Awans Informacje Forum Dla nauczyciela Dla ucznia Korepetycje Sklep
  [ Zaloguj się ]   [ Załóż konto ]
  Najczęściej szukane
Konspekty
Programy nauczania
Plany rozwoju zawodowego
Scenariusze
Sprawdziany i testy
  Media
Przegląd Prasy
Patronat
Medialny
Po godzinach
  Slowka.pl
Słówka na email
Język angielski
Język niemiecki
Język francuski
Język włoski
Język hiszpański
Język norweski
Język japoński
Język rosyjski
Gramatyka
Rozmówki

Teresa Machura, 2011-04-13
Częstochowa

Zajęcia przedszkolne, Konspekty

"Wiosna na łące"- scenariusz zajęcia otwartego z rodzicami dla dzieci 4-5 letnich z wykorzystaniem tablicy multimedialnej

- n +

Temat dnia: Wiosna na łące - poznajemy świat roślin i zwierząt.

Cele ogólne:
- tworzenie okazji do rozbudzenia zaciekawienia światem przyrody poprzez wybrane utwory, - bogacenie mowy czynnej i biernej dziecka w oparciu o zagadnienia dotyczące środowiska przyrodniczego- łąki, - rozbudzanie gotowości do samodzielnej obserwacji przyrody, rozpoznawanie cech charakterystycznych wiosny, - ćwiczenie narządów mowy, oddechu i słuchu fonematycznego, - uczenie się nawiązania kontaktu z innymi poprzez wspólną zabawę, - rozwijanie umiejętności liczenia, rozpoznawania i nazywania figur geometrycznych,

Cele operacyjne:
dziecko:
-zna nazwę i charakterystyczne cechy aktualnej pory roku-wiosny, - potrafi rozpoznać zwierzęta i rośliny żyjące na łące, -wypowiada się na określony temat, -posługuje się w praktyce liczbą porządkową, - rozpoznaje i nazywa figury geometryczne, - rozwiązuje zagadki, - dzieli wyrazy na sylaby,
-chętnie odpowiada na pytania zadawane przez nauczyciela,
Środki dydaktyczne:

Zagadki przyrodnicze, obrazki : ślimaka, konika polnego, żaby, bociana, motyla, pszczoły biedronki, listki z imionami dzieci, płyty CD z piosenkami, ilustracja wiosennej łąki, wiersz H. Bechlerowej „Pociąg”, " Wiosna " Grażyny Koby , obręcze, kółeczka, emblematy biedronek, motyli, opaski na głowę dziecka, tablica multimedialna, gry edukacyjne do tablicy „Pluszaki”, „Sokrates”.

Metody:
- słowne (rozmowa, zagadki, słuchanie wiersza,objaśnienia),

- oglądowe (pokaz ilustracji),

- czynne (zadań stawianych do wykonania),

Formy:
- praca z całą grupą,
- zespołowa,
- indywidualna.

Przebieg:

1.Dzieci wchodzą do sali śpiewając piosenkę „Już cieplutkie słońce świeci”.

2. Piosenka na powitanie „Dzień dobry” ( I zwrotka).
Dzień dobry, dzień dobry, wszyscy się witamy. Dzień dobry, dzień dobry, dobry humor mamy.

3. Zabawa integracyjna - (wszyscy stoją w kręgu)
Dobre humory wszyscy dziś mamy, więc przed zabawą się powitamy:
- niech pomachają do mnie dzieci, które mają dobry humor,
- niech zaklaszczą dzieci, które lubią się śmiać,
- niech zatupią dzieci, które lubią wiosnę,
- niech podskoczą do góry dzieci, które lubią się bawić,

4.Drzewko przyjaźni- przedstawienie swoich imion – dzielenie na sylaby.
Na tablicy zawieszone jest drzewko wykonane z szarego papieru. Nauczycielka prosi dzieci o odszukanie listka ze swoim imieniem . Dzieci kolejno dzielą swoje imię na sylaby i przyklejają listek na drzewku przyjaźni.

5. Wysłuchanie treści wiersza „Wiosna " Grażyny Kobały - ( tablica przedstawia dekorację do treści wiersza).

Obudziła się wiosna tu i tam,
rozrzuciła kwiatki wszędzie nam.
Łąki kaczeńcami ozdobiła
a nad polami się zastanowiła.
Kiedy świat cały malowała
skowronka w polu ujrzała.
Piosenkę z nim zanuciła
i gniazdo w trawie uwiła.
W lesie zobaczyła kukułkę-
o ciepłych krajach porozmawiała.
Nawrzucała do kosza fiołków
i z powrotem na łąkę odleciała.
Tam spotkała bociana,
który klekotał już od rana:
-zbuduję na kominie gniazdo duże,
a potem odbędę długie podróże.

Rozmowa na temat treści wiersza.
- co zrobiła wiosna na łące? - kogo ujrzała w polu, w lesie, na łące? - co zrobiła wiosna ze skowronkiem? - o czym rozmawiała z kukułką i bocianem?

6. Wysłuchanie odgłosów ptaków występujących w wierszu. ( skowronek, kukułka, bocian)
Dzieci zamykają oczy, słuchają odgłosów i nazywają ptaki.

7. Rozwiązywanie zagadek słowno- obrazkowych.
(Dzieci słuchają słownych zagadek, wybrane dziecko wyszukuje wśród zawieszonych na tablicy obrazków właściwą odpowiedź .)

ZAGADKI- czytają kolejno rodzice
1.Co to za wspaniały muzykant, skacze po łące i lubi cykać. / konik polny/

2.Nie chodzą , lecz skaczą, nad stawem mieszkają . Gdy wieczór zapadnie to głośno kumkają . /żaby/

3.O nocleg nie prosi, pełzając, wędrując po świecie, bo swój dom nosi na własnym grzbiecie. / ślimak/

4.Czerwone nogi i białe piórka , przed nim do wody żaby dają nurka. /bocian/

5.Ledwie błyśnie słońce złote , słychać brzęk wesoły. To dla dzieci robią miodek pracowite.../ pszczoły/

6.Tu cytrynek, tam paź królowej, wszędzie piękne, kolorowe. Lekko unoszą się nad łąką, gdy tylko zaświeci słonko./motyle/

7.Lata po łące w czerwonej kapotce ,a na tej kapotce kropka przy kropce./biedronka/

Dzielenie wyrazów na sylaby ( ślimak, konik polny, żaba, biedronka, pszczoła, motyl, bocian).

8. Wspólna podróż na łąkę pociągiem przy wierszu H. Bechlerowej „Pociąg”:

Puf, puf pociąg rusza, podróż się zaczyna,
Już się koła toczą po zielonych szynach.
Jedzie pociąg, jedzie, mija rzekę, las.
- Panie maszynisto, dokąd wieziesz nas?
- Jadę dziś nad łąkę – droga niedaleka,
dużo pasażerów na peronach czeka.
Jedzie pociąg, jedzie, a w nim już gromada,
Na każdej stacji ktoś jeszcze dosiada. (…)
( Nauczycielka podaje głoskę, dzieci których imię zaczyna się na tę głoskę wsiadają do pociągu).
Jedzie pociąg, jedzie, a w nim już gromada,
Na każdej stacji ktoś jeszcze dosiada. (…)
( Nauczycielka podaje kolejne głoski, dzieci których imię zaczyna się na tę głoskę wsiadają do pociągu).

9.Dzieci zajechały na łąkę- zabawy na łące. (Pani Wiosna zamienia dzieci w żabki)

Zabawa „ Bocian i żaby”
Żaby skaczą po łące i rechoczą na sygnał BOCIAN żaby wskakują do stawu- (4- duże obręcze). Na sygnał RECH, RECH żaby skaczą po łące.

Zabawa „ Skowronki”
Tym razem dzieci są ptaszkami. Latają nad łąką na sygnał ptaszki wracają do gniazd- ( 7 obręczy) w każdym gnieździe są 3 skowronki. Przy powtórce w każdym gnieździe jest 5 skowronków.

Zabawa „ Kukułka”
Dzieci liczą na palcach ile razy zakukała kukułka.

Zabawa „Ile kropek ma biedronka ”
Dzieci rozchodzą się po sali i szukają biedronek, następnie siadają w kole na dywanie.Dzieci liczą kropki swojej biedronki- podają liczbę kropek.

Zabawa „ Motyle”
Rozłożone krążki w sali w środku każdego wizytówka z imieniem dziecka. Przy dźwiękach dzwoneczków dzieci-motyle latają między kwiatkami /krążkami/. Gdy muzyka cichnie motyle "siadają" /przykucają/ na kwiatku ze swoim imieniem.

Ćwiczenia oddechowe – dzieci przenoszą motylki wycięte z kolorowego papieru na kwiatek za pomocą rurki.

10.Dzieci wracają z łąki do przedszkola – śpiewają piosenkę „ Maszeruje wiosna”- gra na instrumentach perkusyjnych .

11. Tablica multimedialna ( dzieci siadają przed tablicą)
- krótka prezentacja o wiośnie,
- liczą przedmioty i wskazują cyfrę,
- wyszukują różnice miedzy obrazkami,
- tworzenie wiosennego obrazka,
- zaznaczają odpowiednim kolorem figury geometryczne.

11. Praca plastyczna z rodzicem w grupach „ Wiosna na łące”













Zgłoś błąd    Wyświetleń: 11540
 
   Komentarze
Jeszcze nie ma żadnych komentarzy, Twój może być pierwszy!

Dodaj komentarz
  Barometr
1 2 3 4 5 6  
Średnia ocena: 6



Ilość głosów: 1
  Publikacje

Nowe zasady publikacji
Szukaj autora i tytuł
Ostatnio dodane materiały
Ranking publikacji 
Najczęściej zadawane pytania
  Twoje konto
Zaloguj się
Załóż konto
Zapomniałem hasła
  Forum
Nauczyciel - awans zawodowy
Matura
Korepetycje
Ogłoszenia - kupię, sprzedam, oddam


O Profesorze - Napisz do Nas - Reklama - Polityka prywatności - Najczęściej zadawane pytania - Zgłoś błąd

2000-2014