Awans Informacje Forum Dla nauczyciela Dla ucznia Korepetycje Sklep
  [ Zaloguj się ]   [ Załóż konto ]
  Najczęściej szukane
Konspekty
Programy nauczania
Plany rozwoju zawodowego
Scenariusze
Sprawdziany i testy
  Media
Przegląd Prasy
Patronat
Medialny
Po godzinach
  Slowka.pl
Słówka na email
Język angielski
Język niemiecki
Język francuski
Język włoski
Język hiszpański
Język norweski
Język japoński
Język rosyjski
Gramatyka
Rozmówki

Elżbieta Kurzyna, 2010-11-22
Łomża

Lekcja wychowawcza, Scenariusze

Nasze autorytety – rola rodziny w życiu człowieka

- n +

Scenariusz lekcji godziny wychowawczej




Temat: Nasze autorytety – rola rodziny w życiu człowieka.



Cele zajęć:
Uczeń:
• zna pojęcie autorytet, idol, ekspert
• rozumie potrzebę poszukiwania autorytetów
• rozumie konieczność opierania się w życiu na rodzinie, autorytetach, a także na samodzielnym myśleniu
• rozwija umiejętność współpracy w grupie i prezentacji własnego punktu widzenia


Metody:
• burza mózgów,
• praca w grupach
• praca indywidualna
• dyskusja

Formy:
• indywidualna,
• grupowa


Środki dydaktyczne:
• szary papier, pisaki,
• karteczki samoprzylepne,
• kartki papieru z zadaniami dla grup




Przebieg lekcji:

1. Co to jest autorytet? – „burza mózgów”.

Z czym, kim kojarzy się słowo autorytet ?
Uczniowie podają przykłady jak rozumieją pojęcie autorytetu (kto jest dla nich wzorcem), odpowiedzi zapisujemy na tablicy.

2. Podanie definicji: autorytet, idol, ekspert.

3. Porównanie terminu z przykładami uczniów, wskazanie i wyjaśnienie różnic.

4. Jakie cechy Waszym zdaniem musi mieć, kim być ktoś, by zostać autorytetem? (praca w grupach).

Prezentacja pracy poszczególnych grup przez jednego z uczniów.

5. Kto dla Ciebie jest autorytetem i dlaczego? (praca samodzielna)

Każdy samodzielnie zastanawia się i na karteczce samoprzylepnej zapisuje swój autorytet. Odczytanie wraz z krótkim uzasadnieniem swojego wyboru. Przyklejenie karteczek do szarego papieru.

6. Wyszczególnienie i ułożenie planszy:

Nasze autorytety:





Zliczenie, ile głosów przypada na jaki autorytet.

7. Odwołanie się tematu lekcji: Nasze autorytety – rola rodziny w życiu człowieka.

• Co daje nam rodzina?
• Czego możemy nauczyć się od naszych rodziców, dziadków?
• Czy ktoś z rodziny, rodzice są autorytetem? Odpowiedź uzasadnij.

Praca w grupach. Prezentacja wypracowanego materiału.

8. Dyskusja – Czy potrzebujemy autorytetów na różnych etapach naszego życia?

9. Podsumowanie

Autorytet w rodzinie jest niezwykle potrzebny. Najlepszym autorytetem dla dziecka bez względu na wiek są jego rodzice, zwłaszcza, gdy młodzi zakładają własne rodziny. To oni wpajają podstawowe wartości, uczą jak radzić sobie w sytuacjach problemowych. Dają wzorce postępowania, wskazują właściwą drogę w życiu. Są drogowskazem oraz pierwszymi i najważniejszymi nauczycielami życia.
Każdy człowiek potrzebuje autorytetów. Życie bez autorytetów zwykle kończy się klęską.
Zgłoś błąd    Wyświetleń: 3311
 
   Komentarze
Jeszcze nie ma żadnych komentarzy, Twój może być pierwszy!

Dodaj komentarz
  Barometr
1 2 3 4 5 6  
Oceń artukuł!



Ilość głosów: 0
  Publikacje

Nowe zasady publikacji
Szukaj autora i tytuł
Ostatnio dodane materiały
Ranking publikacji 
Najczęściej zadawane pytania
  Twoje konto
Zaloguj się
Załóż konto
Zapomniałem hasła
  Forum
Nauczyciel - awans zawodowy
Matura
Korepetycje
Ogłoszenia - kupię, sprzedam, oddam


O Profesorze - Napisz do Nas - Reklama - Polityka prywatności - Najczęściej zadawane pytania - Zgłoś błąd

2000-2014