AWANS INFORMACJE FORUM Dla nauczyciela Dla ucznia LOGOWANIE


Katalog

Marta Zielonka-Materko, 2011-04-05
Białogard

Matematyka, Konspekty

Konspekt, kl. 4, porównywanie ułamków

- n +

Konspekt lekcji matematyki

Klasa: IV a IV b
Data: 18.03.2011r. 11.03.2011r.
Prowadzący: Marta Zielonka – Materko
Temat lekcji: Porównywanie ułamków.

Cele:
- Ogólne:
• Umiejętność porównywania ułamków zwykłych i liczb mieszanych.

- Operacyjne:
Uczeń po zakończonych zajęciach powinien:
• porównywać ułamki zwykłe o równych mianownikach
• porównywać ułamki zwykłe o równych licznikach
• porównywać liczby mieszane

Główna treść (umiejętność) przedmiotowa (z Podstawy Programowej):
3.5) Ułamki zwykłe. Porównywanie ułamków.

Formy pracy:
• w zespole klasowym
• indywidualna

Metody pracy:
• problemowa
• praktyczna

Środki dydaktyczne:
• podręcznik – "Matematyka 4", M. Dobrowolska, M. Jucewicz, P. Zarzycki, Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe, Gdańsk 2010,
• zeszyt ćwiczeń – "Matematyka 4. Ułamki.", P. Zarzycki, S. Wojtan, Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe, Gdańsk 2010
• zeszyt przedmiotowy
• tablica, kreda

Przebieg lekcji:
1. Czynności organizacyjne: powitanie uczniów, sprawdzenie listy obecności, rozdanie uczniom ich prac grupowych z poprzedniej lekcji i wpisanie ocen do dziennika lekcyjnego.
2. Wstęp:
Zapisanie tematu lekcji na tablicy. Zapoznanie uczniów z celami lekcji.
3. Część właściwa:
4. Nauczyciel podaje uczniom do zeszytu ważne informacje dotyczące porównywania ułamków zwykłych:
• Jeśli dwa ułamki mają jednakowe mianowniki, to ten ułamek jest większy, którego licznik jest większy.
Przykład: > <
• Jeśli dwa ułamki mają jednakowe liczniki, to ten ułamek jest większy, którego mianownik jest mniejszy.
Przykład: < <
• Jeśli porównujemy liczby mieszane, to najpierw porównujemy ich części całkowite. Jeśli są one równe, to porównujemy części ułamkowe.
Przykład: 2 > 1 5 < 5
5. Nauczyciel zapisuje na tablicy kilka przykładów, chętni uczniowie podchodzą do tablicy, wstawiają odpowiedni znak: „<” lub „>” i tłumaczą, dlaczego dany ułamek jest większy/mniejszy.
6. Rozwiązywanie zadań z podręcznika i z zeszytu ćwiczeń:
Zad. 1 str. 148
Ćw. 1, 2, 3, 4 str. 12
7. Podsumowanie:
Zadanie pracy domowej:
Ćw. 5, 6, 8 str. 15 ; Ćw. 10, 11 str. 16
8. Pożegnanie.
Zgłoś błąd    Wyświetleń: 2832


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.


BAROMETR


1 2 3 4 5 6  
Oceń artukuł!



Ilość głosów: 0