Awans Informacje Forum Dla nauczyciela Dla ucznia Korepetycje Sklep
  [ Zaloguj się ]   [ Załóż konto ]
  Najczęściej szukane
Konspekty
Programy nauczania
Plany rozwoju zawodowego
Scenariusze
Sprawdziany i testy
  Media
Przegląd Prasy
Patronat
Medialny
Po godzinach
  Slowka.pl
Słówka na email
Język angielski
Język niemiecki
Język francuski
Język włoski
Język hiszpański
Język norweski
Język japoński
Język rosyjski
Gramatyka
Rozmówki

Elżbieta Konieczny, 2011-01-31
Pszczyna

Przyroda, Scenariusze

Etapy w życiu człowieka - scenariusz lekcji w klasie V

- n +

Etapy w życiu człowieka – scenariusz lekcji przyrody w klasie V

Czas: 45 minut

Cele lekcji:
Cel ogólny: poznanie poszczególnych etapów w życiu człowieka i ich cech charakterystycznych

Cele szczegółowe:
Poznawcze – uczeń zna kolejne etapy w rozwoju człowieka
- uczeń wie jakie są charakterystyczne cechy ludzi w okresie noworodkowym,niemowlęcym, poniemowlęcym, przedszkolnym, szkolnym, dorosłości oraz starości

Kształcące – uczeń potrafi wymienić oraz krótko scharakteryzować kolejne etapy w życiu
człowieka
- uczeń potrafi opisać plan dnia człowieka, będącego w danym okresie rozwoju
- uczeń potrafi na podstawie cech zewnętrznych człowieka nazwać etap rozwojowy w jakim się on znajduje

Wychowawcze – uczeń pracuje z zaangażowaniem na lekcji
- uczeń współpracuje w zespole na wcześniej ustalonych zasadach
- uczeń dokonuje prezentacji wyników pracy na forum klasy

Metody: pogadanka, praca z zeszytem ćwiczeń, praca w grupach (karty pracy), pokaz zdjęć

Forma pracy: grupowa

Środki dydaktyczne: zeszyt ćwiczeń z serii „Przyrodo, witaj!” dla klasy 5, Wyd. WSiP lub ksero treści zadania nr 1, str. 108, karteczki z zapisaną nazwą grupy(noworodek, niemowlę, okres poniemowlęcy, przedszkolak, uczeń, dorosły, starość), karty pracy dla każdej grupy (7 sztuk), zdjęcia przedstawiające ludzi w różnym wieku

Pojęcia nowe: noworodek, niemowlę, okres poniemowlęcy, menopauza

Tok lekcji:

Faza wprowadzająca
1.Przywitanie uczniów, sprawy organizacyjno-porządkowe
2.Przypomnienie wiadomości z poprzedniej lekcji o rozwoju zarodkowym i płodowym człowieka. Zadanie pytań kontrolnych (odpowiada wskazany przez nauczyciela uczeń)
- co to jest zapłodnienie
- ile tygodni trwa ciąża
- w jakim miejscu w organizmie kobiety dochodzi do zapłodnienia
3.Pytanie nauczyciela: czy po porodzie w życiu człowieka również zachodzą jakieś zmiany? Jakie? (odpowiada wskazany uczeń)
4.Podanie tematu lekcji: W życiu człowieka wyróżnia się kilka okresów
5.Polecenie otwarcia zeszytów ćwiczeń na stronie 108 i wykonania w parach zadania 1 – uporządkowania w odpowiedniej kolejności podanych etapów rozwojowych człowieka. Po wykonaniu zadania chętna osoba czyta odpowiedzi.
Czas: do 10 min


Faza realizacji
1.Wytłumaczenie zasad pracy w grupach oraz tego na czym będzie polegało ich zadanie (wykonanie zadań z kart pracy oraz prezentacja pracy grupy)
2.Podział uczniów na 7 grup – każdy uczeń losuje jedną karteczkę z zapisaną nazwą grupy w jakiej będzie pracował – jest to jednocześnie etap rozwojowy człowieka, jaki dana grupa będzie opracowywała. Uczniowie siadają w grupach.
3.Rozdanie kart pracy i krótkie omówienie poszczególnych zadań
4.Praca w grupach (10-15 min.)
5.Prezentacja pracy poszczególnych grup, uzupełnienie i poprawa ewentualnych błędów przez nauczyciela
Czas: do 25-30 min

Etap podsumowujący
1.Zaprezentowanie przez nauczyciela zdjęć, które przedstawiają ludzi w różnym wieku. Uczniowie wskazują w jakim okresie życia znajduje się przedstawiony na fotografii człowiek.
2.Naprowadzenie uczniów na wniosek, że życie człowieka dzieli się na wiele etapów, a każdy z nich charakteryzuje się swoistymi cechami
Czas: 5 min

Praca domowa
Wykonanie zadań w zeszycie ćwiczeń: zad. 2 i 3 str. 108-109 (Przyrodo, witaj!, WSiP)

----------------------------------------------------------

Etapy w życiu człowieka – karta pracy

Imię i nazwisko: .................................................... ....................................................
.....................................................
.....................................................

Etap: .....................................................

1.Zaznaczcie w odpowiednim miejscu na osi czasu okres/etap w życiu człowieka, który został wam przydzielony

|___|____|______|_________|__________|_____________|______
n 1 mies.1 rok 3 lata 6 lat ok.18lat ok. 60lat


2.Cechy charakterystyczne okresu (potrzeby, główne aktywności i obowiązki, cechy wyróżniające). /Skorzystajcie z wiadomości zamieszczonych w podręczniku na str. 191-193/ :









3.Plan dnia:

6.00 – 8.00 ............................................................
8.00 – 10.00 ............................................................
10.00 – 12.00 ............................................................
12.00 – 14.00 ............................................................
14.00 – 16.00 ............................................................
16.00 – 18.00 ............................................................
18.00 – 20.00 ............................................................
20.00 – 22.00 ............................................................
22.00 – 24.00 ............................................................

Opracowanie: Elżbieta Konieczny
Zgłoś błąd    Wyświetleń: 3794
 
   Komentarze
Jeszcze nie ma żadnych komentarzy, Twój może być pierwszy!

Dodaj komentarz
  Barometr
1 2 3 4 5 6  
Średnia ocena: 1



Ilość głosów: 1
  Publikacje

Nowe zasady publikacji
Szukaj autora i tytuł
Ostatnio dodane materiały
Ranking publikacji 
Najczęściej zadawane pytania
  Twoje konto
Zaloguj się
Załóż konto
Zapomniałem hasła
  Forum
Nauczyciel - awans zawodowy
Matura
Korepetycje
Ogłoszenia - kupię, sprzedam, oddam


O Profesorze - Napisz do Nas - Reklama - Polityka prywatności - Najczęściej zadawane pytania - Zgłoś błąd

2000-2014