Katalog

Agnieszka Dadał - Kowalik, 2011-07-20
Bolechowice

Język polski, Scenariusze

Gotujemy z panem Kleksem

- n +




KONSPEKT LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO W KLASIE IV

TEMAT: Gotujmy z panem Kleksem- redagowanie przepisów kulinarnych.
CELE LEKCJI:
- uczeń redaguje przepis na wymyśloną przez siebie potrawę
- zna charakterystyczne elementy przepisu oraz jego zapis;
- rozumie potrzebę korzystania z tego typu opracowań
- gromadzi słownictwo związane z prostymi przepisami kulinarnymi
- właściwie posługuje się wyrazami określającymi smak i wygląd potrawy przyrządzonej przez siebie.
- redaguje przepis;
- uczeń dba o poprawność ortograficzną zapisanych treści;
- rozwija wrażliwość, wyobraźnię i poczucie estetyki;
- ćwiczy umiejętność zabawy słowem, pobudza wyobraźnię;
- integruje się z grupą,;
- utożsamia się z bohaterami;
- wypowiada swoje spostrzeżenia, uwagi, opinie na określony temat;
- uczeń zna termin „menu”, potrafi znaleźć go w odpowiednim słowniku;
- kształci naturalne potrzeby aktywności twórczej i ekspresji własnej;
- kształci umiejętność rozwiązywania problemów i twórczego działania w zespole;
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
lektura: Jan Brzechwa „ Akademia pana Kleksa”, magnetofon – nagrania piosenek z filmu, Słownik języka polskiego, karty ze składnikami, karty z imionami bohaterów; plansze;

METODY: praca z tekstem – czytanie ze zrozumieniem, burza mózgów, podająca
FORMY ORGANIZACJI PRACY: praca w grupach, zbiorowa;
PRZEBIEG LEKCJI:
1. Wprowadzenie w tematykę lektury za pomocą wspólnego zaśpiewania piosenki pochodzącej z filmu „Akademia pana Kleksa”
2. Uczniowie losują imiona uczniów akademii i wchodzą w rolę uczniów pana Kleksa.
3. Przeczytanie fragmentu lektury „W kuchni pana Kleksa”
4. Rozmowa na temat potraw przygotowanych przez profesora. (omlet, zupa, kompot). Rozmowa na temat roli barw w kuchni profesora
5. Ustalenie w grupach zalet i wad baśniowych przepisów pana Kleksa oraz przepisów stosowanych przez każdą mamę.
6. Zapisanie tematu lekcji „Gotujemy z panem Kleksem”
7. Wprowadzenie pojęcia przepis, zasad według których redaguje się tą użytkową formę wypowiedzi (nazwa potrawy, składniki, sposób wykonania)
8. Wyjaśnienie pojęcia „menu” karta dań, wyszukanie odpowiedzi w słowniku
9. Uczniowie w grupach redagują własne przepisy, otrzymują składniki na karteczkach, mogą również dopisać własne. Czas pracy 5 minut;
10. Prezentacja prac. Ustalenie w grupach zalet i wad baśniowych przepisów pana Kleksa oraz przepisów stosowanych przez każdą mamę.
11. Uczniowie próbują oceniać przepisy kolegów, stwierdzić czy jest to smaczna potrawa.
12. Podsumowanie lekcji. Ocena prac oraz wpisanie najlepszych przepisów do karty dań.
Przykładowy przepis:
TORT
Bierzemy kilka pyłków ze skrzydeł motylka. Wsypujemy je do szklanki mleka. Ucieramy wszystko drewnianą pałeczką. Dodajemy 10 płatków stokrotki, którą przemalowaliśmy na barwy tęczy. Całość wylewamy na czerwone płatki maków. Pieczemy przez jedną godzinę na słońcu. Później polewamy wszystko złocistym miodem. Spożywamy tylko z uśmiechem na twarzy.


Przykładowa karteczka ze składnikami:
1. 3 komary.
2. 1 szczypta humoru.
3. 1 sałata lodowa.
4. 2 konwalie.
5. 2 promyki słońca.

Oprac. Agnieszka Dadał – Kowalik
Grzegorz Kowalik
Wyświetleń: 1490


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.