Katalog

Jan Papierz, 2011-05-12
Dzwola

Lekcja wychowawcza, Referaty

Palenie – droga w złym kierunku

- n +

Wypalenie jednego papierosa powoduje przyjęcie przez organizm około 1mg nikotyny, która przez śluzówkę oskrzeli i płuca przedostaje się do krwioobiegu.
Po wypaleniu jednego papierosa wzrasta częstotliwość akcji serca
o 10 do 20 uderzeń/min. Efekt ten zaczyna się cofać po 15 do 45min, a po3 godz. ustaje całkowicie. Zwiększonemu tętnu towarzyszy wzrost ciśnienia tętniczego krwi, co powoduje zwiększenie
Obciążenia serca, a przez to wzrasta zapotrzebowanie na tlen. Z badań przeprowadzonych na bieżni ruchomej wynika, że wypalenie 3papierosów w ciągu 30min obniża zdolność biegową o 14%.
Wśród palących znajdują się zarówno mężczyźni jak i kobiety. Według raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) liczba kobiet palących papierosy w Europie wynosi ok.23%, w Afryce 9,4%, w Azji 8,2%. Wśród Europejek większy odsetek palących kobiet niż w Polsce jest min.w: Czarnogórze, Serbi, Słowacji, Chorwacji mniejszy zaś w: Szwecji, Austrii, Włoszech, Ukrainie, Rosji, Portugali.
Ważnym aspektem jest ile kobiet w wieku prokreacyjnym pali papierosy.
Według danych opracowanych przez Ministerstwo Zdrowia, w Polsce liczba kobiet palących w wieku prokreacyjnym w ostatnich latach nieznacznie spada.
Z badań przeprowadzonych przez Instytut Matki i Dziecka wynika , iż co czwarta Polka
w czasie ciąży pali. Dym tytoniowy zawiera substancje szkodliwe dla zdrowia m.in.(nikotynę , tlenek węgla, metale ciężkie) . Niektóre z tych związków przenikają z krwi matki do krwi płodu, powodując zagrożenie dla jego zdrowia, a nawet życia . Ponadto palenie tytoniu
w czasie ciąży stanowi ryzyko przewlekłego niedotlenienia i niedożywienia płodu. Zostało udowodnione, że dzieci, które w czasie ciąży były narażone na dym tytoniowy rozwijają się znacznie wolniej niż rówieśnicy. W życiu dorosłym osoby takie częściej chorują na cukrzycę , astmę i choroby układu krążenia. Palenie tytoniu przez matki w pierwszej połowie ciąży wiąże się z ryzykiem rozwoju wad wrodzonych u płodu (wady wrodzone serca, nadciśnienie tętnicze krwi u niemowląt). Ryzyko występowanie tych wad , u dzieci matek palących wynosi ok. 20%. Z badań przeprowadzonych w USA wynika , że palenie tytoniu w trakcie ciąży jest odpowiedzialne za występowanie ok. 10% porodów martwych. Kobiety palące mają większe problemy z zajściem w ciąże od kobiet niepalących. Szacuje się , że ok. 13% przypadków niepłodności u kobiet jest spowodowane nałogiem palenia. Warto zauważyć, że narażenie na dym tytoniowy dotyczy zarówno czynnych jak i biernych palaczy. Bierne narażanie na dym tytoniowy jest również odpowiedzialne za występowanie negatywnych zjawisk zdrowotnych.
Jan Papierz
Wyświetleń: 994


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.