Katalog

Bożena Krystyna Bakuła, 2012-01-05
Królewo

Chemia, Prezentacje

OCHRONA POWIETRZA PRZED ZANIECZYSZCZENIAMI

- n +

LEKCJA PIĄTA:
TEMAT:
OCHRONA POWIETRZA PRZED ZANIECZYSZCZENIAMI.


Ochrona powietrza polega przede wszystkim na ograniczeniu emisji szkodliwych związków chemicznych. Można to osiągnąć, z jednej strony, poprzez odpowiednie filtrowanie spalin powstających w wyniku działalności przemysłu i w transporcie i wprowadzenie oszczędnych energetycznie technologii, z drugiej strony poprzez zastępowanie dotychczasowych źródeł energii (węgla, ropy, gazu) innymi sposobami pozyskiwania energii np. energii wiatru czy słonecznej - są to dwa podstawowe rodzaje czystej energii, w procesie jej pozyskiwania nie dochodzi do powstawania żadnych szkodliwych produktów ubocznych.

Zanieczyszczenie powietrza jest problemem w skali globalnej, toteż walka z nim stała się jednym z ważniejszych zadań organizacji międzynarodowych. Rozwiązania globalne w zakresie ochrony powietrza są niezbędne, ze względu na mobilność zanieczyszczeń atmosferycznych - zanieczyszczenia te, generowane w jednym kraju, mogą się rozprzestrzeniać, wraz z cyrkulacją powietrza, po właściwie nieograniczonym obszarze, stąd też konieczność międzynarodowej współpracy w zakresie monitoringu i ochrony atmosfery.

Główne instrumenty służące do propagowania działań proekologicznych to instrumenty prawne, ekonomiczne i techniczno - organizacyjne. W zakresie legislacyjnym wprowadza się przede wszystkim przepisy prawne regulujące zasady monitoringu i limitowania zanieczyszczeń (limity emisji), czynniki ekonomiczne motywujące do ograniczania emisji zanieczyszczeń to podatki, cła, kary i różnego rodzaju preferencje (ulgi podatkowe czy dofinansowania), czynniki technologiczno - organizacyjne, wiążą się z kolei ze zmianami technologii produkcji na bardziej oszczędne pod względem energetycznym, wprowadzaniem substytutów dotychczas stosowanych paliw, oczyszczaniem emitowanych spalin poprzez coraz dokładniejsze ich filtrowanie. Obowiązujące konwencje międzynarodowe wprowadzają ścisłe limity emisji spalin do atmosfery, limity dotyczą zarówno emisji globalnych jak i emisji generowanych w poszczególnych krajach, dodatkowo tworzone są też programy promujące ochronę powietrza przed zanieczyszczeniami - polegają głównie na dofinansowywaniu, ze środków międzynarodowych, działań proekologicznych w zakresie wdrażania nowych przyjaznych dla środowiska technologii.

Oczywiście jak w każdym przypadku związanym ze środowiskiem tak i w tym konieczne jest przede wszystkim uświadomienie, jak największej liczbie ludzi, istniejących zagrożeń. Wpływ na stan powietrza ma każde rozpalone ognisko.

Zanieczyszczenie powietrza następuje wskutek wprowadzenia doń substancji stałych, ciekłych lub gazowych w ilościach, które mogą oddziaływać szkodliwie na zdrowie człowieka, klimat, przyrodę żywą, glebę, wodę lub spowodować inne szkody w środowisku.
Wzrost zanieczyszczenia powietrza atmosferycznego związany z rozwojem przemysłu i komunikacji wywołał potrzebę ochrony powietrza oraz zabezpieczenia gospodarki i człowieka przed szkodami powstającymi wskutek emitowania zanieczyszczeń do atmosfery. Ochrona powietrza przed zanieczyszczeniem polega na zapobieganiu przekraczania dopuszczalnych stężeń i ograniczeniu lub eliminowaniu wprowadzonych do powietrza ilości tych substancji przez zakłady produkcyjne, usługowe, pojazdy mechaniczne, hałdy, wysypiska i inne źródła zanieczyszczeń.

Podstawowymi środkami prawnymi ochrony powietrza przed zanieczyszczeniem jest normowanie wielkości dopuszczalnych stężeń substancji zanieczyszczających oraz normowanie emisji zanieczyszczeń, co regulują przepisy:
Ustawa o ochronie i kształtowaniu środowiska z 31 stycznia 1980 r.
Rozporządzenie MOŚZNiL z 12 lutego 1990 r. o ochronie powietrza przed zanieczyszczeniami oraz załącznik o dopuszczalnych stężeniach substancji zanieczyszczających powietrze;
Rozporządzenie MOŚZNiL z 17 kwietnia 1987 r. w sprawie dopuszczalnych do wprowadzenia do powietrza atmosferycznego rodzajów i ilości substancji zanieczyszczających wytwarzanych przez silniki spalinowe;
Rozporządzenie Rady Ministrów z 23 grudnia 1987 r. w sprawie wysokości, zasad i trybu nakładania oraz ściągania kar pieniężnych za nieprzestrzeganie wymagań ochrony środowiska
Dalsze środki prawne ochrony powietrza przed zanieczyszczeniami to:
- obowiązek instalowania i eksploatacji urządzeń ochronnych.






Aby ochronić powietrze przed zanieczyszczeniami stosuje się między innymi:

Wysokie kominy:
Emitowane przez nie gazy opadają na ziemię daleko od zakładów przemysłowych, są rozproszone, a więc stężenie szkodliwych substancji jest mniejsze. Jest to jednak rozwiązanie połowiczne, bo nie eliminuje zanieczyszczeń.

Odpylanie i neutralizowanie szkodliwych gazów:
Specjalne filtry (tzw. cyklony) i elektrofiltry odpylają gazy przed ich wypuszczeniem do atmosfery. Szkodliwe substancje, które mogą znajdować się w gazach absorbuje się w wodnych roztworach odczynników, które neutralizują zanieczyszczenia gazowe.

Wzbogacanie paliw:
Wzbogacanie polega głównie na odsiarczaniu węgli kopalnych, ropy naftowej i gazu ziemnego tak, aby podczas ich spalania nie dopuścić do powstawania dwutlenku siarki.

Strefy ochronne i pasy zieleni:
Wokół zakładów przemysłowych tworzy się strefy ochronne, na których sadzi się odpowiednio dobrane gatunki drzew i krzewów. W ten sposób powstają pasy zieleni. Osiedla buduje się z dala od zakładów przemysłowych.

Samooczyszczanie powietrza:
Opady atmosferyczne wymywają zanieczyszczenia z powietrza. Woda opadowa wsiąka w glebę. Powietrze w ten sposób oczyszcza się, ale skażeniu ulega gleba i zbiorniki wodne.

Ograniczenie emisji spalin:
Przestrzeganie norm emisji spalin oraz stosowanie paliw ekologicznych wydaje się być skutecznym czynnikiem przeciwdziałającym zanieczyszczaniu atmosfery.



UTRWAL SWOJĄ WIEDZĘ, uzupełniając zdania z luką połącz w pary numer zdania z numerem odpowiedzi:

W JAKI SPOSÓB CZŁOWIEK MOŻE PRZYCZYNIĆ SIĘ DO OCHRONY POWIETRZA? NALEŻY BEZWZGLĘDNIE:

1. zamontować … na kominy w fabrykach; (N)
2. stosować … w pojazdach;(P)
3. stosować … bezsiarkowe i bezołowiowe ;(O)
4. … należy lokalizować w odpowiedniej odległości od miejsca zamieszkania - pozbywać się tzn. dzikich wysypisk; (M)
5. ograniczać stosowanie nawozów … i zapobiegać przedostawania się nawozów sztucznych do wody; (E)
6. stosować … … … w przemyśle; (H)
7. ponowne wykorzystywać … po jej oczyszczeniu ; (C)
8. budować … ścieków; (L)
9. zapobiegać … … do rzek; (G)
10. … śmieci; (D)
11. zapobiegać przekraczania dopuszczalnych … poprzez ograniczeniu lub eliminowaniu wprowadzonych do powietrza ilości tych substancji przez zakłady produkcyjne, usługowe, pojazdy mechaniczne, hałdy, wysypiska i inne źródła zanieczyszczeń; (K)
12. korzystać ze środków … … , czy poruszanie się rowerami to najprostsze sposoby ochrony powietrza przez każdego z nas; (J)
13. prowadzić … węgla; (I)
14. do ogrzewania mieszkań stosować drewno, gaz ziemny lub oleje, zamiast węgla kamiennego, który wydziela największą … … … … …; (A)
15. śmieci poddawać …; (F)
16. powiększać obszar … , w szczególności w miastach poprzez tworzenie pasów zieleni, które pochłaniają pewną ilość zanieczyszczeń powietrza; (B)



Nr
zdania 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16
Nr odpowiedzi N P O M E H C L G D K J I A F B

A) (ilość pyłów i tlenków siarki) B) zieleni C) wodę D) segregować E) sztucznych

F) utylizacji G) wylewaniu zanieczyszczeń H) zamknięte obiegi wody I) odsiarczanie

J) transportu publicznego K) stężeń L) oczyszczalnie M) wysypiska śmieci

N) filtry paliwa O)paliwa P) katalizatory






Wyświetleń: 8052


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.