Katalog

Grzegorz Ryczkowski, 2011-05-19
Racibórz

Język polski, Konspekty

"I Ty możesz zostać stwórcą, czyli filozofia małolata" - konspekt lekcji języka polskiego w klasie V do podręcznika "Między nami" GWO

- n +


KONSPEKT KL. V

Temat: I ty możesz zostać stwórcą, czyli filozofia małolata.


Cel główny:
Rozbudzanie motywacji czytania i rozwijania umiejętności odbioru dzieł literackich i innych tekstów kultury, a przez nie przybliżanie rozumienia człowieka i świata.

Cele operacyjne, uczeń:
pracuje ze Słownikiem wyrazów bliskoznacznych
nazywa twórców dzieł artystycznych zna pojęcia twórca, gust rozumie sens przypowieści właściwie przyporządkowuje przedstawicieli wybranych kierunków artystycznych
analizuje swoje predyspozycje do użytecznych działań

Metody i techniki pracy:
m. ćwiczeń praktycznych, m. problemowa (dyskusja dydaktyczna), m. aktywne ( burza mózgów, m.eksponująca)

Środki dydaktyczne:
obrazek (postać renesansowego mędrca – artysty),
nuty,
figurka rzeźbiona,
tekst wskazany w podręczniku GWO „Między nami” kl. V,
bu,t
krzesełko,

Formy pracy: indywidualna, grupowa


Przebieg zajęć:

Ogniwo wstępne

1Czynności organizacyjno – porządkowe(sprawdzenie obecności i zadania domowego)
2Zapoznanie uczniów z celami lekcji i oczekiwaniami nauczyciela
3Zapisanie tematu lekcji

Ogniwo centralne

1Uczniowie zastanawiają się czym człowiek różni się od zwierzęcia?
Sprawdzenie odpowiedzi w podręczniku s. 252

2 Nauczyciel rozdaje schematy (obrazki), w które uczestnicy wpisują :
cechy którymi artysta wyróżnia się spośród innych ludzi (na zewnątrz schematu),
synonimy wyrazu twórca z pomocą Słownika wyrazów bliskoznacznych (wewnątrz schematu),

3. Nauczyciel koordynuje przebieg pracy

4. Prowadzący rozkłada na stole różne rekwizyty, a uczniowie mają określić ich twórców

rekwizyt: stwórca- artysta

obrazek
nuty
rzeźba
tekst wiersza
but
krzesło
bluzka
cukierek

5. Nauczyciel sprawdza odpowiedzi wytypowanych uczniów.

Uczniowie współtworzą wniosek.

6. Wybrany uczeń czyta krótki tekst pt. „Piękno i Brzydota” - ćw. 6A s.253

7. Uczniowie swoimi słowami wyjaśniają sens przypowieści (mogą posiłkować się ćw. 7)

8. Ochotnik odszukuje w Słowniku języka polskiego znaczenie słowa gust i dyktuje je pozostałym uczniom

9. Nauczyciel podaje treść zadania domowego:

- Wspólnie z osobami, które Cię dobrze znają zastanów się, co możesz zrobić użytecznego, by służyło to inny. Zapisz swoje przemyślenia.
- Zad 5 a s.253


Ogniwo podsumowujące

1Nauczyciel podsumowuje przebieg zajęć oraz ocenia uczniów aktywnych

2Dokonanie ewaluacji zajęć.

Opracowanie i realizacja zajęć mgr Grzegorz Ryczkowski -
nauczyciel języka polskiego w ZSP Brzeźnica
Wyświetleń: 1215


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.