Katalog

Danuta Jagodzińska, 2011-05-23
Okonek

Zajęcia przedszkolne, Konspekty

O TYM JAK KRÓLEWNA MIŁA KRASNALI HIGIENY UCZYŁA

- n +

O TYM JAK KRÓLEWNA MIŁA KRASNALI HIGIENY UCZYŁA

Występują:
1. Trzy wróżki
2. Śnieżka
3. Siedmiu krasnoludków:
- Mędrek
- Śpioszek
- Gapcio
- Apsik
- Nieśmiałek
- Maruda
- Śmieszek
4. Zwierzątka:2 zajączki, 2 wiewiórki, ptaszek,
jeżyk, niedźwiedź
5. Pięciu lekarzy
6. Narrator

Narrator: Witam serdecznie na przedszkolnej akademii i zapraszam do obejrzenia widowiska teatralnego pt.: „O tym jak królewna miła krasnali higieny uczyła” w wykonaniu dzieci starszych ( 6- latki).

Scenografia przedstawia wnętrze domku krasnoludków w środku lasu. W centralnym miejscu mały stolik i krzesełka, w tle łóżeczka. W atmosferę spotkania wprowadza spokojna muzyka instrumentalna przy której wróżki zaczynają snuć swoją opowieść.

Wróżka 1: W wielkim zamku żyła sobie piękna dziewczyna o imieniu Śnieżka. Zła macocha nie potrafiła pogodzić się z jej urodą, toteż któregoś dnia rozkazała myśliwemu zaprowadzić dziewczynę do lasu i zabić. Gdy znaleźli się w lesie myśliwy zlitował się nad niewinnym dzieckiem i nie wykonał okrutnego polecenia. Uwolnił Śnieżkę nakazując jej, aby znalazła sobie schronienie daleko od macochy.

Wróżka 2: Śnieżka spędziła całą noc w lesie płacząc ze strachu i przerażenia. Dopiero nad ranem na małej polance zobaczyła niewielki domek. Zapukała do drzwi, a nie słysząc odpowiedzi weszła do środka. Wewnątrz chatki panował wielki nieład, a wszystkie przedmioty były bardzo malutkie. Śnieżka posprzątała, nakryła do stołu, nazrywała leśnych owoców i wstawiła kilka kwiatów do flakonu. Potem zmęczona zasnęła na jednym z siedmiu małych łóżeczek. Pod wieczór do domku w lesie wrócili jego właściciele.

1 scena muzyczna- piosenka z magnetofonu pt. „ My jesteśmy krasnoludki”. Na scenę w rytm muzyki wchodzą krasnale i wykonują ustalony układ ruchowy. Potem odbywa się ich dialog.

- Och! Czy to nasz domek?

- Wygląda jakoś inaczej!

- I tak pięknie pachnie! To chyba te kwiatki a
może owoce.

- Zobaczcie, ktoś tutaj śpi!

- Ale piękna dziewczyna! Uwaga, ona się budzi!

- Dzień dobry! Kim jesteście?
- Jesteśmy krasnalami i mieszkamy w tej chatce. Może się przedstawimy naszemu gościowi. Jestem Mędrek,(kolejno przedstawiają się) Śpioszek, Apsik, Nieśmiałek, Maruda, Śmieszek.
- Bardzo mi miło. A ja jestem Śnieżka.

- Skąd się tu wzięłaś?

- To długa historia.( krasnale otaczają dziewczynkę, ona opowiada, narrator mówi dalej)
Wróżka 3: Śnieżka opowiedziała krasnalom swoją historię. Małe ludziki o szczerym i życzliwym usposobieniu bez namysłu zaproponowały, aby dziewczyna zamieszkała z nimi jak długo będzie chciała. Oni użyczą jej swojej gościny a ona pomoże im w prowadzeniu domu. Śnieżka została u krasnali. Sprzątała, gotowała i czekała na swoich przyjaciół, którzy w ciągu dnia pracowali w kopalni diamentów.
2 scena muzyczna- muzyka z nagrania magnetofonowego „ Hej ho, Hej ho”, krasnale wykonują układ taneczny przedstawiający wyjście do pracy.
Wróżka 3: Pod nieobecność krasnali Śnieżka czuła się trochę samotna, dlatego też zaprzyjaźniła się z leśnymi zwierzątkami: jeżykiem, zajączkami, wiewiórkami, ptaszkiem a nawet niedźwiedziem. Zabawy z nimi były prawdziwą przyjemnością. Zwierzątka były czyściutkie, zadbane, wesołe, wysportowane.
Ptaszek: Piórka swoje przykurzyłam, porządki w gniazdku robiłam, ptaszki bardzo schludne są, zawsze dbają o swój dom.
Zające: My o ząbki swoje dbamy, zieleninkę zajadamy, czyścimy je na drzew korze i o marchwi twardy korzeń.
Wiewiórka: Rudą kitkę sobie mam, co dzień o nią dbam, kilka igieł dał mi jeżyk, czeszę kitkę jak należy, czyszczę często też pazurki, aby łatwo zbiegać z górki.
Jeżyk: Igły czyszczę w mym pancerzu, lśnią jak zbroja na rycerzu, i nikogo się nie boję, gdy mam tak zadbaną zbroję.
Śnieżka: Panie niedźwiedziu, czy pan nas zje? My pana trochę boimy się!
Niedźwiedź: Całkiem niesłusznie! Co ja jadam zaraz wam wszystkim tu opowiadam: Wszystko jadam: mchy, porosty, zioła, grzyby, miód, jagody, trawę, ryby. Bywa, owszem, jem buczynę, albo mięsa odrobinę. Chleb, jarzyny także, kaszę. Nigdy w życiu nie grymaszę. Toteż wszyscy wokół wiedzą, kto jest silny! Że niedźwiedziom nawet drzewo się nie oprze!
Śnieżka: Zabawmy się teraz razem!
3 Scenka muzyczna- zabawa „ Stary niedźwiedź”
Wróżka 1: I tak właśnie upływały Śnieżce kolejne dni w leśnym domostwie krasnali. Można powiedzieć, Śnieżka była w nim szczęśliwa. Jednakże było coś co zakłócało jej radość i to coś na dłuższą metę było nie do zniesienia. No cóż, trzeba powiedzieć otwarcie, chodzi o to że krasnale nie przestrzegali zasad higieny i zdrowego stylu życia.
Wróżka 2: Śnieżkę, miłośniczkę czystości i porządku drażniły ich złe przyzwyczajenia. Te przemiłe skądinąd ludziki nie chciały sprzątać w domu a nawet myć się po całym dniu pracy w kopalni. Kąpiel brały od wielkiego święta. Odżywiały się byle czym, najchętniej sięgając po słodycze. W wielkim bałaganie gubiły się wciąż ich szczoteczki do zębów. Swój wolny czas najchętniej spędza bezczynnie wylegując się w łóżkach.
Wróżka 3: Śnieżka, która dobrze życzyła swym malutkim towarzyszom, nie mogła patrzeć na to, jak marnują oni swoje zdrowie. Dla Śnieżki przebywanie z takimi „ flejtuchami” nie było przyjemne, była przecież z królewskiego dworu. Dlatego któregoś dnia, po naradzie ze zwierzątkami postanowiła nauczyć krasnali higienicznego trybu życia. Zamierzała zacząć od razu, gdy tego dnia wrócą z kopalni na obiad.

( Krasnale wracają zmęczeni na obiad, po rzuceniu kilofów, brudni, natychmiast chcą siadać do stołu. Śnieżka ich strofuje)

Śnieżka: Hola, hola, do jedzenia? Od dziś zmieniamy przyzwyczajenia! Kiedy ktoś ma brudne ręce i rękami tymi je, czy powiecie że to zdrowo, moi drodzy? Bo ja- nie! Komu woda mydło szczotka niepotrzebne i nie w smak czy nazwiecie go brudasem, moi drodzy? Bo ja- tak!

Ptaszek: Kto o krzepkie zdrowie dba, ten się długo myje co dzień, mydłem, szczotką w zimnej wodzie. Pluska, pryska, parska, rży! No a wy!

Zwierzątka: Śnieżka zawsze rację ma, ona o was bardzo dba, więc umyjcie żwawo się, by nie drażnić dłużej jej.

Krasnale: Śnieżka zawsze rację ma, ona o nas bardzo dba, więc umyjmy żwawo się, by nie drażnić dłużej jej.
Wiewiórka: ( do widowni)
Czy wy dzieci też myślicie, że częste mycie skraca życie, że mydło i woda to dla was przeszkoda? A mycie nóg to wasz wróg?, o nie mój miły, nawet gdy opadasz z siły, umyj się starannie pod prysznicem albo w wannie!
4 scena muzyczna- piosenka „ Mydło lubi zabawę” i układ ruchowy z dużym modelem mydła

Śnieżka: Zapraszam czyścioszków do stołu! Niech się teraz w brzuszku schowa pyszna zupka jarzynowa!

Krasnale: Jarzyn wcale nie lubimy! Naleśniki i frytki wolimy! A najchętniej jeść będziemy, gdy od deseru zaczniemy!
Śnieżka:( zdenerwowana)
Rad wam teraz kilka dam: szybkiej trzeba wam odmiany! Odżywiacie się tragicznie: czekolady, marcepany smaczne są i kaloryczne, ale brak wam warzyw całkiem, brak owoców, mleka, sera. Jeśli się choroba zdarzy zaraz całkiem was rozbiera. Brak też kaszy i pieczywa razowego wybór skąpy. Każdy ząb się w dziąśle kiwa! Tort obiadu nie zastąpi! Ja o własną linię dbam, kilka swoich zasad mam, na śniadanie szklanka mleczka, a do tego razowa bułeczka. Na słodycze nie brak mi ochoty, lecz wiem- od nich są kłopoty.
Zwierzątka: Posłuchajcie jej krasnale, ona was nie straszy wcale, Śnieżka dba o wasze zdrowie, zjedzcie wszystko gdy smacznego powie.
Krasnale: Śnieżka zawsze rację ma, odżywiania zasady zna, Śnieżka dba o nasze zdrowie, zjemy wszystko, gdy smacznego powie.
5 scena muzyczna-piosenka „ Witaminki” z układem tanecznym. Dzieci przebrane za witaminki tańczą, potem recytują.
Witamina A: Jestem witamina A, dobrze mnie znać, dużo urody mogę ci dać! Jeśli chcesz zachować zdrową, ładną cerę jedz ser i pij mleko nie tylko w niedzielę, ryby marchew, jajka, sałatki jarzynowe, to piękne włosy paznokcie, także oczy zdrowe.

Witamina B: Reprezentuję z grupy B witaminy, tyle ich jest( pokazuje planszęB1,B2,B6,B12). Nie róbcie zdziwionej miny. Wspaniały nastrój i dużo uśmiechu, jeśli zjesz groszek lub trochę orzechów. Mięso, fasolka, kapusta, sałata, nabierzesz sił, by iść na koniec świata. Małym zaś kobietom powiem w sekrecie, witaminy B sprawiają, że piękne będziecie.

Witamina C: Witaminę C wszyscy dobrze znacie, gdy jesteście chorzy, to ją zażywacie. Lecz pamiętać o niej warto, wtedy gdyś jest zdrowy, z nią unikniesz chorób wielu, także bólu głowy. Jabłuszko, truskawki, herbatka z cytrynką, nie będzie choroby i leżenia pod pierzynką. Gdy buraczki lub kalafior z talerzyka zniknie, każdy sprawnie stójkę zrobi i koziołka fiknie.

Witamina D: Witaminą dobrej sylwetki mnie nazywają, bo gdy ludzie mnie jedzą proste plecy mają. Wspaniała postawa bez żadnej krzywicy, piękne, zdrowe zęby i „ zero” próchnicy. Ruch w słońca promieniach, masło i sardynki, będą zgrabni chłopcy i zgrabne dziewczynki.


Witamina E: E to witamina wiecznej młodości, Kto o niej pamięta będzie sprawny do starości. A przecież jest ona w samych smakołykach, Orzechach, sałacie, ziarnach słonecznika. Herbatka miętowa orzeźwi twe ciało, Witaminy E również ma niemało.



Niedźwiedź: (do publiczności)
Gdy chcesz pięknym być i zdrowym oraz uczniem wyborowym, to nie marudź przy szpinaku, bo jest zdrowy miły żaku.

Zające: I sałatę wcinaj śmiało, Bo witamin ma niemało. Jedz owoce i jarzyny, Będą chciały cię dziewczyny.

Śnieżka: Marudo, Śmieszku, co dzisiaj jest z wami? Siedzicie z takimi smutnymi minami? Buzie dziwnie spuchnięte macie, Wy coś przede mną ukrywacie!

Maruda: Śnieżko, nie chcemy ci sprawiać zmartwienia, Ale zęby nas bolą nie do zniesienia.

Śnieżka: Zęby bolą, zła nowina, Ale czyja to jest wina? Gdzie zniknęły dziś słodycze? Ja wam jak najlepiej życzę.

Śmieszek: Nasza Śnieżko ukochana, myśmy jedli je od rana.

Śnieżka: Tak! Jedliście dziś cukierki? A myć zęby moje pchełki? Gdy byś umył zęby pojedzeniu Nie byłoby z bólem problemu!

Zajączek 1: Mycie zębów znana sprawa, Może być niezła zabawa! Weź kubeczek, pastę, szczoteczkę, Poświęć czasu im troszeczkę.

Zajączek 2: Past z fluorem wybór duży, Każda z nich się pieni, burzy, Wszystkie mają miły smak, A bakterie po nich trach!

Myszka: Szczotką kółka żwawo kręć, Choć na inną rzecz masz chęć! Najpierw szoruj te na dole, Choć ja najpierw górne wolę. Kręć tak szczotką kręć codziennie, Kręć nią, Kręć nią tak niezmiennie. Dolne, górne, z lewa z prawa, To nadzwyczaj ważna sprawa.

Krasnale: Oj, codziennie czyścić zęby już będziemy. I próchnicy się tak szybko pozbędziemy.

Śnieżka: To nie wszystko mili moi! Ale gdy was ząb już boli, Do dentysty ruszać czas, Pani doktor czeka was.

Krasnale: Śnieżka zawsze rację ma, Ona o nas bardzo dba, Do dentysty ruszać czas, pani doktor czeka nas.

Niedźwiedź: Wy dzieci tej rady także posłuchajcie, Gabinet dentysty często odwiedzajcie.

6 scena muzyczna- piosenka „Myję zęby” z układem tanecznym, wykorzystanie dużych modeli pasty, kubka i szczoteczki.

Śnieżka: Słońce, lato, piękny las, na spacerek ruszać czas, Koszyki ze sobą zabierzemy, jagód i poziomek na deser narwiemy!
Mędrek: Trochę tlenu nawdychamy, w płucach dużo kurzu mamy, I po lesie pochodzimy, mięśnie sobie ciut wzmocnimy.
Śpioszek: Co tam jakiś piękny dzień, A ja wolę cień! No i miękką poduszeczkę, i puszystą pierzyneczkę, i snu jeszcze troszeczkę.

Śnieżka: Dość grymasów , nie narzekaj, Trochę sportu dla człowieka jest potrzebne, wierzcie mi. W nocy się wspaniale śpi.


Ptaszek: Gdy chcesz czerstwej nabrać cery, Żywym, bystrym być jak rtęć, wiedz, że sprawią to spacery, Na nie trzeba znaleźć chęć!


Jeżyk: Naucz się gimnastykować! Ciało w ruch rytmiczny wprowadź! Ćwicz się prężnie i miarowo, bo to pięknie, bo to zdrowo.


7 scena muzyczna- piosenka rytmiczna, krasnale ćwiczą aerobik.

Wróżka 1: Skończyły się kłopoty Śnieżki z niedbałymi Krasnoludkami. Od tego czasu szczotki, pasta mydło i ciepła woda nie są omijane przez małych urwisów. Dbają o czystość, bo wiedzą, że to bardzo ważne.

Wróżka 2: Codziennie jadają świeże warzywa i owoce. Gdy mają chęć na słodycze, to po ich zjedzeniu szorują ząbki. Co dzień rano gimnastykują się i dużo spacerują po lesie. Są teraz bardzo szczęśliwe i uśmiechają się często, a ich uśmiech jest śnieżnobiały.

Wróżka 3: Pamiętajcie o tym dzieci i tak jak bajkowe krasnoludki dbajcie o zdrowie. A jeśli chcecie się dowiedzieć o dalszych przygodach Śnieżki i krasnoludków, sięgnijcie po tę książeczkę.

Narrator: Widzieliśmy wszyscy, jak nasze bajkowe krasnoludki, pod wpływem dobrego przykładu Śnieżki zmieniły swoje higieniczne przyzwyczajenia. Jednak te sympatyczne ludki są bardzo dociekliwe i wciąż dopytują się o szczegóły.

Na scenę wchodzą lekarze, siadają. Podchodzą do nich krasnale i kolejno zadają pytania.

Maruda: Od dzisiaj chcemy się zdrowo odżywiać. Proszę wymienić dziesięć najzdrowszych pokarmów na świecie.

Lekarz 1: Dieta zdrowego człowieka nie może opierać się tylko na dziesięciu pokarmach. Codzienne pożywienie musi być dostosowane do wieku, stylu życia i być jak najbardziej urozmaicone, czyli zawierać składniki ze wszystkich grup żywności: pieczywo, kasze, makarony, tłuszcze, owoce, warzywa, ryby, mięso, mleko, nabiał. Tylko wówczas dostarczymy organizmowi wszystkich składników niezbędnych do jego wzrostu i dobrego funkcjonowania. Należy zjadać różnorodne pokarmy zwracając uwagę na to, aby były świeże, naturalne i jak najmniej przetworzone.

Gapcio: Czy warzywa i owoce można jeść bez ograniczeń?

Lekarz 2: Warzywa i owoce są najlepszym źródłem witamin, minerałów, ważnych enzymów. Są przy tym nisko kaloryczne czyli nietuczące. Można zjadać ich bardzo dużo w postaci surowej lub gotowanej. Ze względu na to, że nasze organizmy nie potrafią magazynować niektórych witamin, najlepiej zjadać je w mniejszych porcjach przynajmniej pięć razy dziennie. Pamiętajcie także, że owoce najzdrowiej jeść przed głównymi posiłkami, a nie po nich. Są wówczas lepiej trawione. Przypominam przed zjedzeniem trzeba je dokładnie umyć pod bieżącą wodą

Śpioszek: Nie lubię żadnych surówek, ani warzyw gotowanych, a chcę być zdrowa. Czy zamiast nich mogę połykać witaminy w tabletkach?

Lekarz 3: Witaminy sztuczne w postaci kapsułek lub syropów są znacznie trudniej przyswajalne przez organizm. W dodatku nie można ich przyjmować na własną rękę, czyli bez zaleceń lekarza, bo łatwo je przedawkować. Musicie wiedzieć, że nadmiar witamin, zwłaszcza z grupy A i D jest bardzo szkodliwy. Dla osób takich jak Ty mam radę: warzywa trzeba polubić! Nie można ich unikać przez całe życie. Powinny być przecież podstawą naszego wyżywienia.

Śmieszek: Czy słodycze są niezdrowe?

Lekarz 4: W małych ilościach –nie, zjadane kilka razy na dzień-tak! Słodycze to cukry proste, które zamieniają się na „puste kalorie”. Badania wykazały, że stałe dostarczanie organizmowi nadmiaru cukrów prowadzi do zaburzeń trawienia, próchnicy zębów, otyłości, cukrzycy i wielu innych groźnych chorób. Ponadto jedzenie słodyczy przed głównymi posiłkami powoduje utratę apetytu. W rezultacie takiego postępowania pożywny i wartościowy obiad ląduje w koszu, a po kilkunastu minutach i tak jesteśmy głodni. Dlatego radzę- ostrożnie ze słodyczami.

Apsik: Mówi się, że frytki i chipsy są niezdrowe. Na czym polega ich szkodliwość?


Lekarz 5: Przede wszystkim produkty te są bardzo wysoko kaloryczne, czyli tuczące. Podczas ich produkcji polegającej na smażeniu ziemniaków w gorącym tłuszczu, giną prawie wszystkie witaminy. Tak więc oprócz kalorii nie zawiera nic dobrego dla zdrowia, wręcz przeciwnie. W oleju wielokrotnie wykorzystywanym do smażenia kolejnych porcji powstają związki rakotwórcze, które osadzają się w organizmach amatorów tych potraw i po wielu latach mogą wywołać groźne choroby. Pokarmy te są ponadto bardzo słone. Sól zatrzymuje wodę w organiźmie. Systematyczne zjadanie dużej ilości chipsów może doprowadzić po latach do groźnej choroby- nadciśnienia tętniczego.

Nieśmiałek: Co robić, aby mieć zdrową i zgrabną sylwetkę?



Lekarz 2: Na to recepta jest prosta: Ruch! Uprawiając różne sporty, spacerując a nawet bawiąc się na świeżym powietrzu wzmacniamy różne partie swoich mięśni, które utrzymują nasz szkielet w należytej postawie. Sportem najlepiej kształtującym naszą sylwetkę, równomiernie rozwijającym wszystkie mięśnie, jest pływanie. Nie bądźcie więc leniuszkami i korzystajcie jak najczęściej z waszego pięknego basenu. Tym, co najbardziej szkodzi młodym organizmom, jest długotrwałe przesiadywanie w jednej, najczęściej niedbałej pozycji przy komputerze. Sprzyja ono powstawaniu groźnych skrzywień kręgosłupa, mogących doprowadzić nawet do kalectwa.

Narrator: Kończy się już czas przeznaczony na wywiad z lekarzami. Zaproszonym gościom serdecznie dziękuję za wyczerpujące odpowiedzi. Myślę, że dzięki takim spotkaniom jak to dzisiejsze, będzie na świecie więcej zdrowych i szczęśliwych ludzi.


Autorka: Danuta Jagodzińska












Wyświetleń: 1587


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.