nagrania jeszcze raz i w części b uzupełniają imiona; do kogo należy zdanie. Nauczyciel sprawdza poprawność wykonanego zadania. Uczniowie poznają tryb przypuszczający czasowników haben- hätte i sein- wäre.
1. Anke wäre gern bei einer Castingshow dabei.
2. Nadine hätte gern einen iPod.
...
Część utrwalająca
Zadanie 6. Uczniowie utrwalają tryb przypuszczający odpowiadając ustnie na pytania Kim chciałbyś być? Co chciałbyś mieć? Korzystają z podanej listy życzeń.
Ich hätte gern Ferien.
Ich wäre gern besser in Mathe.
Nauczyciel zwraca uwagę na poprawną wymowę.
Zadanie 7. Nauczyciel zadaje pytania Welche Musik magst du/ mögt ihr? Welche Musik hörst du/ hört ihr am liebsten? Uczniowie udzielają odpowiedzi, podając swoje upodobania muzyczne, utrwalają słownictwo dotyczące muzyki.
Ich mag Popmusik.
Ich höre Rock am liebsten.
Część podsumowująca
Zadanie 8. Uczniowie wykonują ćwiczenie 1 w książce ćwiczeń. Do podanych liter dopisują wyrazy. Nauczyciel informuje, że mają to być słowa w pierwszej kolejności związane z muzyką. Sprawdzenie poprawności wykonanego zadania.
A- Akkordeon
B- Band
C- Casting
D- Disco
…..
Zadanie 9. Nauczyciel zadaje pracę domową- ćwiczenie 2- przygotować pisemnie w zeszycie znaczenie podanych słów.
Podsumowanie pracy uczniów.
Opracowanie: Wirginia Rejniak, Gimnazjum nr 2 w Piotrkowie Trybunalskim
|