Awans Informacje Forum Dla nauczyciela Dla ucznia Korepetycje Sklep
  [ Zaloguj się ]   [ Załóż konto ]
  Najczęściej szukane
Konspekty
Programy nauczania
Plany rozwoju zawodowego
Scenariusze
Sprawdziany i testy
  Media
Przegląd Prasy
Patronat
Medialny
Po godzinach
  Slowka.pl
Słówka na email
Język angielski
Język niemiecki
Język francuski
Język włoski
Język hiszpański
Język norweski
Język japoński
Język rosyjski
Gramatyka
Rozmówki

Bożena Kosk-Osmólska, 2011-02-03
Brańsk

Przyroda, Konspekty

Konspekt lekcji przyrody: Poznajemy warunki życia na łące i w lesie.

- n +

SCENARIUSZ LEKCJI PRZYRODY

Temat: Poznajemy warunki życia na łące i w lesie.

CELE OPERACYJNE
UCZEŃ:
• Zna warunki panujące w lesie i na łące oraz charakterystyczne dla tych środowisk rośliny i zwierzęta,
• Wymienia warstwy lasu i żyjące tam zwierzęta,
• Potrafi posługiwać się prostymi przyrządami,
• Dostrzega różnice pomiędzy łąką i lasem oraz określa przyczyny tych różnic,
• Potrafi wykonać prosty rysunek na podstawie obserwacji.
METODY:
• Obserwacje i badania w terenie,
• Praca z kartami pracy,
• Praca z przewodnikami i kluczami do oznaczania roślin,
• Gry dydaktyczne.

FORMY PRACY: zespołowa
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
• Kompasy,
• Termometry,
• Chusteczki higieniczne,
• Obręcz hula-hop,
• Miarka krawiecka,
• Kartki,
• Pisaki,
• Samodzielnie wykonane wiatromierze,
• Przewodniki lub klucze do oznaczania roślin,
• Karty pracy,
• Instrukcje dla grup.

Lekcję można przeprowadzić na łące i w lesie lub w ogrodzie szklonym, który dysponuje takimi siedliskami.





TOK LEKCJI:

1. Faza wstępna
Nauczyciel przygotowuje karty pracy i instrukcje dla uczniów oraz potrzebne środki dydaktyczne. Uczniowie przypominają zasady posługiwania się kompasem. Przygotowują ołówki i przyrządy do pomiaru siły wiatru (do patyka należy przymocować pasek folii o wymiarach 2 cm x 30 cm).

2. Faza realizacyjna
Nauczyciel zapoznaje uczniów z zasadami zachowania się podczas zajęć terenowych. Przypomina temat lekcji i dzieli uczniów na cztery grupy, wyznacza liderów grup, rozdaje instrukcje zadań do wykonania, karty pracy i pomoce dydaktyczne.
Uczniowie pracują w grupach według instrukcji. Podczas przejścia na łąkę uczniowie wymieniają swoje skojarzenia związane ze słowem łąka, np.: łąka- trawa, konik polny, mniszek lekarski, żaba, siano, itp. Tę samą czynność wykonują przechodząc do lasu.

3. Faza podsumowująca
Prezentacja wyników obserwacji i doświadczeń. Ocena prac grup następuje po sprawdzeniu przez nauczyciela kart pracy.
Zabawa „ Czy znasz piętra lasu?” Nauczyciel wymienia nazwę rośliny, uczniowie ruchem ciała pokazują piętro lasu, w którym ona się znajduje:
• Runo-kucają,
• Podszyt-stoją prosto,
• Piętro drzew-postawa pionowa, ręce uniesione do góry.




PIŚMIENNICTWO
1. Kotynia T., Soida D. – „Ekologia środowiska w terenie.
Pomysły i pomoce”. Kraków 1994, ROEE
2. Soida D. – „Zasady i techniki edukacji ekologicznej. Organizujemy zieloną szkołę”. Kraków 1994, ROEE, ODOPN








INSTRUKCJA DLA UCZNIA
ZADANIE 1.
Wykonaj następujących pomiarów i obserwacji na łące. Wyniki wpisz do tabeli 1w karcie pracy.
• Określ położenie łąki względem szkoły,
• Zmierz temperaturę powietrza za pomocą termometru umieszczonego na wysokości 1,5 m nad gruntem,
• Nasłonecznienie ustal za pomocą określeń: słonecznie, półcień, cień,
• Wilgotność oceń, przyciskając do gleby chusteczkę higieniczną przez około 3 minuty, określ wielkość plamy: duża plama-duża wilgotność gleby, mała plama-średnia wilgotność, nieznaczna plama lub jej brak-gleba sucha,
• Siłę wiatru określ za pomocą folii przymocowanej do patyka; trzymaj patyk w górze przez 1 minutę. Jeśli pasek folii uniesie się, jak chorągiewka-to siła wiatru jest duża, jeśli lekko się unosi-to siła jest mała. Bezwietrznie jest wtedy, gdy pasek się nie porusza,
• Kierunek wiatru określ za pomocą kompasu (pamiętaj, że wiatr wschodni wieje ze wschodu a zachodni z zachodu),
• Połóż na ziemi hula-hop i policz, ile różnych gatunków roślin rośnie na powierzchni ograniczonej obręczą.
Następnie dokonaj takich samych pomiarów w lesie.

ZADANIE 2.
Zaobserwuj pięć zwierząt występujących na łące. Oznacz je za pomocą klucza, zapisz przykłady w tabeli 1.

ZADANIE 3.
Zaobserwuj pięć roślin występujących na łące. Oznacz je za pomocą klucza, zapisz przykłady w tabeli 1.

ZADANIE 4.
Zaobserwuj cztery różne drzewa występujących w lesie (dwa liściaste i dwa iglaste). Oznacz je za pomocą klucza, narysuj kształty liści tych drzew w tabeli 2 i zapisz przykłady w tabeli 3.

ZADANIE 5.
Zmierz obwód dowolnego, grubego drzewa za pomocą miarki krawieckiej na wysokości 1,3 m. Oszacuj w przybliżeniu wiek drzewa, podstawiając dane do wzoru w karcie pracy.



ZADANIE 6.
Rozpoznaj za pomocą klucza trzy gatunki drzew zaliczanych do podszytu. Wyniki zapisz w tabeli nr 3.

ZADANIE 7.
Rozpoznaj za pomocą klucza pięć gatunków roślin wchodzących w skład runa. Wyniki zapisz w tabeli nr 3.

ZADANIE 8.
Do każdej warstwy lasu wypisz występujące w niej zwierzęta. Wyniki zapisz w tabeli nr 3. Zastanów się, jakie zwierzęta mogą wystąpić we wszystkich warstwach lasu.

Zgłoś błąd    Wyświetleń: 2815
 
   Komentarze
Jeszcze nie ma żadnych komentarzy, Twój może być pierwszy!

Dodaj komentarz
  Barometr
1 2 3 4 5 6  
Oceń artukuł!



Ilość głosów: 0
  Publikacje

Nowe zasady publikacji
Szukaj autora i tytuł
Ostatnio dodane materiały
Ranking publikacji 
Najczęściej zadawane pytania
  Twoje konto
Zaloguj się
Załóż konto
Zapomniałem hasła
  Forum
Nauczyciel - awans zawodowy
Matura
Korepetycje
Ogłoszenia - kupię, sprzedam, oddam


O Profesorze - Napisz do Nas - Reklama - Polityka prywatności - Najczęściej zadawane pytania - Zgłoś błąd

2000-2014