Awans Informacje Forum Dla nauczyciela Dla ucznia Korepetycje Sklep
  [ Zaloguj się ]   [ Załóż konto ]
  Najczęściej szukane
Konspekty
Programy nauczania
Plany rozwoju zawodowego
Scenariusze
Sprawdziany i testy
  Media
Przegląd Prasy
Patronat
Medialny
Po godzinach
  Slowka.pl
Słówka na email
Język angielski
Język niemiecki
Język francuski
Język włoski
Język hiszpański
Język norweski
Język japoński
Język rosyjski
Gramatyka
Rozmówki













Martyna Olejnik, 2012-01-23
tuchola

Język polski, Scenariusze

Dom w Poemach naiwnych Czesława Miłosza

- n +


1. Temat:
Dom w poezji Czesława Miłosza.
2. Powiązanie z wcześniejszą wiedzą:
- analiza i interpretacja wiersza
- znajomość środków stylistycznych
3. Cele lekcji:
- wskazuje środki styl. i ich funkcje w wierszu
- porównuje dwa obrazy domu widoczne w Świecie. Poemach naiwnych.
4. Cele sformułowane w języku ucznia (zapisane na tablicy):
- przypomnisz sobie, jak analizować i interpretować wiersz
5. Na Co Bezu:
- odnajdywanie, nazywanie środków stylistycznych oraz ich funkcji w kreowaniu przekazu poetyckiego
- porównywanie dwóch obrazów poetyckich, wymienianie podobieństw i różnic
6. Przebieg lekcji:
a) Czynności wstępne.
b) Pojęcie domu ze słownika języka polskiego bądź Opowieści o rzeczach powszednich Kopalińskiego. Uczniowie za pomocą rybiego szkieletu opracowują własne definicje domu.
c) Powinnyśmy zwrócić uwagę na to, czy w definicji pojawiło się znaczenie metaforyczne domu.
d) Opowiadamy uczniom krótko o życiu Miłosza, kilka słów o cyklu Świat. Poema naiwne. Oba omawiane wiersze pochodzą z tego cyklu.
e) Czytamy wiersz Miłosza Droga. Uczniowie omawiają obrazy poetyckie obecne w każdej zwrotce. Opis przestrzeni zapisujemy do zeszytu (bliska, znajoma, bezpieczna, dom w znaczeniu dosłownym, z czerwonym dachem itd.)
f) Czytamy wiersz Miłosza Z okna. Postępujemy z wierszem podobnie. Można wypisać poszczególne elementy przestrzeni, okazuje się, że jest to mapa Europy widziana z lotu ptaka. Opisujemy przestrzeń (daleka, wielu mieszkańców, bezkresna, nieznana – „Ojciec powiada, że to Europa”).
g) Opisów przestrzeni można dokonać w tabeli; kolejnymi „etapami” będą:
i. sytuacja liryczna
ii. elementy przestrzeni
iii. mieszkańcy
iv. dominujące środki stylistyczne
v. wnioski
h) Podsumowanie (wnioski): U Miłosza funkcjonują dwa modele domu; jeden dosłowny, drugi metaforyczny; Pierwszym jest dom na Litwie, dom – symbol dzieciństwa, drugi – to Europa, której mieszkańcem stał się Miłosz, gdy był już dorosłym człowiekiem.
i) Możemy potraktować wiersze Miłosza jako pretekst do rozważań na temat Unii Europejskiej.

7. Kluczowe pytania dla uczniów:
Czy dom musi mieć dach?
8. Notatki i dodatkowe ćwiczenia:
Ew. tabela

Zgłoś błąd    Wyświetleń: 149
 
   Komentarze
Jeszcze nie ma żadnych komentarzy, Twój może być pierwszy!

Dodaj komentarz
  Barometr
1 2 3 4 5 6  
Oceń artukuł!



Ilość głosów: 0
  Publikacje

Nowe zasady publikacji
Szukaj autora i tytuł
Ostatnio dodane materiały
Ranking publikacji 
Najczęściej zadawane pytania
Zobacz jak wygląda zaświadczenie o publikacji Twoich materiałów
  Twoje konto
Zaloguj się
Załóż konto
Zapomniałem hasła
  Forum
Nauczyciel - awans zawodowy
Matura
Korepetycje
Ogłoszenia - kupię, sprzedam, oddam


O Profesorze - Napisz do Nas - Reklama - Polityka prywatności - Najczęściej zadawane pytania - Zgłoś błąd

2000-2012