Awans Informacje Forum Dla nauczyciela Dla ucznia Korepetycje Sklep
  [ Zaloguj się ]   [ Załóż konto ]
  Najczęściej szukane
Konspekty
Programy nauczania
Plany rozwoju zawodowego
Scenariusze
Sprawdziany i testy
  Media
Przegląd Prasy
Patronat
Medialny
Po godzinach
  Slowka.pl
Słówka na email
Język angielski
Język niemiecki
Język francuski
Język włoski
Język hiszpański
Język norweski
Język japoński
Język rosyjski
Gramatyka
Rozmówki













Martyna Olejnik, 2012-01-23
Tuchola

Język polski, Scenariusze

Dekalog - tekst biblijny i jego średniowieczna ilustracja

- n +

Scenariusz lekcji – ocenianie kształtujące

1. Temat:
Dekalog – tekst biblijny i jego średniowieczna ilustracja
2. Powiązanie z wcześniejszą wiedzą:
wiedza na temat Biblii
znajomość kontekstu średniowiecznego
3. Cele lekcji:
tworzy spójne wypowiedzi ustne i pisemne (opis)
wskazuje w kulturze popularnej przykłady funkcjonowania motywu
uwzględnia a analizie dzieła sztuki wiedze z zakresu literatury i sztuk plastycznych
4. Cele sformułowane w języku ucznia (zapisane na tablicy):
porównasz dwie wersje dziesięciu przykazań
przypomnisz sobie pojęcia potrzebne do zanalizowania dzieła plastycznego
dowiesz się, co wspólnego ma dekalog z kulturą masową
5. Na Co Bezu:
umiejętność interpretacji dzieła plastycznego w kontekście literatury
znajomość dekalogu
6. Przebieg lekcji:
a) Czynności wstępne.
b) Powtórzenie wiadomości na temat średniowiecza.
c) Informacje na temat dekalogu; notatka 1
d) Przeczytanie dekalogu (na głos); oddzielenie przykazań, ponieważ numery wersetów nie pokrywają się z numerami przykazań.
e) Wywieszenie na tablicy współczesnej wersji dziesięciu przykazań.
f) Analiza średniowiecznej wersji Dziesięciorga Przykazań. Polecenie 3. s. 162.
g) Zwracamy uwagę uczniów na symbolikę strony lewej i prawej i w tym kontekście wszyscy przyglądają się tablicy, ustnie omawiamy wspólne cechy kwater (podział na stronę lewą – złą, z diabłem, i prawą, dobrą, z aniołem, szarfy z hasłami, złe i dobre miny); po czym zapisujemy na karcie pracy.
h) Następnie należy ponumerować kwatery; podzielić klasę na grupy (2-3 osobowe); każda grupa analizuje jedną część tablicy, próbuje określić, jakie na niej znajduje się przykazanie.
i) Uzupełniamy wspólnie kartę pracy, jednocześnie korzystamy z rzutnika i komputera z dostępem do Internetu; na stronie culture.pl znajdziemy powiększone fragmenty Tablicy, które ułatwią interpretację.
j) Zadaniem podsumowującym jest uzupełnienie notatki:
Symbolika kształtu Tablicy Dziesięciorga Przykazań przywodzi na myśl oryginalne …………………………………., które – jak podaje Biblia - otrzymał ……….. na górze …………………………… . Kształt dzieła wzmacnia jego ………………….wymowę i wskazuje na nieodłączny związek z Pismem Świętym. Dzieło to należy interpretować w kontekście ………………………………………… .

k) Przypominamy, ja tworzy się opis dzieła sztuki. Podajemy zadanie domowe: wybierz jedną z kwater i opisz w związku z tekstem biblijnym.
l) Pytamy uczniów, czy znają dzieła odwołujące się mniej lub bardziej bezpośrednio do Dekalogu. Można w zasadzie wskazać dowolny film masowy, chociażby Listy do M. czy Nigdy w życiu lub filmy Kieślowskiego z cyklu Dekalog.
7. Kluczowe pytania dla uczniów:
W czym może pomóc znajomość Dekalogu na egzaminie gimnazjalnym?

(kontekst biblijny może być pomocny w analizie wielu tekstów kultury).
8. Notatki i dodatkowe ćwiczenia:
1. Dekalog – dziesięć przykazań pochodzących ze Starego Testamentu, które otrzymał Mojżesz na górze Synaj. Regulują stosunki człowieka z Bogiem oraz życie we wspólnocie.

Karta pracy:

1. a. Lewa strona symbolizuje ……………………………………………………………………….

b. Prawa strona symbolizuje ………………………………………………………………………

2. Wpisz do każdej części Tablicy Dziesięciorga Przykazań treść przykazania, które ilustruje.


(tutaj za pomocą autotektu możemy wstawić kstzałt tablicy z przykazaniami)




3. Prawidłowości w kompozycji kwater:





4. Uzupełnij notatkę:
5.
Symbolika kształtu Tablicy Dziesięciorga Przykazań przywodzi na myśl oryginalne ……………………………………………., które – jak podaje Biblia - otrzymał ………………………….. na górze ……………………………… . Kształt dzieła wzmacnia jego ……………………………….wymowę i wskazuje na nieodłączny związek z Pismem Świętym. Dzieło to należy interpretować w kontekście ………………………………………… .
Zgłoś błąd    Wyświetleń: 156
 
   Komentarze
Jeszcze nie ma żadnych komentarzy, Twój może być pierwszy!

Dodaj komentarz
  Barometr
1 2 3 4 5 6  
Oceń artukuł!



Ilość głosów: 0
  Publikacje

Nowe zasady publikacji
Szukaj autora i tytuł
Ostatnio dodane materiały
Ranking publikacji 
Najczęściej zadawane pytania
Zobacz jak wygląda zaświadczenie o publikacji Twoich materiałów
  Twoje konto
Zaloguj się
Załóż konto
Zapomniałem hasła
  Forum
Nauczyciel - awans zawodowy
Matura
Korepetycje
Ogłoszenia - kupię, sprzedam, oddam


O Profesorze - Napisz do Nas - Reklama - Polityka prywatności - Najczęściej zadawane pytania - Zgłoś błąd

2000-2012