Katalog

Justyna Berger, 2011-07-07
Konin

Język angielski, Konspekty

Konspekt zajęć języka angielskiego - szkoła ponadgimnazjalna

- n +

KONSPEKT ZAJĘĆ JĘZYKA ANGIELSKIEGO -
- SZKOŁA PONADGIMNAZJALNA (blok zajęć obejmujący 2 jednostki lekcyjne)

Temat: Qchnia fusion w teorii – my jako autorzy niebanalnych przepisów kulinarnych

Cele zajęć:
- rozwijanie umiejętności słuchania (listening for gist)
- kształtowanie umiejętności czytania ze zrozumieniem (scanning, skimming)
- wzbogacanie zasobów leksykalnych w zakresie specyficznych składników i ingrediencji kuchni międzynarodowej (np. carpaccio, truffles, tiramisu, crème brulée, itd.)
- kształtowanie umiejętności redagowania przepisów kulinarnych
- wzmacnianie umiejętności pracy w parach i grupach
- rozwijanie kreatywności i pomysłowości

Metoda: eklektyczna, z przewagą podejścia komunikacyjnego

Techniki pracy:
- zagadki
- rozmowa
- dyskusja
- burza mózgów
- prezentacja z użyciem ilustracji
- uzupełnianie luk w tekście słuchanym
- głośne powtarzanie za nauczycielem
- układanie zdań w parach
- praca z użyciem słowników
- oglądanie wybranych sekwencji filmu
- czytanie fragmentów książki

Formy pracy:
- praca z całą klasą
- praca w grupach
- praca w parach
Pomoce: karty pracy dla każdego ucznia; zbiór czasopism anglojęzycznych odnoszących się do sztuki kulinarnej, książki i poradniki kucharskie, albumy, zdjęcia, fragmenty programów kulinarnych w wersji anglojęzycznej (Julia Child, Nigella Lawson, Jamie Oliver, itp.); książka Elizabeth Gilbert „Eat, Pray, Love”; film o tym samym tytule w reżyserii Ryan’a Murphy’ego; słowniki angielsko-angielskie; utwór Eminema oraz Rihanny „Love the way you lie” z płyty Eminema „Recovery”; film odtwarzacz CD; odtwarzacz DVD; materiały biurowe

TOK ZAJĘĆ:
1. Wprowadzenie do tematu zajęć: rozmowa o wartościach w życiu

Nauczyciel inicjuje rozmowę:

- What values do you appreciate?
- What is the importance of love/religion/food in your life?
- What principles do you follow?

Uczniowie odpowiadają na zadane pytania.

2. Uzupełnianie luk w tekście słuchanym

Nauczyciel prosi uczniów o wysłuchanie piosenki Eminema i Rihanny „Love the way you lie”, a następnie o uzupełnienie luk w tekście utworu. Uczniowie słuchają piosenki dwukrotnie.

3. Tłumaczenie zaznaczonych słówek w tekście piosenki

Uczniowie w parach odnajdują znaczenia wskazanego przez nauczyciela słownictwa (np. resuscitate, windpipe, window pane, itd.), używając w tym celu słowników angielsko-angielskich.

4. Zapoznanie się z fragmentami czytanymi
Uczniowie w parach pracują nad wybranymi fragmentami powieści Elizabeth Gilbert. Wyszukują w nich słownictwo związane z kulinariami oraz próbują dotrzeć do ich znaczenia, używając słowników angielsko-angielskich.
5. Gromadzenie leksyki

Uczniowie w parach przeglądają czasopisma i poradniki kulinarne. Nauczyciel prosi uczniów o podanie przykładów słownictwa używanego w przepisach i recepturach kulinarnych.

6. Stworzenie nazwy potrawy Qchni fusion

Uczniowie na zasadzie burzy mózgów gromadzą pomysły i idee na nazwę niebanalnej potrawy kuchni międzynarodowej. Następnie poprzez głosowanie wybierają najbardziej ciekawy (nowatorski!) pomysł.

7. Redagowanie przepisu

Nauczyciel za pomocą magnesów mocuje na tablicy duży arkusz papieru, na którym uczniowie po kolei dopisują kolejne elementy przepisu kulinarnego. Nauczyciel na bieżąco koryguje ewentualne usterki językowe, podpowiada oraz chwali inwencję uczniów

8. Prezentacja efektu finalnego

Uczniowie wspólnie tworzą plakat ilustrujący stworzoną potrawę (wykorzystują fragmenty z gazet, kolorowe wycinanki, markery, farby, pastele, itp.).

9. Podsumowanie

Nauczyciel podkreśla znaczenie pracy twórczej oraz wybiegania poza utarte schematy nie tylko w sferze kulinarnej, ale i poza nią. Następnie prosi uczniów, aby w domu skomponowali przepis kulinarny na wewnątrzklasowy konkurs „Summertime food, slow food”.

10. Nauczyciel żegna się z uczniami, chwaląc ich i dziękując im za pracę podczas zajęć
Wyświetleń: 1814


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.