Katalog

Magdalena Łukasik, 2011-07-02
Zaklików

Język angielski, Konspekty

Konspekt lekcji języka angielskiego

- n +

Konspekt lekcji z języka angielskiego
przeprowadzonej w klasie III A gimnazjum dnia 08.04.2011 r.


Prowadzący: Magdalena Łukasik
Poziom: średniozaawansowany
Wiek: 15-16 lat
Liczba uczniów: 19
Czas: 45 min.
Data: 08.04.2011 r.
Temat: Question tags – omówienie i ćwiczenia
Cele ogólne:
1. Zapoznanie ze sposobem tworzenia zdań przy użyciu Question tags, czyli wyrażeń typu: ‘prawda?/czyż nie?’;
2. Wprowadzenie i utrwalenie użycia Question tags z różnymi czasami i konstrukcjami gramatycznymi’;
3. Przypomnienie i utrwalenie słownictwa z poprzednich lekcji;
4. Wprowadzenie i poszerzenie słownictwa związanego z nazwami miejsc, w których mogą zamieszkiwać ludzie;
5. Ćwiczenie poprawnej wymowy;
6. Ćwiczenie poprawnej intonacji zdań z Question tags;
7. Ćwiczenie sprawności słuchania ze zrozumieniem;
8. Doskonalenie czytania, pisania i płynności wypowiedzi;
Cele operacyjne (w kategoriach czynności uczniów):
I. Wiadomości:
A. Zapamiętanie
Uczeń pamięta:
- jak w języku angielskim wyrażamy potwierdzenie czegoś, co wiemy lub czego się domyślamy,
- odmianę czasownika ‘to be’ przez osoby w czasie teraźniejszym i przeszłym,
- formy twierdzące i przeczące czasownika ‘to be’ (zarówno formy pełne, jak
i skrócone),
- czasowniki posiłkowe odpowiadające poszczególnym czasom i konstrukcjom
gramatycznym oraz niektóre posiłkowe czasowniki modalne;
- podstawowe słownictwo potrzebne do tworzenia zdań z question tags,
B. Rozumienie
Uczeń rozumie:
- polecenia nauczyciela,
- objaśnienia do ćwiczeń;
II. Umiejętności:
C. Stosowanie wiadomości w sytuacjach typowych
Uczeń potrafi:
- rozróżnić formy twierdzące i przeczące czasownika ‘to be’w czasie teraźniejszym i przeszłym (pełne i skrócone),
- rozpoznać czas gramatyczny w zdaniu oraz dopasować do danego czasu odpowiedni czasownik posiłkowy;
- określić różnicę pomiędzy Question tags z intonacją opadajacą i wznoszącą,
- poprawnie wymawiać słownictwo związane z tworzeniem zdań typu Question tags,
- połączyć początki i końcówki zdań tak, by tworzyły logiczną całość,
- układać zdania z wykorzystaniem Question tags z czasownikami w różnych czasach, konstrukcjach gramatycznych, czy czasownikami modalnymi;
- dopisać poprawny Question tag do zdania;
- rozpoznać informacje prawdziwe i fałszywe na podstawie czytania i słuchania,
- odpowiedzieć na zadane przez nauczyciela pytania,
- sprawnie posługiwać się słownictwem i wyrażeniami poznanymi na lekcji;
D. Stosowanie wiadomości w sytuacjach problemowych
Uczeń potrafi:
- bezbłędnie rozróżnić zdania typu Question tags oraz tworzyć takie zdania
z czasownikiem ‘to be’ w czasie teraźniejszym i przeszłym,
- wykorzystać poznane wiadomości do uzupełnienia ćwiczeń,
- w miarę sprawnie komunikować się z nauczycielem i kolegami / koleżankami z klasy;
Cele wychowawcze:
1. Kształtowanie umiejętności logicznego myślenia;
2. Kształtowanie umiejętności posługiwania się poprawnym słownictwem:
3. Dbanie o dyscyplinę na lekcji;
4. Wdrażanie do rzetelnej pracy.
Metody: podająca, poszukująca, ćwiczeń praktycznych;
Formy pracy: zbiorowa, grupy, pary, indywidualna;
Pomoce dydaktyczne: książka ucznia, zeszyt ćwiczeń, płyta CD, magnetofon, karty pracy ucznia, układanka.
Przebieg lekcji
Kolejne etapy lekcji Czas Model interakcji
I. Część wstępna
1. Powitanie klasy, sprawdzenie obecności, zapisanie tematu lekcji i daty.
2. Rozgrzewka językowa:
a) nauczyciel pyta uczniów jakie typy budynków mieszkalnych widzą na obrazkach i prosi o podanie przykładów innych miejsc, w których można mieszkać.

1.What can you see in the photos?
2. What kinds of living spaces do you remember?

Następnie nauczyciel prosi by przyporządkować poszczególne nazwy z ramki do właściwego obrazka (ćw. 1, str. 96). Nauczyciel sprawdza poprawność wykonania zadania, zwracając uwagę na poprawną wymowę.
1. tree house
2. cave
3. terraced house
4. hotel
5. igloo

b) nauczyciel wyjaśnia uczniom, że na dzisiejszej lekcji nauczą się tworzyć zdania typu Question tags w poznanych do tej pory czasach, konstrukcjach gramatycznych oraz
z czasownikami modalnymi.
1-2 min

3 min Cała klasa

Cała klasa
II. Część właściwa
3. Prezentacja nowego materiału:
a) nauczyciel prosi uczniów, by przeczytali po cichu krótki dialog pomiędzy Jake i Tiffany (ćw. 2, str. 96). Następnie samodzielnie próbują znaleźć przykłady zdań z Question tags. Uczniowie w parach porównują wyszukane w tekście zdania.
Następnie nauczyciel włącza płytę z nagraniem tekstu. Uczniowie słuchają zwracając uwagę na intonację Question tags. Wskazane osoby odczytują znalezione w tekście przykłady na głos.
Nauczyciel upewnia się czy dzieci rozumieją wszystkie nowe słowa i wyrażenia (ćw. 2, str. 96
w podręczniku).
b) Uczniowie czytają tekst ponownie i decydują czy zdania 1-7 są prawdziwe (TRUE), fałszywe (FALSE) lub czy nie ma informacji na ten temat (NO INFORMATION). Wybrane osoby odczytują głośno odpowiedzi (ćw. 3, str. 97).

1. T
2. No information
3. F (It’s special because it’s the world’s biggest igloo)
4. No information
5. T
6. No information
7. T
c) Uczniowie w parach uzupełniają zdania z ‘Grammar File’ (ćw. 4, str. 97) poprawnymi Question tags z czasownikiem. Nauczyciel sprawdza poprawność wykonania ćwiczenia prosząc wybrane dzieci, by głośno odczytały zdania.
Na podstawie przykładów w ramce uczniowie formułują zasady tworzenia Question tags. Nauczyciel wyjaśnia w jaki sposób tworzymy zdania tego typu oraz różnicę pomiędzy intonacją wznoszącą a opadającą.

4. Praktyka językowa:
a) uczniowie uzupełniają zdania (ćw. 5, str. 97) poprawnymi Question tags z ramki.
Nauczyciel włącza płytę (ćw. 6, str. 97
w podręczniku). Uczniowie słuchają i sprawdzają swoje odpowiedzi. Następnie powtarzają głośno każde zdanie. Nauczyciel zwraca szczególną uwagę na to, czy ich intonacja jest właściwa.
b) uczniowie otrzymują od nauczyciela
układankę (domino). W grupach dopasowują
początki i końcówki zdań, by powstały
poprawne zdania typu Question tags.
Nauczyciel sprawdza zadanie podchodząc do
każdej grupy.
c) nauczyciel rozdaje uczniom kopie z ćwiczeniem, w którym uczniowie uzupełniają zdania przy pomocy poprawnych ‘Question tags’. Następnie jedna osoba z pary odczytuje zapisane przykłady. Ponadto, nauczyciel prosi o zapoznanie się z informacjami nad ćwiczeniem dotyczącymi Question tags.
6 min













4 min













3 min












4 min






8 min





6 min Cała klasa
Indywidualnie
Pary











Cała klasa
Indywidualnie












Cała klasa
Pary











Cała klasa
Indywidualnie





Grupy





Pary
Indywidualnie
III. Część podsumowująca
5. Utrwalenie poznanych struktur i słownictwa:
Uczniowie uzupełniają zdania w ćw.2, str.91 (Activity Book) Question tags poznanymi na lekcji.
6. Przypomnienie uczniom czego nauczyli się podczas lekcji i ocena ich pracy.
7. Zadanie pracy domowej:
a) dla wszystkich: Ex. 1, p. 90 (Activity Book)
b) dla chętnych: Ułóż kilka zdań wykorzystując Question tags (Adam Mickiewicz was a writer, wasn’t he?etc.).
Uczniowie słabsi mogą znaleźć zdania podręczniku, które są w różnych czasach gramatycznych lub zawierają czasowniki różne modalne i dopisać do nich odpowiedni Question
tag. 5 min


2 min

2 min Indywidualnie
Cała klasa

Cała klasa

Cała klasa







Wyświetleń: 2232


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.