Awans Informacje Forum Dla nauczyciela Dla ucznia Korepetycje Sklep
  [ Zaloguj się ]   [ Załóż konto ]
  Najczęściej szukane
Konspekty
Programy nauczania
Plany rozwoju zawodowego
Scenariusze
Sprawdziany i testy
  Media
Przegląd Prasy
Patronat
Medialny
Po godzinach
  Slowka.pl
Słówka na email
Język angielski
Język niemiecki
Język francuski
Język włoski
Język hiszpański
Język norweski
Język japoński
Język rosyjski
Gramatyka
Rozmówki













MARZENA NOWAK, 2012-01-17
kępno

Zajęcia przedszkolne, Scenariusze

WIELKA WYPRAWA Scenariusz zajęcia terapeutycznego dla dzieci agresywnych

- n +

Zajęcie koleżeńskie dla nauczycieli wychowania przedszkolnego gminy Kępno


Scenariusz zajęcia terapeutycznego dla dzieci agresywnych

Opracowała: Marzena Kałka
Przeprowadziły: M. Kałka, E. Hełka, W. Gruszka,

Temat zajęcia: WIELKA WYPRAWA
Grupa dzieci: 6 – letnich
Forma pracy: cała grupa


Rodzaj aktywności dzieci: ruchowa, dramatyczna, słowna, plastyczna,
W zajęciu wykorzystano elementy z pedagogiki zabawy: Klanza”, książki:
„Gry i zabawy przeciwko agresji” - R. Portman
„”Gry i zabawy rozwijające dla dzieci młodszych” - J. Andrychowska – Biegacz

Cel główny terapeutyczny:
1.Stworzenie dzieciom doświadczeń korygujących zaburzenia związane z funkcjonowaniem emocjonalno – społecznym.
2.Stymulacja i korekcja zaburzonych funkcji percepcyjno – motorycznych.
3.Rozwijanie wyobraźni twórczej w połączeniu z procesem działania.


Cele szczegółowe: dziecko potrafi
I.Kraina - nawiązać nie agresywne kontakty,
- dostrzegać pozytywne uczucia i wyrazić je ruchem,
- przezwyciężać napięcie ,
- odczytać napis,

II.Kraina – rozpoznać uczucia, nazwać je, i ujawnić w różnych sytuacjach,
- opanować złość i agresję,
- uzewnętrzniać uczucia poprzez pracę plastyczną,
- przeliczać w zakresie 10,

III.Kraina – odreagować aktualne napięcie
- poznać możliwości możliwości własnego ciała,
- rozróżnić i nazwać kolory,

IV.Kraina – rozładować negatywne emocje,
- odreagować aktualne napięcie
- uzewnętrznić uczucia poprzez pracę plastyczną,


Pomoce: kaseta z nagraniami, papierowe szable, szary papier, pędzle, koperta z szyfrem, chusta, wstążki na kijkach, kolorowe okulary, szyfonowe chustki, elementy dekoracyjne do każdej krainy.




Przebieg:

1. Powitanie – zabawa „ Iskierka”

Zapraszam wszystkich do koła, chwyćcie się za ręce powitamy się znaną wszystkim zabawą
Wszystkie dzieci stoją w kole i trzymają się za ręce, nauczycielka mówi:
„ Puszczam iskierkę w krąg niech wróci ona do moich rąk”

2. Wstęp.

Dzieci siedzą na dywanie w siadzie klęcznym.
Każdy z was nie raz marzył o dalekiej zaczarowanej podróży. Zamknijcie oczy i przenieśmy się
w zaczarowany świat fantazji. Wyobrażamy sobie, że są na świecie różne krainy, w których
panuje radość, złość, zabawa, spokój. Jeśli czegoś bardzo mocno pragniemy nasze marzenia w
krainie fantazji mogą się spełnić.
Dzisiaj zabieram Was w taką wyprawę.

3. „Rakieta”

W zaczarowaną podróż udamy się rakietą. Rakieta jest już gotowa do drogi.
Dzieci siedzą na dywanie w siadzie klęcznym.
bębnią palcami po podłodze, najpierw cicho i powoli potem coraz głośniej i szybciej,
uderzają dłońmi o kolana lub klaszczą również z natężającą się głośnością i we wzrastającym tempie,
tupią nogami, także tutaj zaczynając cicho i powoli a potem coraz głośniej i szybciej,
cicho naśladują brzęczenie owadów, przechodząc aż do b. głośnego wrzasku
hałas i szybkość wykonywania ruchów stopniowo wzrastają i dzieci wstają gwałtownie
ze swoich miejsc wyrzucając z głośnym wrzaskiem ramiona do góry
Rakieta wystartowała.
Dzieci powoli siadają na swoich miejscach, ich ruchy uspakajają się – rakieta znikła za chmurami
i w ten sposób rozpoczęliśmy nasza podróż.


Wylądowaliśmy na zaczarowanej planecie, gdzie znajdują się cztery krainy RADOŚCI, ZŁOŚCI,
ZABAWY, SPOKOJU. Każdą z nich postaramy się odwiedzić. Do pierwszej krainy udamy się
krainy udamy się pociągiem.

4. Zabawa: „Jedzie pociąg z daleka”

Proszę wsiadać i zajmować miejsca za chwilę ruszamy.
Dzieci ustawione jedno za drugim naśladują ruch pociągu do muzyki.

5. KRAINA RADOŚCI

Przedstawiciel krainy RADOŚCI
Witam was w mojej krainie. Może ktoś przeczyta mi jak nazywa się kraina w której się
zatrzymaliście.
Jedno dziecko czyta napis: KRAINA RADOŚCI




1. Piosenka powitalna „Wszyscy są”
Wszyscy są witam Was
Zaczynamy, już czas!
Jestem ja jesteś Ty 3x
Raz dwa trzy.

2. Zabawa „Smerfy”
Wszyscy ludzie, którzy tu mieszkają są zawsze radośni i uśmiechnięci, cieszą się od momentu wstania z łóżka, przeciągają się z zadowoleniem, witają się z uśmiechem na uśmiech, podskakują z radości, obejmują się, tańczą w parach, trójkami i w dużym kole.
Dzieci prezentują ruchem zachowanie ludzi w tej krainie do muzyki Smerfy.

Dziękuje za wspólną zabawę, bardzo się cieszę że odwiedziliście mnie w krainie radości. Może jeszcze kiedyś tu powrócicie. Żegnam was serdecznie życzę przyjemnej dalszej podróży.

Nauczycielka:
Na nas już czas w dalszą drogę polecimy samolotem marzeń.

6. Zabawa „Samolot”

Leci, leci samolot, samolot, samolot,
w każdym oknie kot pilot, kot pilot,
uwaga ziemia tuz wysiadajcie dzieci już.

Muzyka milknie w dali słychać grzmoty – uderzenia pioruna
Odpadają nam skrzydła, silnik lewy, prawy, uwaga awaryjne lądowanie.
Ciekawe co to za kraina, tutaj mieszkają ludzie którzy się często obrażają są źli, zdenerwowani, tupią nogami, potrząsają głowami, krzyczą ściskają dłonie w pięści.


7. KRAINA ZŁOŚCI

Przedstawiciel krainy złości.
Po co tu do mnie przyszliście, nie chcemy tu żadnych gości.
Jestem wściekła, wszyscy jesteśmy wściekli.
Wy nigdy tacy nie byliście.
A jak mama tobie nie chciała kupić lizaka, tobie lalki to jak się zachowaliście.
Proszę pokażcie mi to wasze zachowanie.

1. Zabawa „Bitwa”
Dzieci energicznie pokazują swoje zachowanie.
O właśnie o to mi chodziło, takie zachowanie jest tu w mojej krainie odpowiednie.
Już wiem że potraficie się złościć, ciekawe czy tą złość potraficie namalować?

Nauczycielka:
Są dla was przygotowane farby i pędzle oraz papier. Podzielimy się teraz na cztery grupy
i spróbujemy namalować tą złość.

2. Malowanie złości przy muzyce
Dzieci malują złość na arkuszach szarego papieru przy muzyce.

Prace bardzo ładnie zostały wykonane, ale na nas już czas.
Ponieważ burza uszkodziła nasz samolot, w dalszą drogę udamy się pieszo. Potrzebne będą nam wygodne buty. Przygotowane są dla was gazety, każdy zrobi sobie parę butów wg własnego pomysłu
Dzieci zabierają gazety i robią buty.
Buty gotowe? Ruszamy.

Przedstawiciel krainy złości.
Zaraz, zaraz ciekawe czy wiecie jak się tam dostać?
Żeby dotrzeć do tej krainy jest Wam potrzebny specjalny szyfr, ja go wam schowała.
Szukajcie go Ha, ha

Nauczycielka:
Postaramy się go znaleźć.


8. Marsz do piosenki „Hej ho, hej ho”
Dzieci idąc w rytmie marsza, szukają ukrytego listu.

Mam – list znaleziony. Otwórzmy - Nauczycielka otwiera kopertę i czyta:
„Za pomocą szyfru dostaniecie się do KRAINY ZABAWY.
W kopercie znajdują się kartki na których umieszczone są znaki
dodawania i odejmowania. Znak dodawania informuje nas, że
idziemy do przodu, znak odejmowania, że idziemy do tyłu.
Ile musimy wykonać kroków powie nam cyfra,
która jest zapisana obok tego znaku.”
Dzieci wykonują kolejno polecenia”szyfru”
Czym oprócz cyfr i znaków różniły się te kartki?
Jaki kolor miała kartka kiedy poruszaliście się do przodu a jaki do tyłu?
Słychać odpowiedzi dzieci.

Nauczycielka:
Szyfr został rozwiązany, i tym sposobem dotarliśmy do następnej krainy.


9. KRAINA ZABAWY
Przedstawiciel krainy zabawy.
Witam wszystkich przybyłych gości do mojego królestwa zabawy. W krainie tej przez cały czas wszyscy się bawią, cieszą, panuje wieczna radość, zapraszam wszystkich do wspólnej zabawy.

1. Zabawa „Kolorowa Tęcza”
Dzieci otrzymują kolorowe wstążki na kijach, w rytm muzyki wykonują różne ruchy wg własnej pomysłowości .
Nie wiem czy wiecie w krainie tej znajduje się niezwykłe jezioro, jest to jezioro Tęczowe.
Pilnuje go strażnik, ale spróbujemy go przekonać, że jesteśmy weseli, radośni i wspólnie z nami się zabawić.

2. Zabawa z Chustą „Tęczowe Jezioro”
Na podłodze została rozłożona chusta. Dzieci zaproszone do spaceru maszerują w rytm muzyki po obwodzie chusty. Jeziora tego pilnuje strażnik, gdy muzyka milknie prze megafon podaje on nazwy kolorów, na które trzeba jak najszybciej „wskoczyć”. Gdy muzyka zaczyna grać dzieci kontynuują spacer.
Bardzo było mi miło ,że odwiedziliście moją krainę, zapraszam ponownie.

Nauczycielka:
Kończymy wizytę w krainie zabawy. Dalej pojedziemy dorożką, zróbcie zaprzęgi utworzone z trzech osób.

10. Zabawa „Lajkonik”
Dzieci w rytm melodii Lajkonika jadą w podróż.
Dorożką dotarliśmy już do ostatniej w świecie fantazji krainy, krainy spokoju.

11. KRAINA SPOKOJU

Przedstawiciel krainy spokoju.
W mojej krainie zawsze panuje spokój i cisza. Odbyliście bardzo długą podróż myślę,że zmęczyła was trochę. Proponuję wspólny odpoczynek. Znajdźcie sobie miejsce na chuście, połóżcie się na plecach zamknijcie oczy.
Dzieci kładą się na plecach prowadząca kontynuuje dalej.

1. Zabawa odprężająca przy muzyce relaksacyjnej.
Spróbujcie równo oddychać, lekko, swobodnie. Rozluźnijcie paluszki prawej ręki, lewej ręki,lewej nogi, prawej nogi. Czujemy się spokojni, odprężeni. Chwila ciszy.
Otwieramy powoli oczy, przeciągamy się najpierw ręce, wyciągamy nogi, siadamy wygodnie.

W krainie fantazji wszystko jest fantastyczne, ale żeby się o tym przekonać musimy założyć kolorowe okulary.
Nauczycielka rozdaje dzieciom kolorowe okulary.
Zwiedzając świat fantazji widzieliście różne rzeczy,lecz to co zobaczycie za chwilę będzie niepowtarzalne.


2. Zabawa „Kolorowe okulary” przy muzyce relaksacyjnej.
Dzieci chodzą po sali i oglądają świat przez kolorowe okulary.

Jak wam się podobał świat na kolorowo? Wiem, że będąc w krainie złości malowaliście złość. W tej krainie proponuję abyście z tej złości zrobili spokój, namalujcie to co przed chwilą zaobserwowaliście. Zapraszam do pracy.
Dzieci malują swoje spostrzeżenia na arkuszach namalowanej złości. Podkład muzyczny „Szmer strumyka”

Prace bardzo ładnie zostały wykonane. Zapraszam do dalszej zabawy.

3. Zabawa „Wirujące chustki”
Każdy z was trzyma w ręku chustkę, nieraz widzieliście jak jesienią listki wirują na wietrze, tak my się zabawimy dzisiaj.
Każdy uczestnik wykonuje ruchy do muzyki wg własnego pomysłu i inwencji.

Na zakończenie wizyty w krainie spokoju proponuje masaż. Dobierzcie się w pary

4. Masaż relaksacyjny.
Jedno dziecko z pary kładzie się na brzuchu opierając policzki na dłoniach na dłoniach ułożonych na podłodze płasko jedna na drugiej.
Prowadząca mówi tekst, ilustrując go czynnościami palców i dłoni na plecach leżącego dziecka.
„Tędy płynie rzeczka, idzie pani na szpileczkach,
tu przebiegły konie, tędy przeszły słonie,
a tu idzie szczypaweczka, zaświeciły dwa słoneczka,
spadł drobniutki deszczyk, czy przeszedł Cię dreszczyk?”
Po wykonaniu masażu następuje zmiana ról.

Dziękuje wszystkim za mile spędzone chwile, mam nadzieję, że kiedyś powrócicie w świat fantazji i odwiedzicie mnie.

Nauczycielka:
Tak zakończyła się „Wielka wyprawa” trzeba wracać do przedszkola. Rakieta już na nas czeka.


12. „Rakieta”
Rakieta jest już gotowa do drogi, zaczynamy odliczanie.
Dzieci siedzą na dywanie w siadzie klęcznym.
bębnią palcami po podłodze, najpierw cicho i powoli potem coraz szybciej i głośniej,
uderzają dłońmi o kolana lub klaszczą, również z natęrzającą się głośnością i we wzrastającym tempie,
tupią nogami, także tutaj zaczynając cicho i powoli, a potem coraz szybciej i głośniej,
cicho naśladują brzęczenie owadów, przechodzące aż do b, głośnego wrzasku,
hałas i szybkość wykonywanych ruchów stopniowo wzrastają i dzieci wstają gwałtownie ze swoich miejsc wyrzucając z głośnym wrzaskiem ramiona do góry.

Rakieta wystartowała.

Nasza podróż zakończyła się, szczęśliwie powróciliśmy do przedszkola. Odwiedziliśmy różne krainy, czy podobała wam się ta podróż, zanim mi odpowiecie zastanówcie się. Otrzymacie na kartkach różne minki, otoczcie pętelką minkę, która pasuje do waszego nastroju po podróży!

Czy jesteście zadowoleni, smutni czy źli?
Zgłoś błąd    Wyświetleń: 293
 
   Komentarze
Jeszcze nie ma żadnych komentarzy, Twój może być pierwszy!

Dodaj komentarz
  Barometr
1 2 3 4 5 6  
Oceń artukuł!



Ilość głosów: 0
  Publikacje

Nowe zasady publikacji
Szukaj autora i tytuł
Ostatnio dodane materiały
Ranking publikacji 
Najczęściej zadawane pytania
Zobacz jak wygląda zaświadczenie o publikacji Twoich materiałów
  Twoje konto
Zaloguj się
Załóż konto
Zapomniałem hasła
  Forum
Nauczyciel - awans zawodowy
Matura
Korepetycje
Ogłoszenia - kupię, sprzedam, oddam


O Profesorze - Napisz do Nas - Reklama - Polityka prywatności - Najczęściej zadawane pytania - Zgłoś błąd

2000-2012