AWANS INFORMACJE FORUM Dla nauczyciela Dla ucznia LOGOWANIE


Katalog

Marek Błachnio, 2011-04-07
Chełm

Przyroda, Konspekty

Konspekt lekcji przyrody - kl. IV

- n +

KONSPEKT LEKCJI PRZYRODY - KL.IV
Opracowanie: Marek Błachnio

TEMAT : Powstawanie oraz zróżnicowanie opadów
i osadów atmosferycznych.


Motto: „Jeśli nie wiesz dokąd płyniesz wiatry pomyślne nie będą ci służyć”

Cele:
Uczeń:
Wiadomości: - wymieni opady i osady atmosferyczne
- poda różnice między wilgotnością względną
i bezwzględną
- nazwie poszczególne chmury ładnej i brzydkiej pogody
- zdefiniuje pojęcia: chmura, temperatura punktu rosy,
wilgotność bezwzględna,
- opisze kolejne etapy powstawania opadów
- opisze wybrane opady i osady atmosferyczne
- wymieni przyrządy do pomiaru wilgotności i opadów.

Umiejętności: - porówna wilgotność bezwzględną z wilgotnością
względną
- określi wpływ mgły i innych osadów na życie ludzi
- określi stan zachmurzenia i rodzaj chmur w czasie
trwania lekcji.

Metody nauczania: podające (pogadanka, opis, wyjaśnienie, wykład
informacyjny), problemowe (dyskusja, „prawda –
fałsz”), praktyczne ( praca z tekstem, ćwiczenia),
eksponujące (schemat), poszukujące (zadanie
problemowe).

Formy pracy: indywidualna, grupowa, zbiorowa.

Pomoce dydaktyczne: podręcznik (wyd. ŻAK), zeszyt ćwiczeń, karty pracy, schemat
powstawania opadów.








Przebieg zajęć:
1. Czynności organizacyjno – porządkowe:
- przywitanie
- sprawdzenie listy obecności.
2. Przypomnienie wiadomości z lekcji poprzedniej:
- quiz „prawda fałsz” (załącznik 1), za dobre odpowiedzi uczniowie otrzymują plusy.
3. Podanie i zapisanie tematu lekcji (podręcznik str. 71 –76).
4. Wprowadzenie do lekcji przez nauczyciela.
5. Nauczyciel wiesza rozsypankę wyrazów, z których należy wybrać 4 i ułożyć z nich kolejne etapy powstawania opadów (załącznik 2).
6. Ekspozycja gotowego schematu powstawania opadów i komentarz nauczyciela.
7. Uczniowie rysują schemat w zeszycie.
8. Postawienie pytań przez nauczyciela: czym różni się wilgotność bezwzględna od względnej? W jakich miejscach i w jakich warunkach sytuacjach wilgotność może wynosić 0% i 100%?
- uczniowie udzielają różnych odpowiedzi, a nauczyciel je ukierunkowuje i uzupełnia.
9. Uczniowie zapisują jednostki pomiarowe obydwu wilgotności.
10. Analiza rysunków chmur zawartych w podręczniku str. 73.
11. Nauczyciel uzupełnia wypowiedzi uczniów na temat rodzajów chmur.
12. Uczniowie zapisują podstawowe rodzaje chmur w zeszytach.
13. Praca w grupach (załącznik 3), ćwiczenie które wykonuje grupa VI jest jednocześnie
krótkim podsumowaniem lekcji.
14. Zadanie pracy domowej w zeszycie ćwiczeń ( dla wszystkich ćw. 4.5.1 str.50 i dla
chętnych ćw. 4.5.3 str. 51).
15. Ocena aktywności uczniów.
16. Krótka ewaluacja zajęć.
17. Podziękowanie i zakończenie lekcji.


Załącznik 1.
Quiz „prawda - fałsz”
1. Ciśnienie atmosferyczne nad poziomem morza wynosi około 10013 hPa?(prawda)
2. Układ wysokiego ciśnienia (Wyż) to obszar o ciśnieniu malejącym do środka. (fałsz)
3. Wzrost temperatury powietrza powoduje podwyższenie ciśnienia.(fałsz)
4. Przyrząd do pomiaru ciśnienia atmosferyczne to barograf. (prawda)
5. Wiatry dzięki sile Coriolisa odchylają się na półkuli północnej w prawo. (prawda)
6. Na równiku występuje układ podwyższonego ciśnienia. (fałsz)
7. Halny jest wiatrem zimnym. (fałsz)





Załącznik 2.
Używając 4 wyrazów z rozsypanki umieszczonej na tablicy należy ułożyć kolejne etapy powstawania opadów: topnienie, parowanie, skraplanie, kondensacja pary wodnej, powstawanie chmur, zamarzanie.

Prawidłowy schemat:

PAROWANIE --------- KONDENSACJA PARY WODNEJ ---------

POWSTAWANIE CHMUR ---------- OPADY


Załącznik 3.
Karty prac dla poszczególnych grup:

GRUPA I
Proszę wymienić znane wam rodzaje opadów i opisać dwa z nich.

GRUPA II
Proszę wymienić znane wam rodzaje osadów i opisać dwa z nich.

GRUPA III
Proszę wymień przyrządy do pomiaru wilgotności i opadów i opisać jeden z nich.

GRUPA IV
W jakiej temperaturze warunkach mogą występować wymienione opady i osady?
- deszcz -
- śnieg -
- rosa -
- gołoledź -
- szadź -

GRUPA V
Czym jest mgła i jaki ma wpływ na codzienne życie?

GRUPA VI
Przekreślcie niepotrzebne wyrazy tak, aby zdania zawierały prawdziwe informacje:
a) Ciepłe powietrze unosi się do góry i wraz z wysokością ochładza się / ogrzewa się.
b) Wraz ze wzrostem temperatury powietrza parowanie maleje / rośnie.
c) Wzrost prędkości wiatru zwiększa / zmniejsza parowanie.
d) Kondensacja pary wodnej następuje podczas ogrzewania się / ochładzania powietrza.
e) Wartość wilgotności względnej podawana jest w gr/cm3 / %.
Zgłoś błąd    Wyświetleń: 5013


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.


BAROMETR


1 2 3 4 5 6  
Średnia ocena: 3.5



Ilość głosów: 2

Serwis internetowy, z którego korzystasz, używa plików cookies. Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, poprawy jakości świadczonych usług w tym dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do Twoich indywidualnych potrzeb). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do Internetu oraz w Polityce prywatności plików cookies.
Dowiedz się więcej.