Katalog

Andrzej Jabłoński
Informatyka, Scenariusze

Podstawowe zasady pracy z edytorem tekstu

- n +

1. Zagadnienie: Redagowanie tekstu
2. Temat: Podstawowe zasady pracy z edytorem tekstu
3. Czas trwania: 90 minut
4. Cele lekcji:


Uczeń zna:
- pojęcia: formatowanie,justowanie,łamanie,akapit,wirusy,punkt,alinea,
- operacje niezbędne przy redagowaniu tekstu,
- sposoby wykorzystywania paska narzędzi i menu Format przy redagowaniu tekstu,
- zasady posługiwania się kursorem i Enterem przy operacjach edytorskich,

Uczeń potrafi:
- korzystać z wybranego edytora tekstu,
- napisać tekst z zastosowaniem wybranych operacji(np. łamanie, wstawianie),
- formatować tekst, przy użyciu odpowiednich przycisków w pasku narzędzi lub z menu Format,
- wprowadzać zmiany w tekście,
- zapisać dokument w pliku na dysku,

5. Metody nauczania pokaz wprowadzający do ćwiczeń.
6. Środki dydaktyczne: komputer, program tekstowy, przykładowe teksty.

Przebieg lekcji

1. Czynności organizacyjne:
a) sprawdzenie obecności,
b) określenie celów lekcji,
c) przypomnienie podstawowych pojęć potrzebnych do lekcji,

2. Kierowanie procesem przyswajania nowych wiadomości i kształcenia umiejętności
- uruchomienie komputera i otwarcie programu tekstowego Microsoft Word,
- przypomnienie narzędzi pracy z programem tekstowym,
- napisanie tekstu i wykonanie w nim podstawowych operacji edytorskich (łamanie, wstawianie, kasowanie wyrazów) formatowanie zapisanego tekstu (zaznaczanie tekstu jako bloku ustalenie stylu, rodzaju i rozmiaru czcionki usuwanie wcięć w tekście,wyrównanie tekstu, ustalenie odstępów między wierszami), zapisanie utworzonego tekstu na dysku twardym lub dyskietce,
- uczniowie potrafią zastosować dwa sposoby formatowania akapitu,
- zaznaczanie tekstu wybraną metodą(przy pomocy myszy lub klawiatury), zapisywanie utworzonego pliku do katalogu utworzonego na dysku twardym,

3. Porządkowanie informacji:
- ponowne omówienie poznanych operacji edytorskich,
- ustalenie listy nowych pojęć wprowadzonych na lekcji,

4. Kontrola i utrwalenie wiadomości i umiejętności:
sformułowanie pytań związanych z celami lekcji.

Opracowanie: Andrzej Jabłoński

Opracowanie: Andrzej Jabłoński

Wyświetleń: 3896


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.