Katalog

Beata Bartusik, 2011-07-15
Szczawno Zdrój

Marta Winnicka
Historia, Scenariusze

Scenariusz z okazji 92 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę

- n +

NARRATOR: 11 listopada to symboliczna data dla każdego Polaka. Dzień ten ustanowiono świętem narodowym 23 kwietnia 1937 roku. Po II wojnie światowej władze komunistyczne wykreśliły to ważne wydarzenie z kalendarza oficjalnych świąt państwowych. Dopiero w 1989 roku przywrócono obchody Narodowego Święta Niepodległości.
NARRATOR: Baczność! Do hymnu państwowego! Spocznij.
(Na scenę wychodzi dwoje uczniów: dziewczynka, chłopiec, potem kolega I i kolega II)
DZIEWCZYNKA: Cześć! Co słychać? Dawno Cię nie widziałam. Powiedz jak tam w szkole?
CHŁOPIEC: eeeeeee
DZIEWCZYNKA: Co się stało? A rozumiem- szkoła, to słabe oceny, a to oznacza kłopoty i stąd ta mina? Przecież zbliża się długi weekend. Już niedługo 11 listopada- dzień wolny od pracy, od szkoły.
CHŁOPIEC: Akurat odpocznę sobie. Właśnie z okazji 11 listopada mamy do napisania pracę z historii i języka polskiego. Oczywiście wszystko jak należy – wiesz forma pracy dowolna, liczy się twórcze podejście do problemu. A problem to ja mam taki, że zupełnie Niewinem jak się do tej pracy zabrać?
DZIEWCZYNKA: Nie martw się , mogę ci pomóc. Chodźmy do moich starszych kolegów, którzy na pewno wytłumaczą ci ten temat.
DZIEWCZYNKA: Cześć , przyszłam z kolegą, który ma ogromny problem z napisaniem pracy o odzyskaniu niepodległości przez Polskę. Czy możecie mu pomóc?
KOLEGA I: Oczywiście. Niedawno pisaliśmy z tego tematu sprawdzian i chętnie Ci pomożemy.
KOLEGA II: To jest mój ulubiony temat, w takim razie skup się i posłuchaj jaka droga wiodła Polaków do wolności.
KOLEGA I: Złe dni dla naszej Polski nastały, kiedy trzy sępy nad nią krążyły i wypatrywały co lepszej zdobyczy.
KOLEGA II: 5 sierpnia 1772 roku w Petersburgu podpisano konwencję rozbiorową. Od naszej Ojczyzny jak toporem odcięto ziemie naszych pradziadów, a braci naszych do innych państw przyłączono.
KOLEGA I: To samo powtórzyło się 23 stycznia 1793 roku, kiedy to Prusy i Rosja podpisały w Petersburgu druga konwencję rozbiorową.
KOLEGA II: Na skutek 2 rozbiorów państwo polskie zaczęło ulegać powolnej likwidacji, gdyż większość jego obszarów została podzielona pomiędzy: Rosję, Prusy i Austrię. Zwiększyły się uciski i represje na ludność polską, która znalazła się pod zaborami.
KOLEGA I: Jednak Polacy, naród dumny i waleczny, śmiało podejmowali próby sprzeciwu. Spiskowcy zaczęli organizować wystąpienie przeciwko zaborcom. Polacy, poderwani do walki przez Tadeusza Kościuszkę, wystąpili zbrojnie w marcu 1794 roku. Doszło do wielu bitew, jednak pomimo wielu starań powstanie upadło.
KOLEGA II: Klęska powstania przyczyniła się do ponownego spotkania Rosji, Prus i Austrii, którzy 24 października 1794 roku podpisali porozumienie dotyczące podziału ziem polskich. Polska jako odrębne państwo zniknęła z mapy Europy.
KOLEGA I: Był to smutny czas w historii naszej Ojczyzny. Nie było polskiego rządu, ani wojska, ani stolicy. Niw wolno było używać polskiej flagi ani godła. Za mówienie po polsku dzieci były karane, a dorośli trafiali do więzienia.
CHŁOPIEC: Wydarzenia, o których mówicie przypomniały mi wiersz, którego uczyłem się na języku polskim, chyba pamiętam fragment.
(recytacja wiersza „Ta, co nie zginęła”)
Żegnaj nam, zegnaj droga kraino!
Żegnaj nam kraju ojczysty!
Niech dzisiaj jeszcze krew i łzy płyną…
Niech się upoją tyrany!
Krew i łzy zmogą wszelkie kajdany…
CHÓR: „Żeby Polska była Polską”
KOLEGA II: Chociaż Polski nie było na mapie Europy, Polacy czynili wysiłki, aby odzyskać wolność, Jan Henryk Dąbrowski utworzył Legiony Polskie we Włoszech, a okres romantyzmu obfitował w powstania narodowe: listopadowe i styczniowe’
KOLEGA I: Marzenia Polaków o wolnej Polsce zaczęły się spełniać, ale dopiero w początkach XX wieku. Człowiekiem, który przyczynił się do odzyskania niepodległości był Józef Piłsudski- twórca Legionów Polskich, który 3 sierpnia 1914 roku na Krakowskich Oleandrach zwrócił się do 144 młodych ludzi w patriotycznym wzniesieniu.
KOLEGA II: Przeczytam wam dokładnie ten tekst źródłowy (otwiera książkę)
…”Żołnierze! Spotkał was ten zaszczyt niezmierny, że pierwsi pójdziecie do królestwa i przestąpicie granice rosyjskiego zaboru jako czołowa kolumna wojska polskiego idącego walczyć za oswobodzenie ojczyzny, Patrzą na was jako na kadry, z których rozwinąć się ma przyszła armia polska i pozdrawiam was jako pierwszą kadrową kompanię”…
KOLEGA I: Pierwsza wojna światowa osłabiła państwa zaborcze, dzięki czemu stała się możliwa odbudowa niepodległego państwa polskiego. Po 123 latach niewoli, rozbiorów, obcego panowania, w końcu 1918 roku odrodziło się państwo polskie.
CHŁOPIEC: Dziękuję wam koledzy, teraz już wszystko rozumiem i napisanie pracy nie będzie dla mnie problemem.
KOLEGA I: Możesz zawsze na nas liczyć. Zresztą jesteśmy na bieżąco, bo zbliża się kolejna rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości i każdy Polak powinien znać historię naszego państwa.
(Wszyscy żegnają się)
NARRATOR: ojczyzna wolna, znowu wolna!
Tak bije serce, huczą skronie!
A biały Orzeł w słońcu kwiatów
Przyleciał, by go ująć w dłonie.
Zawsze był z nami- ptak wspaniały
Choć czasem ktoś odszedł daleko…
Bronił tej ziemi, bo ją kochał
Sercem pokoleń już od wieków.

Dziś w całej Polsce brzmi Mazurek…
Dzisiaj radości kanonada!
Witamy wszyscy Niepodległość
I Jedenasty Listopada…

NARRATOR: Dziękujemy serdecznie za wysłuchanie programu artystycznego. Prosimy o zabranie głosu p. dyrektor.

Opracowały: Marta Winnicka
Beata Bartusik
Wyświetleń: 1220


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.