Katalog

Agnieszka Węgrzyn, 2011-03-06
Wrocław

Zajęcia przedszkolne, Konspekty

"Pisankowe liczenie"- scenariusz zajęcia matematycznego w grupie 5-latków

- n +

SCENARIUSZ ZAJĘCIA W GRUPIE 5 -LATKÓW

Tematyka kompleksowa: „W koszyczku wielkanocnym”

Temat zajęcia: „Pisankowe liczenie”

Cel główny:
• wspomaganie rozwoju umysłowego dziecka i kształtowanie znajomości pojęć matematycznych

Cele operacyjne dziecko:
• rozumie określenia dot. położenia przedmiotów względem siebie
• odwzorowuje zbiory liczbowe za pomocą liczmanów
• ustala wynik dodawania
• porządkuje zbiory wg wzrastającej liczby od 1-6
• grupuje obiekty wg ustalonego kryterium
• rozpoznaje figury geometryczne (koło, trójkąt, kwadrat, prostokąt)
• dostrzega powtarzające się sekwencje i kontynuuje rytm

Metody pracy: słowna, zadaniowa – samodzielnych działań

Formy pracy: indywidualna, zbiorowa

Środki wspomagające: krążki gimnastyczne z sylwetami pisanek w kropki, guziki,
kartoniki z oczkami od1-6, cyfry od1-6, wydmuszki, obręcze, kredki,
ołówki, indywidualne „dywaniki kartonowe”, klocki w kształcie figur
geometrycznych, krótkie rymowanki, karty do pracy indywidualnej,
nagranie utworu M. Musorgskiego „Taniec kurczat w skorupkach”

PRZEBIEG:
1. Przygotowanie miejsca pracy: nauczycielka prosi o wykonanie poleceń: - usiądź przed „dywanikiem” - nad dywanikiem ułóż guziki - z lewej strony ułóż kartoniki z kropkami - z prawej strony ułóż kartoniki z cyframi

2. „Zakręcona pisanka” – n-lka wykorzystuje do tej zabawy krążek gimnastyczny, na którym naklejone są pisanki z kropkami lub z cyframi. Informuje dzieci, że wystarczy wypowiedzieć krótkie zaklęcie, zakręcić krążkiem a zobaczymy pisankę:
Moja pisanko kręć się kręć
Bo dziś liczyć mamy chęć
Pokaż nam swoją twarz
Ile kropek masz
Po każdym zakręceniu n-lka prosi dzieci, aby ułożyły na swoim dywaniku tyle guzików
- ile kropek jest na pisance
- ile kropek jest razem na dwóch pisankach
Następnie n-lka prosi dzieci, żeby spróbowały ułożyć kartoniki z kropkami od najmniejszej do największej liczby kropek , a które z dzieci ma ochotę może do każdego kartonika dopasować odpowiednią cyfrę.



3. „Duszki i wydmuszki” – n-lka rozdaje dzieciom wydmuszki i recytuje wiersz:
Raz w przedszkolu jakiś duszek wydmuszki poprzestawiał.
Nie wiadomo co to było: psota czy zabawa?
Rano weszły do swej sali miłe przedszkolaki
Aż za głowę się złapały – nieporządek taki!
I szybciutko pracowite paluszki
Posegregowały wszystkie wydmuszki.
Dzieci segregują wydmuszki: wg wielkości (duże, małe) i podają propozycje jak inaczej można by je uporządkować ( np.: wg kolorów)

4. „Wielkanocne figury”- dzieci siedzą w kręgu i każdy ma klocek w kształcie figur geometrycznych (koło, prostokąt, kwadrat, trójkąt). Nauczycielka wypowiada nazwy figur a zadaniem dzieci mających takie klocki jest szybka zamiana miejsc. Na hasło wielkanocne figury wszyscy zamieniają się miejscami.

5. „Jajka strojnisie” dzieci siedzą przy stolikach i mają przed sobą kształt jajka, nauczycielka wypowiada tekst:
Jedna kura pana Jana
Zniosła jajko dzisiaj z rana
Jajko powiedziało do swej koleżanki
Musimy zmienić się w pisanki
I prosi dzieci, żeby ułożyły na swoich jajkach podany wzór.


Po zakończonej pracy podziwianie wytworów kolegów i podziękowanie za wspólną zabawę w formie zabawy ruchowo-tanecznej do muzyki M. Musorgskiego „Taniec kurcząt w skorupkach”





Opracowała:
Agnieszka Węgrzyn
Wyświetleń: 5243


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.