AWANS INFORMACJE FORUM Dla nauczyciela Dla ucznia LOGOWANIE


Katalog

Iwona Kubina , 2011-01-09
Frampol

Zajęcia przedszkolne, Scenariusze

Scenariusz zajęc przedszkolnych : "Poznajemy zimową kraine Eskimosów"

- n +

Data przeprowadzenia zajęć : 11.01.2011r.

Czas trwania : 30-40 minut
Uczestnicy: grupa mieszana dzieci 3-5- letnich

Ilość dzieci : 28


Cele ogólne :
• Budzenie zainteresowań przyrodą i życiem ludzi i na Dalekiej Północy .

Cele ogólne :
• dziecko poznaje wygląd i niektóre zwyczaje Eskimosów ,
• uważnie słucha opowiadania,
• próbuje odpowiedzieć na pytania dotyczące wysłuchanego tekstu.
• opisuje i nazywa zwierzęta żyjące na Grenlandii,
• dostrzega piękno zimowej aury,
• dziecko zna nowe pojęcie-igloo
• stara się zapamiętać krotki wierszyk z pokazywaniem,
• reaguje na sygnały dźwiękowe,
• potrafi sprawnie ustawić się w parze,
• potrafi podczas zajęć plastycznych rozwijać sprawności manualne ,
• zgodnie współpracuje w grupie;

Metody pracy :
• słowna – opowiadanie , wierszyk , pogadanka;
• oglądowa- obrazki ;
• czynna – działania dzieci ;
• zajęcia praktyczne;
• elementy pedagogiki zabawy –zabawa z chustą animacyjną


Formy pracy : zbiorowa, indywidualna , grupowa

Środki dydaktyczne :
nagranie zamieci śnieżnej ,nagranie zabawy muzyczno-ruchowej „Zabawa z pingwinkiem ,” Reniferowe zaprzęgi”, ilustracje Eskimosa , zwierząt żyjących na Grenlandii , chusta animacyjna , niebieskie kartony , ilustracje zwierząt do kolorowania ,ilustracja igloo do kolorowania , ilustracja Eskimosa , skrawki firanki , koronki , wata , klej;




Przebieg zajęć :

1. Powitanie dzieci
Nauczyciel zaprasza dzieci , aby usiadły w kręgu . Wita się z nimi.

Witam wszystkie dzieci , które przyszły dzisiaj do przedszkole uśmiechnięte
Witam wszystkie dzieci , które lubią zimę .
Witam wszystkie dzieci , które lubią zabawy na śniegu .
Witam wszystkie dzieci , które lubią kolor biały.

2. Wprowadzenie do tematu zajęć

• Dzisiaj na zajęciach będziemy mówić o takiej krainie , gdzie prawie przez cały rok panuje jedna pora roku .
Posłuchajcie nagrania i odgadnijcie jaka to pora roku ?

Nauczycielka włącza nagranie odgłosów mroźnego wiatru, skrzypienia śniegu , dzwonków sań, , jazdy na nartach

• Jak to pora roku ?

3. Wygląd i mieszkanie Eskimosa

• W krainie tej zima trwa niemal przez cały rok. Nie ma tam drzew , a jedynie małe krzaczki , które zielenią się tylko przez kilka tygodni.

• Jak myślicie , czy da się tam mieszkać w takim strasznym zimnie?
Co jest potrzebne aby wytrzymać w zimnie ?

Bardzo ciepłe ubranie , czapka , rękawice , buty

• Popatrzcie to tak wygląda człowiek , który mieszka w zimnych krajach . To Eskimos.

Nauczycielka zawiesza ilustrację Eskimosa.


• Powtórzcie –Eskimos .

• Jak wygląda Eskimos ?

Kurtka Eskimosa jest bardzo ciepła , żeby była cieplejsza nie zapina się jej tylko wkłada przez głowę. Wysokie buty jak i całe ubranie obszyte są futrem .Futro też mają pod butami na podeszwie , aby się nie ślizgać i szybko poruszać .

Mamy eskimoskie mają olbrzymie kaptury , większe niż tatusiowie – po to by nosić tam swoje malutkie dzieci . Nie wożą w wózkach ani sankach , tylko noszą w kapturach .

• Powtórzmy sobie wierszyk , który znacie z „Zabaw z pokazywaniem” :


To jest mały Eskimosek.
Ma czerwony z mrozu nosek .
Ma ubranko z futra foki , co mu mocno grzeje boki.
Szyła mama go synkowi
Kiedy tata ryby łowił.


• Kto wie gdzie mieszka Eskimos ? –igloo

Nauczycielka zawiesza a tablicy igloo.

Popatrzcie jak wygląda dom Eskimosa .To igloo. Zrobiony jest z bloków lodu . Wejście do niego jest bardzo malutkie . W środku jest jeden pokój . Na stole stoi lampka , ale nie taka żarówką , Tylko oliwna , pali się w niej foczy tłuszcz. . Lampka daje nie tylko światło , ale można się przy niej ogrzać .

4. Zabawa z chusta animacyjną : „ Zabawa w igloo”. Dzieci falują chustą –wieje lekki wietrzyk , wieje silny wiatr , zamieć śnieżna. Na sygnał dziewczynki podnoszą do góry
chustę , chłopcy chowają się w igloo. Następnie chustę opuszczamy .



• Jak myślicie , w tej krainie jest bardzo dużo śniegu ,to czym poruszają się Eskimosi ?

Jakie zwierzęta ciągną sanie ? renifery, psy

5. Zabawa muzyczno-ruchowa : „Reniferowe zaprzęgi” –dzieci dobierają się parami , podczas gdy muzyka gra zaprzęgi jadą , na brak muzyki zaprzęgi stają w bezruchu .


6. Opowiadanie „ Jak Eskimos Eniku zaprzyjaźnił się z foką”

Nauczyciel przywiesza ilustrację do opowiadania .

Będę czytała opowiadanie o pewnym Eskimosku imieniem Eniku . Zapamiętajcie jakie zwierzątka występują w tym opowiadaniu .

Nauczycielka czyta tekst opowiadania .


• Jak miał na imię Eskimos, o którym przeczytałam ?
• Co mu się śniło ? Co robił?
• Co przeszkadzało Eskimosowi w łowieniu ryb?
• Dlaczego foka uciekła z wody i poprosiła chłopca o pomoc?
• Czy chłopiec jej pomógł?
• Co od tej pory razem robili?

o Jakie zwierzęta zapamiętaliście z opowiadania?
-Foka , niedźwiedź polarny –popatrzcie na ilustracje

Popatrzcie na tablicę jak wyglądają te zwierzątka .
W zimnych krajach mieszkają jeszcze inne zwierzęta .
Na tablicy zawieszone są : pingwiny , mors , renifer .

O tych zwierzątkach jutro na zajęciach powiemy więcej


5. Zabawa muzyczno-ruchowa: „Zabawa z pingwinkiem” . Dzieci śpiewają piosenkę o pingwinku i naśladują czynności , o których jest mowa w piosence („Zabawy z długa brodą” cz. 1 )

6. Zajęcia plastyczne : „W zimowej krainie” .

Dzieci podzielone na zespoły . Każdy zespół oznaczony jest innym kolorem( utrwalenie kolorów) .
Na ławeczkach przygotowane są niebieskie kartony , sylwety Eskimosów ,zwierząt, igloo. Dzieci kolorują , przyklejają kawałki futerka do ubranek Eskimosów. Na kartonie tworzą zimowa krainę . Przyklejają kawałki firanek , koronek – imitacja śniegu.

Omówienie prac plastycznych dzieci .
Zgłoś błąd    Wyświetleń: 27286


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.


BAROMETR


1 2 3 4 5 6  
Średnia ocena: 3.5



Ilość głosów: 2