Katalog

Agnieszka Kruk, 2011-06-14
Piekary Śląskie

Awans zawodowy, Sprawozdania

Sprawozdanie z planu rozwoju nauczyciela kontraktowego

- n +

SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI PLANU ROZWOJU ZAWODOWEGO
W OKRESIE STAŻU NA STOPIEŃ NAUCZYCIELA MIANOWANEGO

na podstawie § 9 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 1 grudnia 2004r.
w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli (Dz. U. Nr 260, poz.2593)
w związku z § 7 ust. 1: pkt 1, pkt 2, pkt 3
w/w rozporządzenia.


Imię i nazwisko: Agnieszka Kruk
Stanowisko i miejsce zatrudnienia: nauczyciel języka polskiego w Zasadniczej Szkole Zawodowej im. Stanisława Ligonia.
Posiadane kwalifikacje: mgr filologii polskiej z przygotowaniem pedagogicznym
Posiadany stopień awansu zawodowego: nauczyciel kontraktowy
Okres stażu: 01.09.2008 – 31.05.2011
Opiekun stażu: mgr Krystyna Michna - Wrodarczyk



Piekary Ślaskie,30 .05.2011







Wstęp


W 2002 roku ukończyłam studia na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach na kierunku filologia polska. Posiadam również przygotowanie pedagogiczne. W 2006 roku uzyskałam stopień nauczyciela kontraktowego w Miejskiej Szkole Podstawowej nr 1 w Piekarach Śląskich.
Od 2007 roku pracuję w Zasadniczej Szkole Zawodowej im. Stanisława Ligonia w Piekarach Śląskich. Po roku pracy, czyli w 2008 roku, złożyłam wniosek o rozpoczęcie stażu na nauczyciela mianowanego.
Przez cały okres stażu starałam się zrealizować wszystkie cele założone w planie rozwoju zawodowego. Brałam wiec udział w pracach organów szkoły związanych z realizacją zadań dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych. Pogłębiałam również swoją wiedzę i umiejętności zawodowe polonisty oraz wychowawcy klasy poprzez udział w różnych formach kształcenia. Ponadto zapoznawałam się z przepisami dotyczącymi systemu oświaty.



UMIEJĘTNOŚĆ WYKORZYSTYWANIA W PRACY TECHNOLOGII INFORMACYJNEJ I KOMUNIKACYJNEJ.
(Rozporządzenie MEN z 03.08.2000. § 4 ust.2 pkt 4)



Technika od lat rozwija się w szalonym tempie. Mając tego świadomość po studiach odbyłam kurs komputerowy w Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Katowicach. Zdobyta w tamtym okresie wiedza bardzo pomaga mi do dnia dzisiejszego. Technologia informacyjna i komunikacyjna stała się nieodłącznym elementem mojej pracy.
Komputer służy mi do tworzenia:
a) dokumentów szkolnych takich jak:
- kartki z ocenami i frekwencją dla rodziców
- świadectwa
- pisma do: MOPR – u , sądów, kuratorów, fundacji
- wszelkiego rodzaju sprawozdania
- konspekty
- plany pracy
- scenariusze na akademie i inne uroczystości szkolne
- rozkłady nauczania, przedmiotowy system oceniania
b) Dokumentów związanych z rozwojem zawodowym:
- Plan rozwoju zawodowego
- Wniosek o rozpoczęcie stażu
- Sprawozdanie z realizacji planu rozwoju zawodowego
c) Pomocy dydaktycznych takich jak.:
- Testy
- Karty pracy
- Pomocnicze do wybranych lekcji np.: wzory cv, listów motywacyjnych
- Reprodukcje obrazów

Z Internetu natomiast pozyskiwałam wszelkie informacje związane min. z: awansem zawodowym. Miałam również okazję zapoznawać się ze zmianami prawa oświatowego. Na różnych portalach zapoznawałam się z „nowinkami” ze „świata edukacji” i różnego rodzaju ćwiczeniami, które wykorzystuję na lekcjach języka polskiego. Jest to doskonała forma doskonalenia pracy własnej. Przez Internet kontaktowałam się również z: rodzicami (e – dziennik), fundacjami, zbierałam materiały potrzebne do prowadzenia godzin wychowawczych.
Wszystkie zebrane przeze mnie materiały zachowuję w komputerze. Powstała w ten sposób moja, prywatna „biblioteczka”, która cały czas usprawnia moją pracę.





UMIEJĘTNOŚĆ ORGANIZACJI I DOSKONALENIA WŁASNEGO WARSZTATU PRACY, ANALIZOWANIA I DOKUMENTOWANIA WŁASNYCH DZIAŁAŃ, A TAKŻE OCENIANIA SKUTECZNOŚCI I DOKONYWANIA STOSOWNYCH KOREKT W TYM DZIAŁANIU.
(Rozporządzenie MEN z 03.08.2000. § 4 ust.2 pkt 1)


Wiedząc, że rozpocznę kolejny staż od lipca studiowałam prawo oświatowe dotyczące awansu zawodowego aby zapoznać się z podstawowymi informacjami. We wrześniu tego samego roku złożyłam wniosek o rozpoczęcie stażu oraz oddałam plan rozwoju zawodowego. Został on zatwierdzony przez Dyrektora Szkoły. Tego samego miesiąca zawarłam kontrakt z moim opiekunem stażu. Sporządziłam harmonogram lekcji hospitowanych i obserwacyjnych. Odbywały się one przez cały okres stażu. Po zajęciach analizowałam ich przebieg i omawiałam z opiekunem. Do lekcji przygotowywałam własne pomoce dydaktyczne typu: filmy, plansze, reprodukcje obrazów, piosenki, książki, lektury w wersji mp3. Dzięki tym materiałom prowadzone zajęcia dla uczniów są dużo ciekawsze.
Dokonywałam na bieżąco samooceny efektywności własnej pracy. Odbywało się to podczas rozmów z opiekunem stażu oraz członkami grona pedagogicznego. Moja samoocena przyjmowała także formę rozmów kierowanych do uczniów i rodziców.
W pracy aby udoskonalić i usprawnić swój warsztat prawidłowo prowadziłam wszelką dokumentację szkolną. Na początku roku szkolnego oddawałam rozkłady materiału, przedmiotowy system oceniania. Na bieżąco prowadziłam również dokumentację szkolną typu: dzienniki lekcyjne, arkusze ocen.
Aby udoskonalić swój warsztat pracy w ciągu stażu uczestniczyłam w szkoleniach, warsztatach, spotkaniach metodycznych starając się podnieść swoje kwalifikacje.

o Zawsze interesowała mnie praca z dziećmi niepełnosprawnymi intelektualnie lub umysłowo. Ponadto od roku szkolnego 2009/2010 uczę języka polskiego w otwierane oddziałach integracyjnych. Postanowiłam więc „poszerzyć” swoją wiedzę w tym zakresie. W październiku 2011 rozpoczęłam roczne studia podyplomowe na kierunku „Oligofrenopedagogika”.

o Szkolenie „Pomoc pedagogiczno – psychologiczna w świetle nowych przepisów prawnych”.
o warsztaty metodyczne „Oligofrenopedagogika w pigułce”.
o spotkanie konsultacyjno - informacyjne „Podniesienie efektywności kształcenia uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi”.
o szkolenie Rady Pedagogicznej „Przemoc w rodzinie”.
o szkolenie „Elementy procedur interwencji kryzysowej do zastosowania na terenie szkoły w sytuacji zagrożenia samobójstwem”.
o warsztaty metodyczne: „Edukacyjna wartość dodana”.
o szkolenie „I pomoc przedlekarskiej”.
o szkolenie „Bezpieczeństwo, higiena pracy”.
o szkolenie Rady Pedagogicznej „Tablica interaktywna”.

Sądzę, że wymienione powyższe formy doskonalenia nauczycieli były bardzo cenne pod względem treści merytorycznych oraz wymiany doświadczeń z innymi nauczycielami.
Udział w szkoleniach i kursach pomógł mi poszerzyć swoją wiedzę.
W roku szkolnym 2008/2009 oraz 2009/2010 za sumienne wywiązywanie się ze swoich obowiązków oraz pokonywanie wielu problemów wychowawczych i edukacyjnych otrzymałam „Nagrodę Dyrektora Szkoły”.




UMIEJĘTNOŚĆ UWZGLĘDNIANIA W SWOJEJ PRACY PROBLEMATYKI ŚRODOWISKA LOKALNEGO ORAZ WSPÓŁCZESNYCH PROBLEMÓW SPOŁECZNYCH I CYWILIZACYJNYCH.
(Rozporządzenie MEN z 03.08.2000. § 4 ust.2 pkt 2)



Od rozpoczęcia pracy w ZSZ im. ST. Ligonia w Piekarach Śląskich pełnię funkcję wychowawcy klasy. Aby dobrze i skutecznie wypełniać powierzoną funkcję utrzymywałam stały kontakt z rodzicami uczniów. Organizowałam i prowadziłam zebrania i wywiadówki. W razie potrzeb miałam z nimi kontakt poza wyżej wymienionymi spotkaniami. Potwierdzeniem są adnotacje w dziennikach lekcyjnych. Wielokrotnie przeprowadzałam również rozmowy telefoniczne z pracodawcami jak i samymi uczniami.
Dzięki temu zapoznawałam się z sytuacją rodzinną uczniów i rodzajami problemów z którymi się borykają. Zdobyta wiedza pomagała mi wielokrotnie rozwiązać różnego rodzaju problemy.
Jako opiekun PCK i TPD organizowałam także pomoc materialną dla najuboższych uczniów (paczki świąteczne, wyprawki).
Na lekcjach wychowawczych realizowałam tematy (zgodnie z programem wychowawczym), które związane są ze współczesnymi problemami cywilizacyjnymi. Wykorzystywałam wtedy pomoce dydaktyczne takie jak kasety video, broszurki, zdjęcia, informacje z Internetu. Często korzystałam z przykładów „z życia wziętych” lub wypowiedzi rówieśników ponieważ sądzę, że potrafią one bardziej „trafić” do młodzieży. Starałam się również kultywować wśród młodzieży tradycje regionalne. Organizowałam więc wigilie klasowe. Uczniowie przygotowywali wtedy regionalne potrawy np. makówki. Moja praca wychowawcza nie sprowadzała się jednak tylko i wyłącznie do własnej klasy. Wielu uczniów szkoły może liczyć na moje wsparcie i pomoc. Potrafię poświęcić swój czas prywatny aby pomóc uczniom w trudnej sytuacji życiowej i rodzinnej.
Uwzględniając problematykę środowiska lokalnego i współczesnych problemów społecznych i cywilizacyjnych przeprowadzałam różne akcje charytatywne.
- W związku z sytuacją w naszym kraju w roku szkolnym 2009/2011 zachęciłam uczniów do przystąpienia do akcji charytatywnej na rzecz powodzian.
- zbiórka odzieży używanej dla potrzebujących piekarskich rodzin – 2009/2010 oraz 2010/2011.
- zbiórka pieniędzy na prezenty mikołajkowe dla najbiedniejszych dzieci z Piekar Śląskich organizowana przez Miejskie Koło PCK – co roku
- zbiórka darów dla Schroniska dla bezdomnych zwierząt – co roku (2008/2009 – Tarnowskie Góry, 2009/2010 i 2010/2011 – Bytom)
- zbiórka słodyczy i zabawek dla biednych dzieci z Ochronki Charytatywnej w Piekarach Śląskich. – cały okres stażu.
- Sprzedaż długopisów z TPD – cały okres stażu.

Przez pierwsze dwa lata okresu stażu prowadziłam akcję „1% dla mojej szkoły”. Uzbierane pieniądze zostały przeznaczone na pomoce dydaktyczne dla uczniów typu: tablice szkolne.
Biorąc pod uwagę zainteresowania i potrzeby moich uczniów prowadziłam także zajęcia pozalekcyjne. Młodzież miała wtedy okazję poszerzać swoją wiedzę oraz doskonalić swoje umiejętności. Często dzięki takiej formie pracy nabierali pewności siebie i uświadamiali w jaki sposób mogą pomóc sobie lub innym.
Aby zintegrować klasę organizowałam i wyjeżdżałam na wycieczki np.: do kina, areszt. Zorganizowałam również dyskotekę szkolną. W tym czasie uczniowie mieli okazję się integrować co jest bardzo ważnym elementem życia codziennego.







UCZESTNICTWO W REALIZACJI ZADAŃ OGÓLNOSZKOLNYCH, EDUKACYJNYCH, WYCHOWAWCZYCH, OPIEKUŃCZYCH LUB INNYCH WYNIKAJĄCYCH ZE STATUTU ORAZ SPECYFIKI, TYPU, RODZAJU SZKOŁY.
(Rozporządzenie MEN z 03.08.2000. § 4 ust.2 pkt 3)


W okresie stażu brałam aktywny udział w różnych pracach szkoły związanych z realizacją jej podstawowych funkcji i wynikających z nich zadań. Przede wszystkim uczestniczyłam we wszystkich spotkaniach Rady Pedagogicznej (np. konferencje, szkolenia). Ponadto jako wychowawca klasy współpracowałam z pedagogiem szkolnym oraz pozostałymi nauczycielami. Dzięki temu udało mi się rozwiązać wiele problemów ponieważ dzięki poradom bardziej doświadczonych koleżanek i kolegów wiedziałam w jaki sposób mogę rozwiązać trudne dla mnie sytuacje. Pełniłam także opiekę nad salą lekcyjną. Starałam się aby przez ten cały czas klasa była czysta i zadbana. Do jej wystroju wykorzystałam różnego rodzaju plansze (typu: oświecenie, epoki literackie), które są równocześnie doskonałą pomocą dla uczniów.
Uczestniczyłam również we wszystkich lekcjach otwartych prowadzonych przez pozostałych nauczycieli Zasadniczej Szkoły Zawodowej:
-„Święto Niepodległości” – 2008 rok
- „Słowacki wielkim poetą był”. – 2009 rok z okazji Roku Słowackiego
- lekcja o Ligoniu – 2011 rok z okazji nadania imienia szkole imienia Stanisława Ligonia.

Ponadto prowadzę przez cały okres pracy w Zasadniczej Szkole Zawodowej kronikę szkolną.

Systematycznie również pomagałam przy organizowaniu wszelkich form życia kulturalnego szkoły typu:
- I Międzynarodowy Turniej Halowej Piłki Nożnej im. St. Mastalerza – rok szkolny: 2008/2009, 2009/2010, 2010/2011.
- II Międzynarodowy Turniej Piłki Siatkowej Dziewcząt o puchar im. blog. Ks. Józefa Czempiela – 2009/2010, 2010/2011.
- Współorganizowanie części artystycznej podczas „Spotkania z pracodawcami” – rok szkolny: 2008/2009, 2009/2010.
- Współorganizowanie części artystycznej podczas „I Festiwalu Zawodów” – rok szkolny 2009/2010
- Współorganizowanie części artystycznej „IV spotkania z pracodawcami” oraz „ I pasowania na ucznia”. – rok szkolny 2010/2011.
- Dni Otwarte - cały okres stażu
- Dzień sportu – co roku

Dyrektor Szkoły powierzył mi funkcję opiekuna: Samorządu Uczniowskiego „Koła teatralnego” oraz TPD. Jestem także jednym z dwóch opiekunów Szkolnego Koła PCK. Uważam, że jest to dla mnie duże wyzwanie i również przyjemność. Mam wtedy okazję bliżej poznać moich wychowanków. Jest to dla mnie dużą pomocą w roli wychowawcy i nauczyciela. Ponadto praca z młodzieżą sprawia mi dużą radość i satysfakcję. Jest to doskonała okazja do „bliższego” ich poznania oraz ich problemów życia codziennego. Pełniąc te funkcje:
A) Uczestniczyłam w ekologicznych akcjach szkoły takich jak: „Sprzątania świata”, „Dzień Ziemi”. – (cały okres stażu),
B) Zorganizowałam wiele akcji charytatywnych aby uświadomić uczniom jak ważna jest pomoc innym potrzebującym. Starałam się w ten sposób „uczulić” ich na krzywdę, która dzieje się innym: „Góra grosza” (2010/2011), kupowanie „cegiełek” na rzecz osób potrzebujących (cały okres stażu), sprzedaż kalendarzyków – 2008/2009, 2009/2011), zbieranie nakrętek (2010/2011 – udało nam się zebrać aż 130 kilogramów), szkolny kiermasz świąteczny – 2008/2009, 2009/2010.
C) Zorganizowałam lub byłam współorganizatorem następujących akademii lub przedstawień:
- Dnia Edukacji Narodowej: 2008/2009, 2009/2010
- zakończenia roku szkolnego; 2008/2009, 2009/2010, 2010/2011
- „Dzień wiosny” – 2008/2009, 2009/2010
- „Dzień bez papierosa” – 2009/2010
- „Dzień chłopaka” (wybór bossa szkoły) – 2010/2011
- Uroczystość nadania imienia Zasadniczej Szkole Zawodowej im. Stanisława Ligonia – 2010/2011
- Konkurs Wiedzy o Piekarach Śląskich im. bł. ks. Alojzego Ficka: "Piekary Duchową Stolicą Śląska" – 2010/2011
- Pasowanie na ucznia – 2010/2011
- Dzień Aids – 2010/2011
D) Z uczniami reprezentowałam Zasadniczą Szkołę Zawodową (oraz sprawowałam nad nimi opiekę) podczas uroczystości:
- Święta Odzyskania Niepodległości – cały okres stażu
- Rocznicy śmierci patronów Hufca ZHP w Piekarach Śląskich – 2008/2009
- Miejskich Obchodów 220 Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja – 2010/2011
- Miejskie obchody z okazji urodzin i beatyfikacji Jana Pawła II – 2010/2011
E) Przygotowywałam młodzież do różnego rodzaju konkursów szkolnych, międzyszkolnych, rejonowych.
- Co roku: eliminacje szkolne do konkursu „Dyktando dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych Miasto Piekary Śląskie”, Ogólnopolska Olimpiada Promocji Zdrowego Stylu Życia
- rok szkolny 2008/2009: 54 Ogólnopolski Konkurs Recytatorski (etap szkolny i rejonowy), „Szkolny Konkurs Ekologiczny”
- rok szkolny 2009/2010: konkurs szkolny „Wszystko wiem o wiośnie”, 55 Ogólnopolski Konkurs Recytatorski (etap szkolny i rejonowy), IV Miejski Konkurs Recytatorski „Niektórzy lubią poezję”, konkurs szkolny „Moja walentynka”, literacki konkurs szkolny „Moja wymarzona randka”, „Dzień bez papierosa”, szkolny konkurs z okazji 200 rocznicy urodzin – „Słowacki – wielkim poetą był”, XV Ogólnopolski Konkurs Ekologiczny „Dbam o piękno mego Domu – Ziemi 2009”.
- Rok szkolny 2010/2011: konkurs szkolny „Moja walentynka”, literacki konkurs szkolny „Moja wymarzona randka”, szkolny konkurs „Stanisław Ligoń – patronem naszej szkoły”.





ZNAJOMOŚĆ ZAGADNIEŃ Z PSYCHOLOGII, PEDAGOGIKI I DYDAKTYKI ORAZ OGÓLNYCH PROBLEMÓW OŚWIATOWYCH, POMOCY SPOŁECZNEJ LUB POSTĘPOWANIA W SPRAWACH NIELETNICH, W ZAKRESIE SPECYFIKI ZADAŃ REALIZOWANYCH PRZEZ NAUCZYCIELA.
(Rozporządzenie MEN z 03.08.2000. § 4 ust.2 pkt 5)



Przez cały okres stażu aby pogłębić swoją wiedzę zapoznawałam się z literaturą z zakresu pedagogiki, psychologii oraz dydaktyki. Korzystałam również z różnych zasobów internetowych. Zwiększyło to moją efektywność pracy. Bardzo ciekawe okazały się dla mnie następujące pozycje:

- Joanna Danilewska: Agresja u dzieci – szkoła porozumienia.
- Małgorzata Babiuch: Jak współpracować z rodzicami „trudnych” uczniów?
- Aleksander Makowski: Niedostosowanie społeczne młodzieży i jej resocjalizacja.
- Julian Radziewicz: Funkcja wychowawcy klasy – założenia i rzeczywistość.
- Jan Konopnicki: Powodzenia i niepowodzenia w szkole.


Bardzo pomocne okazały się dla mnie wszelkiego rodzaju szkolenia, warsztaty, które wymieniłam już w innej części mojego sprawozdania.
W pracy pełniąc rolę wychowawcy klasy na bieżąco rozwiązywałam różnego rodzaju problemy wychowawcze lub dydaktyczne typu: wagary, trudne sytuacje rodzinne, konflikty między uczniami, problemy w nauce. Wykorzystując zdobytą wiedzę starałam się im pomóc. W trudniejszych przypadkach współpracowałam z Pedagogiem Szkolnym, opiekunem stażu lub Dyrektorem Szkoły. Miałam również stały kontakt z kuratorami moich podopiecznych. W razie potrzeb wystawiałam o uczniach opinie do sądów, MOPR – u.
Ucząc w klasach integracyjnych uwzględniałam w swojej pracy orzeczenia wystawione przez Poradnię Psychologiczno – Pedagogiczną. Tworzyłam co roku dokumenty typu: przedmiotowy system oceniania. Podczas lekcji wspomagałam uczniów niepełnosprawnych w nabywaniu nowych umiejętności. W razie potrzeb stosowałam środki naprawcze typu: zaliczanie materiału małymi partiami, dostosowanie treści nauczania.




UMIEJĘTNOŚĆ POSŁUGIWANIA SIĘ PRZEPISAMI DOTYCZĄCYMI SYSTEMU OŚWIATY, POMOCY SPOŁECZNEJ LUB POSTĘPOWANIA W SPRAWACH NIELETNICH, W ZAKRESIE FUNKCJONOWANIA SZKOŁY, W KTÓREJ NAUCZYCIEL ODBYWAŁ STAŻ.
(Rozporządzenie MEN z 03.08.2000. § 4 ust.2 pkt 5)



Ten punkt realizowałam analizując akty prawne, które dotyczyły: oświaty (w tym o awansie zawodowym), pomocy społecznej, postępowania w sprawach nieletnich. Analizowałam również dokumenty wewnątrzszkolne. Były to:

- Ustawa o systemie oświaty
- Karta Nauczyciela
- Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej
- Podstawa programowa
- Statut ZSZ (w tym WSO)
- Program Profilaktyczny
- Program Wychowawczy

Tworzyłam również rozkłady materiału, przedmiotowe systemy oceniania. Dostosowane były one do obowiązujących uregulowań prawnych. Organizowane przeze mnie wycieczki lub inne wyjścia poza teren szkoły były także przeprowadzane zgodnie z przepisami prawa oraz z zachowaniem wszelkich środków bezpieczeństwa.
Wyświetleń: 5775


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.