Katalog

Aleksandra Rak-Gozdek, 2011-05-24
Tomaszów Lubelski

Zajęcia przedszkolne, Scenariusze

Zajęcia otwarte dla rodziców " Malujemy muzykę F. Chopina"

- n +

Scenariusz zajęcia otwartego dla rodziców w grupie 6-latków
Temat zajęcia: Malujemy muzykę Fryderyka Chopina.

Cele ogólne:
- rozwijanie wyobraźni twórczej dziecka i rodzica
wywoływanie emocji, jakie niesie ze sobą muzyka
uwrażliwienie na zmiany dynamiczne, rytmiczne i melodyczne
budzenie aktywności do osiągania zadowolenia z wykonywanych czynności i wspólnej zabawy
Cele operacyjne:
- potrafi rozwiązywać zagadki
- wie kim był Fryderyk Chopin
- rozumie znaczenie słowa kompozytor
- współpracuje z zespołem wg ustalonych reguł, kształci spostrzegawczość, pamięć muzyczną, słuch muzyczny, rozwija wyobraźnię

Metody:
-aktywizująco – twórcze
-słowne- pogadanka, rozmowa kierowana, prezentacja wiersza i opowiadania
- oglądowe- pokaz ilustracji, prezentacja, obserwacja
-działań praktycznych- odgadywanie zagadek, zabawy ruchowe, słuchanie i analiza muzyki, wykonanie pracy plastycznej

Forma: zbiorowa, indywidualna, grupowa

Środki dydaktyczne: wycięte nutki (ósemka,ćwierćnuta, cała nuta), portret F. Chopina, zdjęcie Żelazowej Woli, ponumerowane koperty, podpisy do zagadek, drabinka, tunel, płyta CD z muzyką F.Chopina, napisy do globalnego czytania, kredki pastelowe,kartony, instrumenty muzyczne, obrazki przedstawiające :radość, smutek, złość,

Przebieg zajęcia:
1.Powitanie
„Iskierka przyjaźni” -dzieci i zaproszeni goście.
2. Sprawdzanie obecności – wg I. Majchrzak (wizytówki z imionami dzieci)
3. Rozmowa z dziećmi na temat -skąd się bierze muzyka?
4. Pokazanie dzieciom znaków- nut- zapisujących muzykę.
5. Rozwiązywanie zagadek- zagadki są przygotowane w kopertach (każda w osobnej z odpowiednią cyfrą). Wyznaczone dziecko bierze dowolną kopertę , odczytuje cyfrę i podaje rodzicowi . Rodzic czyta, dzieci rozwiązują. Rozwiązanie -wyraz globalny oszukują- zostaje umieszczony w odp. miejscu krzyżówki. Dzieci głośno odczytują ten wyraz
- Odczytanie hasła krzyżówki- kompozytor
- kto to jest kompozytor? (pojęcie oznaczające w muzyce autora utworów muzycznych)
- jakich znacie kompozytorów?
6. Wysłuchanie wiersza pt. „Żelazowa Wola” Czesława Janczrskiego. W tle utwór F.Chopina Nokturnu F-dur op. 15 nr1
Pytania do wysłuchanego wiersza:
- czy ktoś odgadnie o jakiej postaci jest mowa w tym wierszu?
- Dziś będziemy mówić o sławnym Polaku, wielkim kompozytorze Fryderyku Chopinie
- czy ktoś z was słyszał o F. Chopinie?
7. Zabawa muzczno-ruchowa (rodzice i dzieci stojąc w kole)
echo rytmiczne (n-el klaszcze w dłonie dając prosty rytm) -wszyscy jak echo powtarzają
na zmianę dzieci/ rodzice/razem)
orkiestra rytmiczna- duże koło z rodzicami- rozpoczyna n-el uderzając w dłonie i uda -podaje prosty rytm. Uczniowie i rodzice kolejno włączają się przez naśladowanie. Zabawa się kończy, gdy wszyscy włączą się do orkiestry i brzmi ona najgłośniej.
Uderzanie palcami o palce (cicho), klaskanie (głośno), klaskanie i tupanie, brawa!
8. Zapoznanie dzieci z postacią wielkiego kompozytora Polski F. Chopina
Wprowadzenie do opowiadania
- spójrzcie to jest portret F. Chopina (prezentacja)
- a to ilustracja Żelazowej Woli, gdzie urodził się F. Chopin
- Chciałabym Wam przedstawić krótkie opowiadanie o tym wielkim polskim kompozytorze.
9. Pytania do przeczytanego tekstu
powiedzcie jak mama nazywała F. Chopina?
Kto zapamiętał ile sióstr miał F. Chopin i jakie maiły imiona?
Ile lat miał F. Chopin, kiedy rozpoczął naukę gry na fortepianie?
Ile lat miał F. Chopin, gdy pierwszy raz wystąpił na koncercie?
Chopin urodził się w 1810 stąd obchodzimy w tym roku 200 rocznicę jego urodzin
wyjaśnienie pisowni nazwiska Chopin- wymowa „Szopen”
Posłuchajcie jak brzmiała muzyka polskiego kompozytora : wysłuchanie fragmentów wybranych utworów: Polonez cis-moll op. 26 nr 1, Etiuda „Rewolucyjna”c-moll op,10 nr 12, Preludium „Deszczowe”, Des-dur op. 28 nr 15.
10. Zabawa sprawnościowa- tunel i drabinka (pomoc rodziców)
Przejście dzieci przez tunel „muzyczną bramę” oraz drabinkę (śpiewając gamę)- zdobywanie/ otrzymanie nutki od rodzica.
11.Zabawa „Uczucia”
Każda grupa (rodzice i dzieci- rodzice odliczają do 3)- ma inne instrumenty, przedstawia grając na instrumentach emocje (smutek, radość, złość). Pozostałe grupy odgadują , jakie zostały zagrane emocje. Wszyscy razem grają wszystkie emocje (cicho i głośno)
12.Malujemy muzykę
Uczestnicy w grupach (rodzic i dziecko) słuchając muzyki Chopina, rysują na dużych kartonach kredkami pastelowymi linie proste w różnych kierunkach- adekwatnie do linii melodycznej, zgodnie z tempem muzyki. Po wysłuchaniu, malują przestrzenie między tymi liniami na różne kolory.
13. Prezentacja prac. Zorganizowanie wystawki prac.
14. Wspólne odśpiewanie z rodzicami piosenki „Rytm i melodia” M. Jeżowskiej
15. Ewaluacja- nutki -Uśmiechnięte, smutne
16. Podziękowanie gościom i dzieciom za zajęcia.


Załączniki


1.Jest na końcu zdania i w znaku zapytania.
Malutka i czarna podobna do ziarna. (kropka)

2. Gdy śnieg zginie kwiaty rosną,
a tę porę zwiemy ..... (wiosna)

3. Kiedy się do niego śpiewa,
śpiew głośno rozbrzmiewa. (mikrofon)

4. Ma trzy nogi - nie do biegania.
Ma klawisze - nie do pisania.
Ma pedały - ale nie do gazu,
gdy zagra - poznasz go od razu. (fortepian)

5.Do snu układa słońce, a budzi gwiazd tysiące. (noc)

6. Jeden błyskawiczny, drugi drzwi strzeże,
trzeci król wybudował, ma baszty i wieże. (zamek)

7. Kto to jest? Odgadnie chyba każde dziecko.
Stoi przed orkiestrą, wywija pałeczką. (dyrygent)

8. Pięć linijek - klucz je łączy.Na nich kółka z ogonkami.
W każdym kółku dźwięk się kryje. Co to jest? Zgadnijcie sami. (nuty)

9. Ma słowa i melodię a jak się nazywa
przyjaciółka, z którą czas milej upływa? (piosenka)

10. W jednym pudełeczku
przebywa nas wiele.
Do naszych kolorów
spieszy się pędzelek. (farby)
Wyświetleń: 3728


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.