Katalog

Aleksandra Peciak, 2011-06-02
Skrzyszów

Lucyna Skrobot-Kubina
Język angielski, Konspekty

Scenariusz lekcji otwartej angielsko-niemieckiej

- n +


KOSPEKT LEKCJI KOLEŻEŃSKIEJ ANGIELSKO-NIEMIECKIEJ

Osoby prowadzące: Lucyna Skrobot-Kubina (język niemiecki), Aleksandra Peciak (język angielski).
Szkoła: Zespoł Szkół Ekonomicznych/Wodzisław Śląski
Klasa: IV a TE/uczniów 17
Czas pracy: 45min/1godz lekcyjna
Data: 18.03.2010.

Temat lekcji: Jak spędzasz wakacje?

Cele lekcji:

Cel główny: ćwiczenie kompetencji i sprawności językowych wymaganych na egzaminie
maturalnym

Cele operacyjne:
Wiadomości: uczeń zna:
- słownictwo na temat sposobu spędzania wolnego czasu
- struktury gramatyczno-leksykalne
- strukturę egzaminu maturalnego z języka obcego
- kryteria oceniania na egzaminie maturalnym
- pojęcie błędu ortograficznego i językowego

Umiejętności: uczeń potrafi:
- selekcjonować informacje
- rozpoznawać związki między poszczególnymi częściami tekstu
- wyszukiwać potrzebne informacje
- przekazać informacje w sposób komunikatywny
- zastosować odpowiednie struktury gramatyczno-leksykalne
- wskazać wymagane kryteria oceniania
- wyszukiwać błędne struktury w tekście

Postawy: uczeń:
- potrafi umiejętnie pracować w grupie i respektować przyjęte zasady i dyscyplinę
- uczy się współodpowiedzialności i współzależności
- poprzez pracę w grupach ma ułatwioną aktywizację

Metody nauczania
- Eksponujące (prezentacja multimedialna)
- Komunikacyjne (ćwiczenia w mówieniu)
- Burza mózgów
- Stacje dydaktyczne

Formy pracy:
- Praca w grupach

Środki i materiały dydaktyczne:
- Rzutnik multimedialny
- Karty pracy/karty odpowiedzi/plansze


Przebieg lekcji:
I. Faza wstępna (5min)
1. Czynności organizacyjne:
- Powitanie
- Przedstawienie tematu lekcji, określenie celów lekcji i formy pracy
2. Wprowadzenie do lekcji:
- Przypomnienie struktury egzaminu maturalnego z języka obcego

II. Faza realizacyjna (30min)
- Prezentacja multimedialna obrazków: Rozgrzewka językowa (Zad. I)-zabawa wyobraźni i pomysłowości; uczniowie na podstawie skojarzeń prezentują słownictwo i struktury gramatyczno-leksykalne
- Stacja II. Czytanie ze zrozumieniem- uczniowie na podstawie przeczytanej oferty określają, które z wypowiedzi są prawdziwe a które fałszywe i sprawdzają karty odpowiedzi
- Stacja III. Rozmowy sterowane- ćwiczenie komunikatywnego przekazu informacji. Uczniowie udzielają i uzyskują informacje na podany temat a następnie porównują swoje odpowiedzi z zaproponowanymi przez prowadzących (zwrócenie uwagi na różnorodność wypowiedzi!)
- Stacja IV. Krótka forma użytkowa- przypomnienie formy i stylu KFU. Na podstawie KFU (pocztówki) uczniowie zaznaczają poprawne rady dotyczące pisania pocztówek.
- Stacja V. Wyszukiwanie błędnych struktur gramatyczno-leksykalnych. Uczniowie mają za zadanie wskazać i poprawić błędy ortograficzne i językowe w tekście.


III. Faza podsumowująca/ewaluacja
- Stacja VI. Rozpoznawanie odgłosów (zabawa relaksacyjna)- rozwijanie wrażliwości słuchowej. Uczniowie na podstawie usłyszanych dźwięków, odgłosów próbują kojarzyć je z określonymi zjawiskami i miejscami. Swoje propozycje spisują w dowolonym języku.
- Objaśnienie zadania domowego. DFU-list prywatny (uczniowie mają za zadanie uporządkowanie elementów listu w odpowiedniej kolejności, przy czym przypominają sobie formę listu)

Załączniki:
- karty pracy ucznia




Wyświetleń: 1144


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.