Katalog

Anna Zaborska, 2011-04-13
Konopnica

Język niemiecki, Konspekty

Konspekt lekcji: Arbeit und Freizeit

- n +


KONSPEKT LEKCJI JĘZYKA NIEMIECKIEGO
Semestr pierwszy (Szkoła Policealna)
TEMAT: „FREIZEIT... UND ARBEIT”
(opisywanie czynności codziennych z wykorzystaniem czasu zegarowego)

DZIAŁ PROGRAMOWY: koniugacja czasowników nieregularnych i złożonych rozdzielnie w czasie teraźniejszym

CELE OPERACYJNE:
1. Słuchacz zna:
koniugację czasowników regularnych i nieregularnych w czasie teraźniejszym,
zaimki osobowe w mianowniku,
szyk zdania prosty i przestawny,
składnię zdania prostego (oznajmującego i pytającego),
materiał leksykalny dotyczący opisywania czynności codziennych.

2.Słuchacz rozumie:
zasady koniugacji czasowników nieregularnych i złożonych rozdzielnie w czasie teraźniejszym,
zasady tworzenia pytań i odpowiedzi w czasie teraźniejszym,
kontekst, w którym może zastosować dany materiał leksykalny.

3. Słuchacz potrafi:
zapytać o czynności codzienne wykonywane o określonej porze,
udzielić na ten temat odpowiedzi, wykorzystując czas zegarowy i nowo poznane słownictwo,
poprawnie odmieniać czasowniki nieregularne i złożone rozdzielnie,
poprawnie budować zdania oznajmujące i pytające w czasie teraźniejszym,
zrozumieć nagrane dialogi w takim stopniu, aby rozwiązać ćwiczenie,
zrozumieć tekst pisany,
opisać ilustracje,
wykonać ćwiczenia leksykalne.

ŹRÓDŁA MERYTORYCZNE:
1. H. Aufderstraße, H. Bock, M. Gerdes, J. Müller, H. Müller: „Themen neu 1”
2. „einFach gut” – Deutsch für Alltag und Beruf (Band 1)
3. G. Neuner, . Desmarets, H. Funk, M. Krüger, T. Scherling, H. Maleńczyk,
G. U. Stachowicz: „Deutsch konkret”
4. J. Douvitsas-Gamst, E. Xanthos, S. Xanthos-Kretzschmer: „Das Deutschmobil”

ŹRÓDŁA METODYCZNE:
1. M. Stawna: „Podejście komunikatywne do nauczania języków obcych”
2. E. Ronowicz : „Kierunki w metodyce nauczania języków obcych”
3. K. Kruszewski: „Sztuka nauczania, czynności nauczyciela”

FORMY ORGANIZACJI PRACY:
1. Praca zbiorowa
2. Praca indywidualna
3. Praca w parach
4. Praca grupowa

METODY:
1. Metoda podająca
2. Metoda gramatyczno - tłumaczeniowa (pośrednia)
3. Metoda poszukująca
4. Metoda ćwiczeń reproduktywno – kreatywnych

ŚRODKI I MATERIAŁY DYDAKTYCZNE:
1. Nagranie „Wie spät ist es?”
2. Historyjki obrazkowe
3. Kserokopie

TOK ZAJĘĆ:
1. Czynności wstępne.

2. Nawiązanie do materiału z wcześniejszych zajęć:
określanie czasu zegarowego (Üb. – Wie spät ist es?; Was passt zusammen?)
wysłuchanie nagrań dialogów („Wie spät ist es?) i odpowiedź na pytanie o czas

3. Prezentacja historyjek obrazkowych, przedstawiających czynności codzienne czterech różnych osób, wypisywanie nowego słownictwa na tablicy, ze szczególnym zwróceniem uwagi na czasowniki nieregularne i rozdzielnie złożone

4. Opisywanie historyjek obrazkowych, słuchacze zadają sobie pytania a następnie opowiadają o zajęciach bohaterów historyjek

5. Usystematyzowanie i zapisanie na tablicy słownictwa dotyczącego pracy i czasu wolnego
(Arbeit: Betten machen, Fieber messen... ; Freizeit: schlafen, schwimmen... )

6. Utrwalenie materiału gramatycznego na bazie ćwiczeń

7. Utrwalenie materiału leksykalnego – prezentacja kserokopii z informacjami dotyczącymi opisu dnia w rodzinie („Ein Montag bei Familie Berger” + Üb. – „Wann machen sie das?”) a następnie odpowiedzi na pytania dotyczące zajęć członków rodziny o różnych porach

8. Odczytanie i korekta tekstu „Ein Montag bei Familie Berger” („Was ist falsch?”)

9. Zadanie pracy domowej: „Mein Tagesablauf” (Opisz swój dzień)

10. Ocena uczniów za udział w lekcji.
Wyświetleń: 2984


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.