Katalog

Teresa Niklewicz, 2011-04-11
JASŁO

Zajęcia przedszkolne, Scenariusze

Scenariusz zajęć zintegrowanych przeprowadzonych w grupie dzieci 5-letnich

- n +

Temat zajęcia: Słuchanie opowiadania nauczycielki na podstawie utworu H. Pietrusiewicz „Tatuś” ilustrowanego serią obrazków – kształtowanie uczucia szacunku dla ojca i jego pracy.

Cel główny – kształtowanie uczucia przywiązania i szacunku dla rodziców (ojca)
- podkreślenie społecznej wartości wykonywanego zawodu

Cele operacyjne:
Poziom wiadomości.
A. Zapamiętywanie wiadomości
Dziecko:
• potrafi zapamiętać tytuł i treść opowiadania
• zapamiętać polecenia nauczyciela kierowane do niego podczas pracy indywidualnej

B. Zrozumienie wiadomości
Dziecko:
• rozumie słownictwo i pojęcia użyte przez nauczyciela w trakcie opowiadania
• rozumie treść opowiadania
• dostrzega związki przyczynowo – skutkowe
• rozumie myśl przewodnią słuchanego opowiadania
• rozumie pytania stawiane przez nauczyciela i udziela prawidłowe odpowiedzi

Poziom umiejętności
C. Stosowanie wiadomości w sytuacjach typowych
Dziecko:
• kulturalnie zachowuje się podczas słuchania opowiadania
• udziela sensownych odpowiedzi na pytania nauczyciela budując zdania rozwinięte
• potrafi opowiadać fragment opowiadania
• umie współdziałać z partnerem podczas zabawy

D. Stosowanie wiadomości w sytuacjach problemowych
Dziecko umie:
• wyrazić myśli i uczucia stosując umowne symbole
• ułożyć obrazek z pociętych części
• ułożyć i przeczytać proste zdania wykorzystując klaser z literami
• rozwiązać rebus obrazkowy
• naśladować zawód wykonany przez ojca

Metody edukacji: podające, eksponujące, problemowe, aktywizujące, praktyczne

Formy pracy: zbiorowa jednolita, indywidualna jednolita, indywidualna zróżnicowana

Środki dydaktyczne: ilustracje do opowiadania, taśma z nagraniem magnetofonowym, klasery, pocięty obrazek z 6 części (dla każdego dziecka 5-letniego), obrazki do rozwiązania rebusu w kopertach, kartki, klej, ściereczki, bębenek

Literatura: H. Kruk „Wybór literatury do zabaw i zajęć w przedszkolu” s.213
Przebieg
1. Marsz do rytmu bębenka i zajmowanie kolejnych miejsc na krzesełkach

2. Wprowadzenie w tematykę zajęć – rozwiązanie rebusu obrazkowego – tato

Dzieci otrzymują obrazki w kopertach przedstawiające – tor, aparat, torbę i ogórek. Zadaniem dzieci jest ułożyć obrazki w kolejności ( od lewej ręki do prawej) podanej przez nauczyciela i utworzyć rozwiązanie rebusu z pierwszych głosek każdego przedmiotu.

3. Słuchanie opowiadania nauczycielki
• zapoznanie z tytułem opowiadania i jego autorem
• zawieszanie ilustracji w trakcie opowiadania ilustrujące jego treść

4. Rozmowa kierowana przez nauczyciela na temat treści opowiadania:
O co prosił tatuś Jacka?
Czy Jacek pomógł tatusiowi?
Czy tatuś był z takiej pomocy zadowolony?
Jakim chłopcem był Jacek?

5. Zabawa ruchowa „Tata i ja”.
Dzieci dobierają się parami – jedno z nich jest tatą (to, które otrzyma wizytówkę z napisem tato), a drugi jest dzieckiem. Zadaniem dziecka jest naśladowanie czynności wykonywanych przez tatę. Potem następuje zmiana ról.

6. Komponowanie opowiadania – próba opowiadania fragmentów opowiadania przez chętne dzieci w oparciu o ilustrację.

7. Ćwiczenia dźwiękonaśladowcze – naśladowanie odgłosów jakie słychać było w mieszkaniu Jacka
• tykanie zegara – tiku – tak, tiku – tak,
• brzęczenie muchy – bzzzy, bzzzy, bzzzy
• miauczenie kota – miau, miau

8. Wypowiedzi na temat sposobów spędzania wolnego czasu wspólnie z ojcem. Wymienianie zabaw w jakie dzieci bawią się ze swoimi ojcami, wybranie najciekawszej z nich i wspólna zabawa.

9. Pantomima – „Kim jest mój tato?” – rozpoznawanie zawodów wykonywanych przez tatę naśladowanych przez wybrane dzieci.

10. Układanie obrazka z pociętych części na temat „Zabawy z tatą” – naklejanie na kartce, przeliczanie elementów.

11. Zabawa taneczna przy piosence „Tato – już lato” odtworzonej z taśmy magnetofonowej.

Ewolucja – odpowiedź na pytanie problemowe – Jakie są moje uczucia w stosunku do ojca i szacunek dla jego pracy?
• Zadaniem dzieci jest przypięcie swojego imienia na serduszku wybranym przez siebie (serduszka mają różną wielkość i symbolizują uczucia dziecka do ojca) – uzasadnienie wyboru
• Uzasadnienie szacunku dla pracy ojca – dzieci zaznaczają na narysowanej piramidzie, która symbolizuje hierarchię wartości i ważności wykonywanego zawodu przez ojców – na szczycie piramidy lub u jej podstawy rysują wybrany przez siebie symbol.

Opracowała: mgr Teresa Niklewicz
Wyświetleń: 2350


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.