Katalog

Janusz Sulowski, 2011-05-12
Janów Lubelski

Joanna Sajewska, Iwona Martyna
Uroczystości, Scenariusze

SCENARIUSZ AKADEMII - ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO ORAZ ROCZNICA WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ

- n +

UCZEŃ PIERWSZYWitamy serdecznie na uroczystym rozpoczęciu roku szkolnego. Witamy Szanowną Dyrekcję, Grono Pedagogiczne, wszystkich nauczycieli, pracowników szkoły. I przede wszystkim witamy Was, koleżanki i koledzy, Was dla których ten dzień jest jednym z najważniejszych dni w całym roku. Uroczystość nasza rozpoczniemy od wprowadzenia sztandaru i odśpiewania Hymnu państwowego

-Całość powstań
-Baczność!
- Poczet sztandarowy wprowadzić!
- Do hymnu! [HYMN POLSKI]
-Po hymnie!

UCZEŃ DRUGI
Dzisiejszy dzień to radosne spotkanie z koleżankami i kolegami po wakacyjnym wypoczynku, ale przede wszystkim niezwykły dzień i wielkie przeżycie dla nowo przyjętych uczniów naszej szkoły. To ich właśnie witamy szczególnie w szkolnej społeczności.
Pamiętajcie, że nie taki diabeł straszny, jak go malują i że każdy z nas był kiedyś w pierwszej klasie. Początki na pewno nie będą łatwe, ale wierzymy, że nasza szkoła stanie się waszą szkołą a nauka w niej niech będzie dla was owocna i przyjemna.

UCZEŃ PIERWSZYŻyczenia, samych piątek, i szóstek kierujemy w szczególności do uczniów klas maturalnych, którzy w tym roku przystąpią do egzaminów dojrzałości. Oby matura okazała się dla was prosta i przystępna i żeby ten ostatni rok w naszej szkole był nie tylko ciężką pracą, ale również przyjemnością i zabawą. Wierzymy że wszyscy rozpoczniecie wymarzone studia i będziecie mile wspominać lata spędzone w naszej szkole.

UCZEŃ DRUGIMamy nadzieję, że pozostali uczniowie tez nie spoczną na laurach i będą brać aktywny udział w życiu szkoły, w konkursach, zawodach sportowych i olimpiadach rozsławiając imię naszej szkoły na terenie powiatu, województwa a nawet kraju.
Wszystkich nas rozpiera powakacyjna energia, którą chcemy wyładować. Pamiętajmy jednak, że szkoła to placówka, w której obowiązują konkretne reguły i przepisy ustanowione przecież dla naszego dobra i bezpieczeństwa. Pilnujmy zachowania swojego i swoich kolegów. Niech nasza szkoła będzie miejscem przyjaznym dla ucznia.

UCZEŃ PIERWSZY A wy drodzy nauczyciele? Dla was 1 września oznacza początek ciężkiego, pełnego pracy roku. Życzymy wam by współpraca z nami, uczniami, układała się jak najlepiej i abyście osiągali sukcesy na polu zawodowym. Pamiętajcie jednak, że uczeń to też człowiek i wiele różnych niesprzyjających okoliczności sprawia, że czasem nie ma on pracy domowej, nie jest przygotowany tak dobrze jak zwykle lub po prostu nie mógł przyjść do szkoły na ważny sprawdzian. Przy odrobinie waszej wyrozumiałości i naszej chęci do nauki, ten nowy rok szkolny na pewno będzie dla nas wszystkich udany.

UCZEŃ DRUGIPrzed nami znowu szkoła, rok szkolny 2010-2011
Przeżyjemy w niej mnóstwo wspólnych chwil, więc patrzmy w przyszłość z optymizmem, bądźmy pełni radości i czerpmy energię do pracy z wakacyjnych przygód. I pamiętajmy, że:
„Im więcej wiedzy posiądziemy teraz,
tym trudniej będzie nas pokonać w przyszłości
- o tyle będziemy mądrzejsi…”
Jesteśmy wszyscy teraz u początku wędrówki i dopiero w czerwcu przyszłego roku ujrzymy jej finisz. Pokonujmy więc wytrwale wszystkie przeszkody pojawiające się na naszej drodze, walczmy o jak najlepsze stopnie, reprezentujmy godnie naszą szkołę i pamiętajmy, że nasz szlak trzeba pokonać piechotą, dzień w dzień trzeba poświęcać czas i wkładać pracę, a wówczas marsz ten stanie się dla nas owocny. Sami będziemy z niego dumni, a i rodzicom i nauczycielom sprawimy wiele radości.
Teraz prosimy Pana Dyrektora o wygłoszenie kilku słów powitania i oficjalne rozpoczęcie nowego roku szkolnego.

PRZEMÓWIENIE P. DYREKTOR

UCZEŃ TRZECI„Dni, których jeszcze nie znamy” (Marek Grechuta)

Tyle było dni do utraty sił
Do utraty tchu tyle było chwil
Gdy żałujesz tych , z których nie masz nic
Jedno warto znać , jedno tylko wiedz , że

Ważne są tylko te dni których jeszcze nie znamy
Ważnych jest kilka tych chwil , tych na które czekamy x2

Pewien znany ktoś , kto miał dom i sad
Zgubił nagle sens i w złe kręgi wpadł
Choć majątek prysł , on nie stoczył się
Wytłumaczyć umiał sobie wtedy wtedy właśnie że

Ważne są tylko te dni , których jeszcze nie znamy
Ważnych jest kilka tych chwil , tych na które czekamy

Jak rozpoznać ludzi , których już nie znamy?
Jak pozbierać myśli z tych nie poskładanych?
Jak oddzielić nagle serce od rozumu?
Jak usłyszysz siebie pośród śpiewu tłumu?

Jak rozpoznać ludzi , których już nie znamy?
Jak pozbierać myśli z tych nie poskładanych?
Jak odnaleźć nagle radość i nadzieję?

Odpowiedzi szukaj , czasu jest niewiele...

Ważne są tylko te dni , których jeszcze nie znamy
Ważnych jest kilka tych chwil na które czekamy .. x2

UCZEŃ PIERWSZYWrzesień kojarzy się wszystkim z zakończeniem wakacji, rozpoczęciem roku szkolnego, cudownym babim latem. Nie zawsze jednak tak było. Nie możemy zapomnieć, co wydarzyło się 1 września 1939 roku. Był taki wrzesień…

PREZENTACJA MULTIMEDIALNA

UCZEŃ PIERWSZYTak zaczęła się II wojna światowa ogarniając jak epidemia jakiejś strasznej choroby, kolejne kraje. Było to najpotężniejsze, najszerzej oddziałujące i zapewne najstraszniejsze wydarzenie w historii ludzkości. Od pierwszych chwil jej trwania, cierpiała zdezorientowana ludność cywilna. Agresor siał spustoszenie, kierował się gwałtem i przemocą, mordował na oślep mężczyzn, kobiety i dzieci. A jeszcze wczoraj były wakacje…

UCZEŃ CZWARTYPAMIĘTNIK podkład muzyczny "Marzenie" (Schumana)
Wakacje były normalne. Po raz pierwszy brałam udział w obozie harcerskim(…) Obłędne, urocze lato wolne od jakichkolwiek kłopotów. W tym nastroju przygotowywaliśmy książki i zeszyty na nowy rok szkolny. Białe kołnierzyki i mankiety do mundurka, wstążki do warkoczy wyprasowane i poukładane równiutko, gotowe na uroczyste rozpoczęcie zajęć. A tu komunikat radiowy. Nie będzie zajęć. Nie będzie szkoły. Nie będzie tego wszystkiego, do czego przywykliśmy w ciągu lat. A co będzie? Co to znaczy wojna? Najpierw-opuszczenie mieszkania i wędrówka w nieznane.(…) Zatłoczonymi drogami trzeba przedzierać się dniami i nocami, byle dalej,(…) byle ujść przed nacierającymi Niemcami, o których zachowaniu krążą przerażające wieści”

UCZEŃ PIĄTY
PAMIĘTNIK
Miałam wtedy 15 lat i głowę pełną marzeń. Byliśmy szczęśliwą rodziną, pełni radości, życzliwości, łączyło nas szczere umiłowanie ukochanej ojczyzny. Przyszedł jednak tragiczny czas, rok 1939. Wszystko runęło w gruzy: umiłowanie wolności, radość, plany i perspektywy na przyszłość. Okrutny najeźdźca podeptał naszą godność narodową, zburzył wszelkie ustalone porządki, zniewolił. Mimo represji i uciążliwości dnia codziennego nie zdołał jednak odebrać nadziei, nie był też w stanie zniszczyć naszego patriotyzmu i naszego honoru. Wierzyliśmy, że zły los się odwróci, że nastaną lepsze dni. Byliśmy święcie przekonani, że JESZCZE POLSKA NIE ZGINĘŁA!

UCZEŃ CZWARTY
PAMIĘTNIK
Po wkroczeniu wojsk niemieckich nie mogłam się uspokoić, płakałam całą noc z rozpaczy i ze złości, że nie ma już Polski, że wróg panoszy się na naszej ziemi, niszczy, co polskie, co nasze. Nastały bardzo złe czasy. Od pierwszych dni okupacji wróg rozpoczął bestialskie rządy. Nocami zabierano wielu mężczyzn pod byle jakim pretekstem. Nigdy już nie wrócili do domów, do swych rodzin. Zostali zamordowani- jak się później okazało- bez sądu, bez możliwosci obrony i tylko dlatego, że byli Polakami, że głośno okazywali swój patriotyzm. Zginęło tak wielu spośród naszych znajomych. Nikt i nigdy nie odnalazł ich mogił, zgineli nocą, potajemnie, bez należnego szacunku dla człowieczeństwa.

UCZEŃ SZÓSTY

WIERSZ
ELEGIA O CHŁOPCU POLSKIM (Krzysztof Kamil Baczyński)

„Oddzielili cie, syneczku, od snów, co jak motyl drżą,
haftowali ci, syneczku, smutne oczy rudą krwią,
malowali krajobrazy w żółte ściegi pożóg,
wyszywali wisielcami drzew płynące morze.
Wyuczyli cię, syneczku, ziemi twej na pamięć,
gdyś jej ścieżki powycinał żelaznymi łzami.
Odchowali cię w ciemności, odkarmili bochnem trwóg,
przemierzyłeś po omacku najwstydliwsze z ludzkich dróg.
I wyszedłeś, jasny synku, z czarną bronią w noc,
i poczułeś, jak się jeży w dźwięku minut - zło.
Zanim padłeś, jeszcze ziemię przeżegnałeś ręką.
Czy to była kula, synku, czy to serce pekło?

UCZEŃ SIÓDMY
O co my tak walczymy
Za czymż my tak tęsknimy?
Jakież skarby nam wielkie odjęto?
Nie o sławę, bogactwo
Całe nasze tułactwo,
Lecz o sprawę i większą i świętą.

Nie władzę nad światem
Ale o to, by latem
Z książką usiąść
Pod starym jaworem
Słuchać wiejskich pogwarów
I brzęczących konarów
Koni rżących na łąkach wieczorem.

Nie by rządzić innymi
Lecz by w domu z swoimi
Sprawiedliwie przełamać się chlebem
Wyjść na drogę i czyste
Witać niebo gwieździste
I spokojnie móc spać pod tym niebem.

Znów popatrzeć przez okno
Na kasztany, co mokną
Od dżdżu mokrym przyglądać się listkom
Iść aleją, przystawać
Dawne ścieżki poznawać
To niewiele, a przecież to wszystko.

UCZEN DRUGI
Wrzesień 1939 roku został na stałe wpisany do kalendarza jako data kolejnej, męczeńskiej śmierci Polski. W dzisiejszym dniu, w 71 rocznicę wybuchu II wojny światowej składamy hołd wszystkim walczącym i poległym. Pamiętajmy, że to dzięki nim żyjemy dziś w wolnej Polsce. Za to im cześć i chwała.
Niech na zawsze w pamięci naszego Narodu pozostaną imiona Tych, którzy życie oddali dla Ojczyzny. Niech ich niezłomna i bohaterska postawa będzie dla nas drogowskazem w nauce, pracy i służbie dla Ojczyzny. Chwała bohaterom!

UCZEŃ CZWARTY
Piosenka „Biały krzyż „ K. Klenczona
GDY ZAPŁONĄŁ NAGLE ŚWIAT,
BEZDROŻAMI SZLI
PRZEZ ŚPIĄCY LAS.
RÓWNYM RYTMEM MŁODYCH SERC,
NIESPOKOJNE DNI ODMIERZAŁ CZAS.

GDZIEŚ POZOSTAŁ OGNISK DYM,
DRÓG PRZEBYTYCH KURZ,
CIEŃ SIWEJ MGŁY...
TYLKO W POLU BIAŁY KRZYŻ,
NIE PAMIĘTA JUŻ KTO POD NIM ŚPI...

JAK MYŚL SPRZED LAT,
JAK WSPOMNIEŃ ŚLAD WRACA DZIŚ.
PAMIĘĆ O TYCH,KTÓRYCH NIE MA.
ŻEGNAŁ ICH WIECZORNY MROK,
GDY RUSZALI W BÓJ,GDY CICHŁA PIEŚŃ.

SZLI,BY WALCZYĆ O TWÓJ DOM,
WŚRÓD ZIELONYCH PÓL -
O NOWY DZIEŃ.
JAK MYŚL SPRZED LAT,
JAK WSPOMNIEŃ ŚLAD,WRACA DZIŚ.

PAMIĘĆ O TYCH,KTÓRYCH NIE MA,
BO NIE WSZYSTKIM POMÓGŁ LOS.
WRÓCIĆ Z LEŚNYCH DRÓG,
GDY KWITŁY BZY.
W SZCZERYM POLU BIAŁY KRZYŻ,
NIE PAMIĘTA JUŻ,KTO POD NIM ŚPI...

W SZCZERYM POLU BIAŁY KRZYŻ,
NIE PAMIĘTA JUŻ,KTO POD NIM ŚPI.

UCZEN PIERWSZYDobiega końca uroczysty apel z okazji inauguracji roku szkolnego oraz rocznicy wybuchu II wojny światowej .Uczniów wszystkich klas zapraszam na spotkania z wychowawcami według ustalonego harmonogramu, a uczniów klas pierwszy prosimy o pozostanie w świetlicy Jak mówi przysłowie: koniec wieńczy każde dzieło. I ja kończąc dzisiejszy apel dziękuję wszystkim za udział w uroczystości.

Przygotowali nauczyciele:
Joanna S.
Iwona M.
Janusz S.
Wyświetleń: 13994


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.