Katalog

Joanna Sadowska-Pszczoła, 2011-01-28
Lublin

Przyroda, Konspekty

Dlaczego możemy poruszać się?

- n +


Joanna Sadowska-Pszczoła

Szkoła Podstawowa
Klasa: piąta
Dział: Mój organizm

Temat: Dlaczego możemy poruszać się?

Zakres treści:
o Budowa i funkcja szkieletu
o Rola mięśni
o Funkcja stawów.

Cele:
- wiadomości – uczeń :

- zna części szkieletu
- nazywa poszczególne mięśnie
- wie jakie rodzaje stawów występują w organizmie człowieka
- wie jaką funkcję ma kręgosłup

- umiejętności – uczeń :

- potrafi wskazać na modelu poszczególne kości szkieletu
- rozumie zależność między kształtem kości czaszki i kręgosłupa a ich funkcją
- potrafi wskazać funkcje czaszki, klatki piersiowej, kręgosłupa

- postawy i zachowania ucznia :

- wykształcenie prawidłowej postawy ciała , która zapobiegnie skrzywieniu kręgosłupa

Typ lekcji : lekcja służąca opracowaniu nowego materiału

Metody : obserwacja , ćwiczenia , praca z materiałem źródłowym
Forma : praca indywidualna
Środki dydaktyczne : model szkieletu , atlas anatomiczny , mikroskop (tkanka kostna i mięśniowa)

Przebieg lekcji:
Faza wstępna:

- sprawy organizacyjne
- przypomnienie wiadomości dotyczących najmniejszej jednostki budowy organizmu (komórki), tkanek, narządów i układów.

Faza realizacji:

- Podanie tematu i celów lekcji.
- Na podstawie modelu szkieletu człowieka uczniowie wyodrębniają poszczególne części:
· czaszkę,
· kręgosłup,
· klatkę piersiową,
· szkielet kończyn górnych,
· szkielet kończyn dolnych.
- Próbują określić rolę czaszki oraz klatki piersiowej.
- Pracując z atlasem oraz z podręcznikiem uczniowie obserwują jakie wyróżniamy mięśnie oraz jak pracują mięśnie (zginacz, prostownik).
- Korzystając z modelu szkieletu człowieka nauczyciel zwraca uwagę na występowanie stawów (ruchome połączenie 2 lub więcej kości).
- Uczniowie korzystając z pomocy naukowych określają jak dzielimy stawy w zależności od wykonania ruchu (stawy zawiasowe – ruch w jednym kierunku np. w kolanie, w łokciu i stawy kuliste – ruch wykonywany w różnych kierunkach np. staw barkowy, biodrowy).
- Uczniowie oglądają preparaty mikroskopowe: tkankę kostną i tkankę mięśniową.

Zadanie domowe:
W jaki sposób mogę zapobiegać skrzywieniom kręgosłupa?


Opracowała
Joanna Sadowska-Pszczoła


Wyświetleń: 2202


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.