Awans Informacje Forum Dla nauczyciela Dla ucznia Korepetycje Sklep
  [ Zaloguj się ]   [ Załóż konto ]
  Najczęściej szukane
Konspekty
Programy nauczania
Plany rozwoju zawodowego
Scenariusze
Sprawdziany i testy
  Media
Przegląd Prasy
Patronat
Medialny
Po godzinach
  Slowka.pl
Słówka na email
Język angielski
Język niemiecki
Język francuski
Język włoski
Język hiszpański
Język norweski
Język japoński
Język rosyjski
Gramatyka
Rozmówki

Anna Kozłowska, 2011-04-07
Dobrodzień

Zajęcia zintegrowane, Scenariusze

Scenariusz zajęć w klasie II - Ptasie powroty

- n +

Konspekt zajęć w klasie II
Edukacja polonistyczna


Czas trwania: 90 min.
Temat zajęć: Ptasie powroty.

Cele zajęć:
Uczeń
• Rozpoznaje najczęściej spotykane ptaki wracające do nas wiosną;
• Poznaje odgłosy wydawane przez ptaki;
• Potrafi przeczytać wiersz „List do jaskółki”;
• Dostrzega cechy charakterystyczne wyglądu ptaka i przedstawia je środkami plastycznymi;
• Dba o estetykę wykonywanej pracy;
• Układa dłuższą wielozdaniową wypowiedź na dany temat;
• Zna kilka gatunków ptaków zimujących w Polsce;
• Utrwala konstrukcję listu;
• Utrwala poprawną pisownię nazw ptaków;


Metody:
Słowne, zadaniowe, oglądowe, aktywizujące

Formy pracy:
Zbiorowa, indywidualna

Środki dydaktyczne:
Ilustracje ptaków powracających do Polski wiosną i tych, które zimują u nas, kartoniki z nazwami ptaków, napisy do przypięcia na tablicy, mapa wędrówek ptaków, podręcznik, karty pracy, rozsypanka zdaniowa dla każdego ucznia, karton, płyta audio z głosami wybranych ptaków (skowronka, kukułki, jaskółki, gawrona), płyta na piosenką „Ptaki czekają na list”, odtwarzacz CD, podręcznik i karty pracy „Wesoła Szkoła”

Przebieg zajęć:

1. Powitanie.
2. Podanie tematu lekcji: „Ptasie powroty.” Zapisanie tematu przez uczniów w zeszytach.
3. Odtworzenie głosów ptaków z płyty CD. Słuchanie ich przez uczniów.
4. Rozmowa na temat wysłuchanych głosów. Odpowiedzi uczniów na pytania:
„Jakie odczucia budzą w nas ptasie głosy?”
„Z jaką porą roku się kojarzą?”
„Dlaczego?”
5. Umieszczenie na tablicy magnetycznej zdjęć ptaków wracających z ciepłych krajów i zimujących u nas. Dokonanie podziału. Umieszczenie kartoników z nazwami ptaków pod zdjęciami przez chętnych uczniów.

6. Oglądanie i omawianie planszy przedstawiającej trasy wędrówek ptaków. Przekazanie informacji na temat terminów powrotów ptaków.

7. Próba odpowiedzi na pytanie: Co robią ptaki po powrocie wiosną do Polski? Odczytanie informacji z podręcznika s. 7.


8. Zapisanie w zeszytach nazw kilku najczęściej spotykanych ptaków wracających do Polski na wiosnę.
Jaskółki, bociany, kukułki, dudki, skowronki, żurawie wracają do nas wiosną z ciepłych krajów.
9. Ćwiczenia naśladowcze – uczniowie przedstawiają ruchem charakterystyczne zachowania najbardziej znanych gatunków ptaków podczas słuchania i rozpoznawania ich głosów.

10. Wysłuchanie piosenki Pt. „Ptaki czekają na list”.

11.Głosne czytanie wiersza Pt. „ List do jaskółki” z podręcznika przez zgłaszających się uczniów. Chętni uczniowie czytają po jednej zwrotce wiersza.

12. Wypowiedzi sprawdzające rozumienie utworu połączone z głośnym indywidualnym odczytywaniem odpowiednich fragmentów wiersza.

- O co poetka prosi jaskółkę?
- Czym zachęca jaskółkę do swojej prośby?
- Jakie wiadomości przekazuje jaskółce w liście - wierszu?
- Dlaczego taki tytuł poetka nadała swemu utworowi?

13. Indywidualne uzupełnianie listu do jaskółki – ćw. 1 K. 1

14. Głośne odczytanie listu ze sprawdzeniem poprawności ortograficznej.
15. Zapisanie w zeszycie zdania:
„Jarek napisał list do jaskółki. My ułożymy listy do innych ptaków.”

16. Losowanie rozsypanek zdaniowych przez uczniów.

Drogi bocianie
Leciałeś bardzo długo z ciepłych krajów.
Zmęczyła Cię daleka podróż.
Usiadłeś na swoim starym gnieździe.
Odpoczywałeś po trudnym locie.
Ucieszyłam się, kiedy Cię tam zobaczyłam.
To miło, że w tym roku też będziemy sąsiadami.
………………………………..
Miła kukułko
Wróciłaś z daleka.
Dziś po raz pierwszy usłyszałem Twój głos.
Mój dom jest blisko lasu, w którym zamieszkałaś.
Dlatego Twojego kukania będę mógł często słuchać.
Cieszę się, że już tu jesteś.
……………………………….

Drogi skowronku
Jesteś jednym z pierwszych zwiastunów wiosny.
Czasami jest jeszcze bardzo zimno, kiedy wracasz do nas.
To chyba dlatego Twój śpiew jest najmilszy!
Gdy idę polną drogą podziwiam ten głos, jak dzwoneczek.
Dobrze, że już jesteś z nami.
………………………………………………


17. Samodzielne układanie tekstu listu do ptaków ze zdań rozsypanki. Głośne odczytanie ich i po sprawdzeniu poprawności wykonania zadania naklejenie zdań na kartony rozdane przez nauczyciela.

18. Wykonanie na tym samym kartonie ilustracji ptaka do którego został ułożony list. Uwzględnienie w pracy plastycznej cech charakterystycznych danego ptaka.

19. Ocena pracy uczniów ( ułożenia listów, pracy plastycznej).
20. Zawieszenie prac na tablicy w klasie.
21. Wypowiedzi podsumowujące pracę uczniów.
Formułowanie pytań i odpowiedzi.
Podsumowanie pracy uczniów i forma samooceny:
„ Pochwal się, czego się dziś nauczyłeś?
Uczniowie formułują pytania związane z tematem lekcji i wskazują odpowiadających
Oceniają poprawność odpowiedzi pod kontrolą nauczyciela.

17. Zadanie pracy domowej – Wykonam ćw. 6 s. 7 – podr.

Opracowała: Anna Kozłowska
Zgłoś błąd    Wyświetleń: 1746
 
   Komentarze
Jeszcze nie ma żadnych komentarzy, Twój może być pierwszy!

Dodaj komentarz
  Barometr
1 2 3 4 5 6  
Oceń artukuł!



Ilość głosów: 0
  Publikacje

Nowe zasady publikacji
Szukaj autora i tytuł
Ostatnio dodane materiały
Ranking publikacji 
Najczęściej zadawane pytania
  Twoje konto
Zaloguj się
Załóż konto
Zapomniałem hasła
  Forum
Nauczyciel - awans zawodowy
Matura
Korepetycje
Ogłoszenia - kupię, sprzedam, oddam


O Profesorze - Napisz do Nas - Reklama - Polityka prywatności - Najczęściej zadawane pytania - Zgłoś błąd

2000-2014