Awans Informacje Forum Dla nauczyciela Dla ucznia Korepetycje Sklep
  [ Zaloguj się ]   [ Załóż konto ]
  Najczęściej szukane
Konspekty
Programy nauczania
Plany rozwoju zawodowego
Scenariusze
Sprawdziany i testy
  Media
Przegląd Prasy
Patronat
Medialny
Po godzinach
  Slowka.pl
Słówka na email
Język angielski
Język niemiecki
Język francuski
Język włoski
Język hiszpański
Język norweski
Język japoński
Język rosyjski
Gramatyka
Rozmówki













Jolanta Dobrowolska, 2012-01-23
Legionowo

Matematyka, Konspekty

Konspekt lekcji: Pole powierzchni i objętość graniastosłupa. Klasa II gimnazjum

- n +

Konspekt lekcji matematyki „Pole powierzchni i objętość graniastosłupa” w klasie II gimnazjum.
1)Temat lekcji: Pole powierzchni i objętość graniastosłupa.
2)Cele lekcji:
a)Zapamiętanie wiadomości –Uczeń:
·Wskazuje i nazywa figury przestrzenne (graniastosłupy, prostopadłościan, sześcian).
·Zna wzory na obliczanie pól figur płaskich.
·Zna wzór na pole powierzchni graniastosłupa.
·Zna wzory na pola i objętości prostopadłościanu i sześcianu.
·Zna jednostki pola powierzchni i objętości.
b)Zrozumienie wiadomości - Uczeń:
·Rysuje odręcznie prostopadłościan, sześcian i inne graniastosłupy.
·Oblicza pole powierzchni sześcianu, prostopadłościanu i proste przypadki innych graniastosłupów.
·Oblicza objętość sześcianu i prostopadłościanu, korzystając z gotowych wzorów.
·Przekształca nieskomplikowane wzory.
c)Zastosowanie wiadomości - Uczeń:
·Zamienia jednostki pola powierzchni i objętości.
·Rozwiązuje zadania wymagające przekształcania wzorów na pola figur płaskich.
·Rozwiązuje zadania wymagające przekształcania wzorów na pole powierzchni graniastosłupa lub objętość prostopadłościanu i sześcianu.
3)Metody lekcji:
·Test
·Ćwiczenia praktyczne,
·Praca równym frontem
4)Środki dydaktyczne:
·Testy do uzupełnienia,
·Modele brył,
·Kartki z wzorami do zawieszenia na tablicy,
·Karty pracy, w których wykorzystano zadania z podręcznika i zbioru zadań „Matematyka wokół nas” WSiP.
·Podręcznik i zbiór zadań (praca domowa)
5)Plan lekcji:
·Podanie tematu lekcji
·Przypomnienie potrzebnych wiadomości (uzupełnienie testu)
·Realizacja tematu lekcji
·Zadanie pracy domowej
6)Przebieg lekcji:
1.N: Podaje temat lekcji : „Pole powierzchni i objętość graniastosłupa.”
2.N: Nauczyciel zawiesza na tablicy wzory na pola figur płaskich i pola oraz objętości figur przestrzennych, rozdaje uczniom kartki z testem przypominającym wiadomości. Kartki te zostaną wklejone do zeszytu.
U: Uczniowie podchodząc do tablicy łączą w pary wzory i nazwy figur. Wyznaczeni uczniowie czytają zdania do uzupełnienia i udzielają odpowiedzi, które następnie wpisują na kartkę.
N: Nauczyciel rozdaje uczniom karty pracy.
U: Uczniowie czytają treść zadań i wykonują je przy tablicy (wykonują rysunki tych figur, wskazują odpowiednie modele figur, zamieniają jednostki).
N: Nauczyciel zadaje pytania pomocnicze w przypadku wątpliwości uczniów i naprowadza na prawidłowy tok rozumowania.
3.N: Nauczyciel podaje numery zadań do wykonania w domu.
U: Uczniowie zapisują pracę domową w zeszycie.


Test do uzupełnienia
Graniastosłupy proste, są to figury przestrzenne, których ściany boczne są ........................................ Jeśli podstawą graniastosłupa jest trójkąt równoboczny,
to graniastosłup ten nazywamy ............................. Prostopadłościan, jest to graniastosłup, którego wszystkie ściany są ................ Sześcian składa się z ... ścian, które są ........................ . Podstawą graniastosłupa prawidłowego czworokątnego jest ...................... . Powierzchnię mieszkań, działek budowlanych podaje się w .......... . Jednostką objętości jest litr, który równy jest ......... Pojemność np. perfum lub kremów podaje się
w .......... 1 ar to pole kwadratu o boku ............ .

Karta pracy:
1) ) Największy skonstruowany na świecie latawiec miał powierzchnię 0,553 ara. Ile to metrów kwadratowych?
2) Fakir położył się na 500 gwoździach, a czubek każdego gwoździa ma powierzchnię 1 mm2. Ile centymetrów kwadratowych mają w sumie wszystkie czubki tych gwoździ?
3) Ile litrów wody zmieści się w prostopadłościennym akwarium o wymiarach 6,5 dm ;2 dm ;6 dm wypełnionym do połowy?
4) Jaką długość ma krawędź sześcianu, jeśli może się w nim zmieścić 64 m2 piasku?
5) Oblicz pole powierzchni podstawy graniastosłupa prawidłowego czworokątnego, jeśli jej obwód wynosi 36 dm.
6) Jaką powierzchnię ma sześcienna kostka, jeżeli jej krawędź ma długość 1,2 cm? Wynik zaokrąglij do jedności.
8)Oblicz pole powierzchni całkowitej graniastosłupa prawidłowego czworokątnego o krawędzi podstawy 8 cm i wysokości 11 cm.
9) Jaką pojemność ma puszka kawy w kształcie graniastosłupa prawidłowego trójkątnego, jeśli krawędź podstawy ma długość 60 mm, a wysokość puszki jest dwa i pół razy większa od tej krawędzi?
Zgłoś błąd    Wyświetleń: 577
 
   Komentarze
Jeszcze nie ma żadnych komentarzy, Twój może być pierwszy!

Dodaj komentarz
  Barometr
1 2 3 4 5 6  
Średnia ocena: 6



Ilość głosów: 1
  Publikacje

Nowe zasady publikacji
Szukaj autora i tytuł
Ostatnio dodane materiały
Ranking publikacji 
Najczęściej zadawane pytania
Zobacz jak wygląda zaświadczenie o publikacji Twoich materiałów
  Twoje konto
Zaloguj się
Załóż konto
Zapomniałem hasła
  Forum
Nauczyciel - awans zawodowy
Matura
Korepetycje
Ogłoszenia - kupię, sprzedam, oddam


O Profesorze - Napisz do Nas - Reklama - Polityka prywatności - Najczęściej zadawane pytania - Zgłoś błąd

2000-2012