Katalog

Janusz Maćkowiak, 2011-09-27
Kościan

Historia, Konspekty

"Narodziny początkiem mojej historii" - konspekt lekcji historii dla klasy IV

- n +

PRZEDMIOT: historia
KLASA: IV
TEMAT: Narodziny początkiem mojej historii.
CELE GŁÓWNE:
- Przedstawienie historii jako nauki badającej przeszłość.
- Ukazanie podziału źródeł historycznych.
- Ukazanie istoty i znaczenia narodzin dziecka jako ważnego wydarzenia w życiu rodziny i społeczeństwa.
- Wskazanie przynależności dziecka do różnych grup społecznych.
- Rozwój zainteresowań działaniem służącym doskonaleniu wiedzy i umiejętności.
- Zaprezentowanie wzorów pozytywnych zachowań i postaw.
CELE OPERACYJNE:
Uczeń potrafi:
- wyjaśnić pojęcie „historia”,
- wyjaśnić pojęcie „ źródła historyczne” i posługiwać się nim,
- przedstawić w formie krótkiej wypowiedzi podział źródeł historycznych,
- przedstawić i zrozumieć znaczenie narodzin dziecka dla każdej rodziny i społeczeństwa,
- określić swoją przynależność do grup społecznych i dokonać samoidentyfikacji,
- poprawnie formułować wypowiedzi ustne.
METODY NAUCZANIA:
- słowna – rozmowa, praca z tekstem, zeszyt ćwiczeń
- oglądowa – pokaz, obserwacja.
FORMY PRACY:
- praca zbiorowa jednolita,
- praca indywidualna jednolita

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
- podręcznik,
- zeszyt ćwiczeń,
- słownik szkolny – „Terminy i pojęcia historyczne”.


TOK LEKCJI:

1. Sprawy organizacyjne.
• Powitanie uczniów.
• Sprawdzenie obecności.

2. Wprowadzenie do lekcji.
• Podanie tematu i uświadomienie celu lekcji.

3. Lekcja właściwa.

A. Wyjaśnienie pojęć:
• Historia – jest to nauka, która bada przeszłość,
• Archeologia - jest nauką za pomocą, której odkrywane są ślady życia dawnych ludzi (siedliska, osady),
• Źródła historyczne – są to wszystkie ślady po życiu i działalności człowieka z przeszłości,
• Grupa – wspólnota, którą łączą wspólne ideały,
• Przodkowie – najstarsi przedstawiciele rodziny.

Archeolodzy i historycy uzupełniają się wiedzą, prowadzą badania nad przeszłością.
- historyk – opisuje (zastanawia się nad przyczyną, przebiegiem i skutkiem wydarzenia
- archeolog – szuka śladów przeszłości w ziemi (wykopaliska).
B. Podział źródeł:
• Źródła pisane: dokumenty, kroniki, roczniki, listy, pamiątki, świadectwa szkolne, zeszyty, gazety, zdjęcia, obrazy.
• Źródła materialne: ruiny starych budowli, narzędzia, naczynia ceramiczne, kościoły, ratusze, meble, przedmioty codziennego użytku
C. Narodziny dziecka:
• Przyjście na świat dziecka – początek rodziny,
• Wybór imienia dla dziecka, rodzice kierują się tradycją,
• Narodziny człowieka – początek historii każdego z nas.
D. Rozwój dziecka:
• dziecko wychowuje się i dorasta w kręgu najbliższej rodziny,
• powiększa się krąg przyjaciół,
• człowiek żyjąc wśród innych ludzi zakład wspólnoty (grupy)
E. Zachowania i postawy:
• Wybór grup - świadomy wpływ na nasze zachowanie i postawy,
• Kształtowanie postaw,
• Rozwój zainteresowań,
• Godne postawy: przestrzegać zasad ogólnie przyjętych, odpowiedzialność, pomoc innym.
F. Zainteresowania:
• poznanie świata i innych ludzi,
• ciekawość,
• wpływ na wybór zawodu.
4. Podsumowanie.
Wyświetleń: 1411


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.