Katalog

Anna Smajdor, 2011-06-16
Wysokie

Zajęcia zintegrowane, Scenariusze

KONSPEKT DO ZAJĘĆ Z GRUPĄ 3 LETNICH

- n +

Opracowała Anna Smajdor Niepubliczne Przedszkole ‘Jaś i Małgosia” w Nowym Sączu.

Temat: Skarby jesieni.

Cele ogólne:
- Rozwijanie twórczej aktywności dzieci,
- Pobudzanie otwartości i spontaniczności w wyrażaniu własnych myśli, pomysłów i emocji,
- Utrwalanie wiadomości o jesieni, rozróżnianie i nazywanie kolorów.

Metody:
- Swobodnej ekspresji,
- Zadań inspirujących,
- Słowna – rozmowa, objaśnienia.

Cele operacyjne: dziecko:
- Umie recytować wiersz,
- Umie śpiewać piosenkę,
- Zna kolory (żółty, czerwony, zielony, pomarańczowy),
- Zna aktualną porę roku,
- Zna charakterystyczne cechy jesieni:
- Umie poruszać się w kole,
- Swobodnie wyraża za pomocą ruchu treść opowiadania,

Środki dydaktyczne:
Ilustracje przedstawiające jesień i inne pory roku, owoce i warzywa na patyczkach, E. Wagner „Patrzeć – słyszeć – czuć” obrazki przedstawiające jesienną pogodę, wiersz T. Śliwiak „ Pani z parasolem”. Wiersz W. Szuman „ Jest w lesie chateńka”, plastelina, gałąź świerka.

Forma:
- Praca z całą grupą.


Przebieg zajęcia:

1. Przywitanie.
2. Wprowadzenie do tematu zajęć poprzez zagadkę „ Jaka to pani nosi kosze pełne jabłek, śliwek czy orzechów, zbiera kasztany, żołędzie i grzyby, robi bukiety z liści i jarzębiny?”.
3. Wspólna recytacja wiersza T. Śliwiak „ Pani z parasolem”
Idzie łąką
Idzie polem,
Pod złocistym
Parasolem…
Gdy go zamknie – słońce świeci
Gdy otworzy – pada deszcz,
Kto to taki?
Czy już wiecie?
Tak!
To Pani Jesień jest!
4. Jesienna dekoracja – dzieci, wśród różnych zdjęć i obrazków odszukują ilustracje przedstawiające jesień.
5. Podsumowanie wiadomości o warzywach i owocach z wykorzystaniem pacynek i ilustracji:
- Jakiego koloru jest kapusta, pomidor ?itp.
- Jak nazywa się drzewo na którym rośnie gruszka?
6. Wspólna recytacja wiersza „ Owoce i jarzyny”.
Jedz owoce i jarzyny
W nich mieszkają witaminy
Kto ich sobie lekceważy
Musi chodzić do lekarzy.
7. Rozmowa z dziećmi o darach jesieni znajdujących się w kąciku przyrody(liście, żołędzie, kasztany).
8. Liczenie na materiałach przyrodniczych w zakresie 3.
9. Śpiew i ekspresja ruchowa przy piosence „Ola i liście”

Poszła Ola na spacerek
Na słoneczko i wiaterek
A tu lecą jej na głowę liście złote i brązowe
A tu lecą jej na głowę liście złote i brązowe

Myśli Ola liści tyle
Zrobię bukiet z nich na chwilę
A tu lecą jej na głowę liście złote i brązowe
A tu lecą jej na głowę liście złote i brązowe
10. Zabawa kołowa z piosenką
„Mamy liście kolorowe, żółte i czerwone,
Kogo dotknę lekko nimi przyjdzie tutaj do mnie.
11. Rozmowa z dziećmi na temat jesiennej pogody (pogody za oknem) z wykorzystaniem ilustracji – zabawa z jesienną pogodą na podstawie E. Wagner „ Patrzeć – słyszeć – czuć”.
Idziemy na spacer, świeci słońce.
Nagle nadciągają chmury,
Zaczyna padać deszcz.
Chowamy się,
Aby nie zmoknąć.
Pada grad,
Słychać gromy
I widać błyskawice,
Pozostajemy w naszej kryjówce.
Nareszcie znowu pojawia się słońce
Idziemy do domu.
12. Praca plastyczna – jeż z plasteliny i igieł sosny.


Wyświetleń: 1792


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.